Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Yazar 8 Yorum 6.428 views
Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Plaka Değişince Hasar kaydı çıkar mı sorusu editörlerimize en fazla gelen sorulardan birisidir. Buna iki farklı cevap verebiliriz Hem Çıkar hem Çıkmaz. Bu durumun hangi şekillerde gerçekleştiğini ise bu konumuzda detaylı olarak açıklayacağız.

Ağır Hasar Kaydı İle Pert Kaydı Aynı Şey mi : Hasar kaydı, normal olarak aracın hasarlanması ve sigortadan onarılmasıdır. Ağır hasar kaydı ise tam ziya, yani pert kaydıdır. Pert kelimesi yerine resmi yerlerde ve sigortacılarda genellikle ağır hasar kelimesi kullanılmaktadır.

Plaka Değişince Hasar Kaydı Silinir mi?

Öncelikle hasar kaydı plakaya işlendiği gibi şasi noya da işlenmektedir. Plakayı değiştirmeniz hasar kaydının görünmesine engel değildir. Fakat bazı durumlarda özellikle yeni plakayı aldığınız durumlarda iş biraz farklı olabilmektedir. Bunun nedeni de hasar kayıtlarının genellikle plakadan sorgulanmasıdır.

  • Plaka Değişince Hasar Kaydı Hangi Durumlarda Çıkmaz : Aracın mevcut plakasının ve şasi numarasının üzerine işlenmiş bir hasar kaydı var ve aracı satan kişi plakayı değiştirdi diyelim. Plakayı değiştirmeden önce sigorta ve kasko poliçesi gibi Sigorta bilgi merkezi tabanlı işlemlerinde eski plakası kullanılacaktır. Bu kişi eğer plakayı değiştirdikten sonra sigorta bilgi merkezine söz konusu yeni plalaka bilgisini işletmez ise (Sigortacılar Zeyl Yaparak Yeni Plakayı İşlemekte) Mevcut yeni plakadan yapılan sorgularda hasar kaydı çıkmama ihtimali yüksektir. Bu aracı ikinci el olarak almak isteyen kişiler, araca plakaların yeni takıldığını fark edemeyeceği için payacakları olası bir plaka sorgulamasında ne kilometre bilgisine ne de hasar kaydı bilgisine ulaşamayabilirler.
  • Plakada Hasar Kaydı Var Şasede Yok : Hatta alınan yeni plaka daha önce başka araçta kullanılmışsa bile eski aracın kayıtlarına dahi ulaşabilirler. Bu durumun önüne geçilmesi için alacağınız aracı kesinlikle şasi numarasından hasar sorgulaması yapılmalı ve varsa sigortacınızdan araç üzerine ağır hasar pert kaydı olup olmadığının kontrol edilmesini talep etmelisiniz
  • Plaka Değişse de Hangi Durumlarda Hasar Kaydı Çıkar : Yukarıdaki durumun tam tersini düşünmemiz gerekir. Plakayı değiştirseniz bile söz konusu plaka ile herhangi bir sigorta yaptırdığınız an, plakadan yapılan sorguda son sigortanın şasi numarasına da ulaşan sistem, plaka değişse bile hasar kaydı dökümünü çıkartacaktır. Burada işin püf noktası plakanın yeni takılma durumudur.

Genellikle galerici yada al sat yapan firmalar, aracı farklı ilden aldıklarında bulunduğu ilin plakasına çevirir. Siz aracı alır iken plaka henüz bir iki günlük dahi olabilir. Bu durumda risk söz konusudur fakat araç 5 sene önce plakası değişmiş ise artık tüm kayıtları mevcut plakadan da çıkabilecektir.

Şasiden Sorgulama En Sağlıklısı

Biraz karmaşık gibi gelebilir. Bu sebeple araç alıcıları en basit yöntemle araç şasi numarasını kullanarak sorgulama yapmalıdır. Şasi numarası kesinlikle değişmez. Bu sebeple şasiden çıkan sonuç en doğru ve güvenilir sonuç olacaktır. Şasiden Hasar Sorgusu yapmak oldukça basit. Bu işlem için yine 5664 servisi kullanılmaktadır.

Bize Sorun!

Ağır hasar pert kayıtları konumuzu fazla detaya girmeden teknik terimleri fazlaca kullanmadan yazmaya çalıştık. Bu sebeple yazımızda bulamadığınız yada aklınıza takılan tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Bize soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Sorulan sorulara günlük olarak cevap verilmektedir.

8 Yorum

  1. Çıkma.plaka aldim fakat cep subede n girince plakaya trafik cezası görünüyor e devletten gidiyorum orda yok.nasil silebiliriz o cezayı cep şubeden.başkasının adına çıkıyor borc

  2. Slm benim aracim 2008 model ama pilakam 01/01/2001 de. Tirafge cikmis pilakam da hasar kaydi cikiyor pilakayi degissem. Duselirmi

  3. Arabamda darbe boya yok 2015 fluance touch plakada iki kaza var sasede hasar cikmiyor ben aldığımda saseden sorgulatirdim bişey çıkması plakadan sorgulatinca 8500 gibi bir rakam cikiyor

  4. Hasar kaydi plakadan 8 bin çıkıyor şaseden sogortam tramer sorgularken birşey çıkmıyor bende şaseden sorgulatinca bisey cikmiuor nasil oluyor bu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba