Plaka Değiştirme Masrafı ve Ücreti Ne Kadar

Yazar 2 Yorum 1.274 views
Plaka Değiştirme Masrafı ve Ücreti Ne Kadar

İkinci el araç alırken eğer araç plakası bulunduğunuz ile ait değil ise her alıcının kafasını aynı soru kurcalar. Plakayı değiştirmeli miyim, yoksa bu halde mi kalsın. Bu sorunun sebebi plaka değiştirme masrafları ve zaman kaybı endişesidir.

Peki gerçekte bu işlemler ne kadar sürer ve plaka değiştirme ücreti ne kadar. Aşağıdaki yazımızda tüm detayları ile harcanan masraflar kalem kalem yazılmıştır.

Plaka Değiştirme Masrafı ve Ücreti Ne Kadar

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki 2016 fiyat tarifesi ve 2017 fiyat tarifesi birbirinden farklı olacaktır. Bu sebeple burada yazan fiyatlar gelecek senelerde çok az bir miktar fazla olabilir fakat genel itibari ile aynı olacaktır diyebiliriz. Satış Yapmadan Değiştirme yada çalınma sonucu değiştirme gibi durumlar için hazırlanan konularımız da mevcuttur. Sitemizde o konuları da bulabilirsiniz.

Plaka Değiştirmeye Harcanan Masraflar;

Noter Masrafı : 100 TL (Plaka Değiştirme işleminde +100 tl alınır)
• Ek 1 Masrafı : 10 TL ( Emniyete Müracal İçin Doldurulur)
• Dosya Parası : 10 TL (Şöförler Odası Dosyası Gerekir)
• Plaka Basım Ücreti : 40 Tl (Yeni Plakalar İçin)
• Toplam Plaka Değiştirme Masrafı : 160 TL (2017,2018, yıllarında yıl bazında %8 koyabilirsiniz.)

Yukarıdaki masraflar haricinde isteğe bağlı masraflar da mevcuttur. Bu masraflar yol ücreti, otopark ücreti, özel plaka ücreti gibi ücretlerdir. Bunlar da aşağıda belirtilmiştir fakat isteğe bağlıdır.

• Otopark Ücreti : 10 Tl
• Yemek Masrafı: 15 TL
• Plakalık Değişimi ve Montajı: 20 TL
• Özel Plaka Ücreti : Aldığınız Plakaya Göre Değişir (Ücretsiz Plaka Nasıl Alınır Konumuza Buradan Göz Atabilirsiniz)

Yukarıdaki kalemler isteğe bağlı kalemlerdir. Sonuçta özel plaka almaz iseniz, yada simir ile açlığınızı bastırıp otopark yerine dışarıda yer bulursanız plakalarınızı kendiniz monte edersiniz. bu ücretlere gerek yoktur. Ama yine de kendim en son mayıs 2016’da plaka değiştirdim. Noter dahil 200 Tl harcadım. Yemek otopark vs hepsi dahil
Plaka Değiştirme İşlemi Ne Kadar Sürer

Aynı gün genellikle sonuçlanmaktadır. Özellikle randevu ile giderseniz yarım saatte tüm işlemleriniz tamamlanmaktadır. Yalnız yeni ruhsat için birkaç saat beklemeniz gerekebiliyor. Fakat genel olarak söylemek gerekir ise randevulu olanlarda 1-3 saat, randevusuz olanlar için 3-6 saat gibi bir sürede tüm işlemlerinizi bitirebilirsiniz.

Plaka Değiştirmeye Gerek Var mı?

Mecburiyet söz konusu değil, eskiden mecburi idi fakat yeni düzenlemeler ile artık plaka değiştirme alıcının kararına bırakıldı. Şahsi fikrimi sorarsanız plaka değiştirme ücreti aldığınız hizmete oranla gayet makul bir ücret ve ücretsiz plakalardan şahsi ve güzel plakalar seçebilir ve kendi tayin ettiğiniz plakayı kullanabilirsiniz. Bu 160 tl ye göre güzel bir ayrıcalık diyebilirim.

Bize Sorun!

Plaka Değiştirme, Özel Plakalar, ikinci el araç işlemleri masraf ve harçlar gibi tüm konularda aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Yorumlarınız aynı gün içinde editörlerimiz tarafından cevaplan maktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhabalar
    İki hafta önce kazalı bir araç aldım plakalı ve ruhsatlı. yalnız araç üzerinde plaka yok idi plakayı bulamadılar noter satışında plaka değişikliği ile araç satışını aldım aracı çekiciyle bana teslim ettiler ama plakayı vermediler plaka kayıp Bu durumda eski plaka olmayınca plaka değişikliği yapamıyorum trafik tescil e gittim eski plakayı imha edebilmek için benden eski plaka istediler bu durumda ne yapmalıyım

    • Özkan bey, aracın plakası nasıl belli değil çekme belgeli mi araç. Önce tescile başvuru da bulunun plakam kayıp eski plaka çıkartmak için gazeteye ilan vereceksiniz sonrasında bulunamadığına dair imha ettirin. Bunu size söylemediler mi ? Ya da ben mi yanlış anladım.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba