Peugeot 307 Catalytic Converter Fault Arızası Çözümü

Yazar 5 Yorum 12.953 views
Peugeot 307 Catalytic Converter Fault Arızası Çözümü

Peugeot 307 Katalitik Konvektör Arızası : Genellikle antipollution fault uyarısı ile birlikte ekrana gelir. Yol bilgisayarında Catalytic Converter Fault yazısı geldiğinde araçta aynı zamanda tekleme, gaz yememe, stop etme, Hızlanmada yavaşlık ve rampa çıkmama gibi sorunlar görülebilir.

Catalytic Converter Fault, Genellikle LPG donanımı olan araçlarda ve dizel araçlarda daha sık görülür. Benzinde ise en seyrek görülme oranına sahiptir.

Peugeot 307 Catalytic Converter Fault Arızası Nedenleri

Bu Arızanın Görülme Nedeni : Zamanla atık gazla partikül filtresi (Katalitik Konvektör) üzerinde hasara neden olur. İçerisinde bulunan maddeler zamanla boşlukları kapatabilir ve kısmen egzoz akışını engelleyebilir. Bu gibi durumlarda egzoz gazı dışarıya çıkamaz ve manifolt üzerinde basınç oluşturur. Söz konusu basınç araçın teklemesi veya stop etmesi gibi problemlere de sebep olur. Bu halde aracın zorlanması daha ciddi motor problemlerine sebep olabilir. Genellikle peugeot 206 – 207 – 308 – 406 – 407 gibi modellerde de görülür.

Peugeot 307 Catalytic Converter Fault Çözümü

Öncelikle aracın katalitik konvektör dahil tüm egzoz parçaları kontrol edilmeli ve sorunlu parçalar tespit edilmesi gerekir. Katalitik konvektör sökülerek iç durumu kontrol edilebilir. Antipollition foult arızası ile birlikte geliyor ise söz konusu arızanın çözümüne de odaklanmalısınız. Bu arıza hakkında da detaylı yazımız bulunmaktadır. Sitemizden arayabilirsiniz. Bazı durumlarda antipolition fault arızası sebebi ile bu hatayı alanlar olmuştur.

Örnek Vermek Gerekir İse : Ateşleme bobini arızalı olan bir araç söz konusu hatayı alır ve düzeltilmez ise egzozda basınç değerleri değişebilecektir. Bu sebeple Antipollition foult hatası zamanla yerini Katalitik konvektör uyarısına bırakabilir. Bu gibi elektronik araçlarda sorunun tam kaynağı OBD cihazları ile kontrol edilerek anlaşılabilmektedir.

Katalitik konvektör içerisinde değerli metaller bulunduğu için oldukça pahalı bir parçadır. Bu yüzden genellikle arızanın çözümü ertelenmekte, ihmal edilmektedir. Yada bu parçanın tamamen içinin boşaltılarak takılması yollarına gidilmektedir. Fakat bu durumlarda araç rolantisi, çalışma düzeni ve sesi rahatsız edici şekilde değişebilir.
Çözüm Bazen Can Sıkıcı Olabilmektedir.

Bazı durumlarda sorun çok küçük olsa da tespiti biraz ustaları ve sizi zorlaya bilmektedir. Özellikle çok titiz ve aracında en ufak problem istemeyen kullanıcılar için bu sorun tam bir kabusa dönüşebilmekte. Fakat gerçekten araçtan anlayan bir usta ve kaliteli ekipmanlar ile çözülemeyecek bir sorun yoktur.

Bize Sorun

Yol bilgisayarlarından aldığınız hata mesajları, arızalar, bakım onarım gibi tüm araç servis konularında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Bize Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Sorularınıza editörlerimiz en kısa sürede cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Etiketler

5 Yorum

  1. Merhaba 2005 model 307 hdi aracım var aracımda yolda gittiğim yerde birden gaz kesilmesi oluyor ve araç yakıtı bitmiş gibi gaz yemiyor tekliyor kontağı kapatıp biraz dinlendikten sonra düzeliyor ama bunu ara ara yapıyor bide ekranda antıpollutıon fault yazısı çıkuyor daha önce basınç muşurunu değiştirdim ama 1 ay yapmadı tekrar aynı şekilde hata veriyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

    • Bendede aynısı oluyor 2005 model 307 1.6 benzin. Yolda giderken gaz pedalı gaz vermiyor. Kapatıp açıyorum bu kaç kere düzeliyor. Sorun ne acaba yardımcı olurmusunuz

  2. 2002 peugeot 307 1.6 XT aracim katalizor kollektor fault hatasi uyari verdi yol bilgisayarinda sonra biraz gittikten sonra cekişi düştü arabayi kenari cektim rolantide calisirken egzoz sesi farkli cikiyordu stop ettim bidaha calistirdim ses düzeldi cekişi düzeldi egzozcuya gittim sorun gormedi duz yolda giderken ayni uyariyi bida verdi ama arabanin cekisi ve sesi normaldi napmam lazim.

  3. Avatar Hüseyin Bakır

    Peugeot 307 aracım var 6 ay önce lpg taktirdim. Ondan sonra sorunlar bitmedi şarj dinamosu değişti ondan 1 ay sonra Antipollition foult ve katalitik conventor hatasi verdi bobin değişti sorun hala çözülmedi aracı ilk kullandığımda sorun yok 5 6 km gittikten sonra araçta titreme sallanti başlıyor yavaşlayinca stop edecek gibi uyarı veriyor ama etmiyor

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba