Pert Kayıtlı Araç Trafiğe Çıkabilir mi ?

Yazar Yorum Yap 2.555 views
Pert Kayıtlı Araç Trafiğe Çıkabilir mi ?

Teknolojinin gelişmesi ile artan araçlar, trafiğin yoğunluğunu da artırmaktadır. Trafikte binlerce araba ve sürücülerin kesintisiz hataları istenmeyen kazaların meydana gelmesine sebebiyet verir. Kaza geçirmiş bir araç,eskisi gibi kalmaz şiddetle hasar görür ve pert olur. Aracın pert olması demek bitik olması demektir. Ömrü bitmiş,kullanımı zor olan bir araç trafiğe çıkamaz. Çeşitli cezalar alır. Kaza esnasında meydana gelen aracın içinde hasar büyükse  hava yastıkları da güvenliği yeterli bir şekilde sağlamaz ve ciddi ölümlere yol açabilir. Hava yastıklarının açılması,sigorta işlemleri şirket tarafından karşılanmasına rağmen pert olmuş bir araç hurda değerini alıyor. Trafik bürosuna müracaat eden kişiler belli belgeleri çıkartmak zorundadırlar. Kasko hasarı bir kısmını karşılıyor ve  araç kullanılabilir hale geliyor. Geçmişte geçirilmiş kaza kalıyor. Araç tamiri sonrası karşılanan  kasko masrafları ile araç trafiğe kabul ediliyor.

 

Önceden kaza geçirmiş ve pert olmuş bir aracı kasko sigortası aracın arızası dahilinde masraflarını karşılamaya başlar. Bu hasar belli teminatlar ile gerçekleşir. Pert olan hasarlı araç incelemeye alınarak eğer araç %70 civarında bir kayba uğramış ise araca pert damgası vurulur ve bu araca kullanılamaz raporu alır. Bu tür araçların tamiri gerçekleşmemektedir. Sigorta hiç bir şekilde masraflarını karşılamamaktadır. Yani aracın ömrü bitmiştir. Pert olmuş bir aracın trafiğin içinde yer alması demek her zaman risktir. Araç ateşlenme yapabilir ve patlayabilir. Çeşitli arızalardan diğer araçlarında zarar görmesine neden olabilir. Pert olan bir araç ile trafiğe çıkmak tekrardan büyük kazaların oluşmasına neden olur. Özellikle sigorta şirketleri %70 değerinde hasar kaybı yaşayan araçları asla kabul etmiyor. Çünkü bu tür araçlar hem tamir edilemiyor ,hem de masrafı çok fazla oluyor. Bu nedenle sigorta sadece belli bir miktarını karşılıyor ve pertlikten çıkmış araç,yeniden trafiğe çıkma hakkına sahip oluyor. Prosödürlere uygun,hasar kaydı inceleme altına alınmış ve tamiri yapılmış,kullanıma açık her araç trafiğe çıkabilir. Hasar büyük ise ve araç gerçekten haşatı çıkmış ise trafikte bu tür araçların büyük risk oluşturduğu neticesi ile ceza uygulamaları yapılmaktadır. Kesinlikle ömrü bitmiş araçların trafiğe çıkması oldukça sakıncalıdır.

 

Pert Kayıtlı Araçlar Trafiğe Hangi Şartlarda Çıkar!

 

–  Araçta kaza sonrası meydana gelen hasar görüldüğü kadar büyük değilse ve tamiri kolay yapılabilecek türden ise bu tür pert kaydına sahip araçlar belli belgeler ve izinler sistemi ile trafiğe kabul edilebilir.

 

– Araçta yaşana hasar kaybı %70 civarını bulmuş ise ve kullanılabilirliği oldukça zayıf ise bu tür büyük kazalı araçlar trafiğe uygun görünmez ve ceza hükmü alır. Kullanımı risk içerdiğinden yasaktır.

 

– Sigorta şirketleri uygun gördüğü araçları tamir edecek masrafı karşılar. Bunun dahilinde tüm masrafları karşılamaz ve kullanılabilen araçlar trafiğe uygunluk raporu alarak,trafiğe aykırı olmayacak şekilde çıkabilir.  Bu koşullarda araçtaki zararın büyüklüğü ve küçüklüğü mercek altına alınır. Kısacası araç gerekli kontrolü sağlamadığı sürece trafiğe çıkamaz. Pert arabalardaki hasar koşulları trafiğe kesinlikle uygun olmalıdır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba