Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir

Yazar 10 Yorum 8.843 views


Sponsorlu Bağlantılar


Şanzıman Yağları ATF yağlardır ve içerisinde yanma gerçekleşmediği için özelliklerini uzun zaman koruyabililen bir yağ çeşitidir. Fakat her yağda olduğu gibi ne kadar da dayanıklı da olsa şanzıman yağının da belli periyotlarda (kilometre yada yıl) değişmesi gerekmektedir. Şanzıman yağının değişim periyotlarından çok nasıl değişmesi gerektiği de araç sahiplerinin en çok kafasına takılan sorulardan birisidir. Bu konumuzda hem Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir ve yenilenir, hem de Otomatik Şanzıman Yağı değişimde dikkat edilmesi gerekenleri sizin için hazırladık.

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir

Şanzıman yağı uzun ömürlüdür. Fakat bu ömür şanzımanın tipine, yağ kapasitesine, üretici firmanın koyduğu yağın kalitesine göre farklı kilometrelerde değişimi gereklidir. Ortalama olarak Her 60,000 – 100,000 Km aralığında şanzıman yağının değiştirilmesi gerekmektedir. Bazı üretici firmalar 60,000 de değişimi önerir iken bazıları 80,000 de önerebilmektedir. Bu sebeple ortalama periyodu budur fakat net periyodu öğrenmek için araç marka modelinize göre servis kitapçığınıza yada yetkili satıcı bayilere danışarak net kilometresini öğrenebilirsiniz.

Arazı Az Kullanıyor İseniz : Bazı araç sahipleri yılda en fazla 3,000 – 5,000 km yol yapabilmekte araçları fazla kullanmamaktadır. Sadece hafta sonları araç kullanabilen bu kişilerde değişim periyodu olan kilometrelere gelmek onlarca yıl sürecektir. Bu tarz araç sahipleri için durum biraz farklıdır. Eğer belirli bir yıla kadar değişim periyodu kilometresine ulaşamaz iseniz yağın yine de değişmesi gerekecektir. Bu duruma motor yağını örnek gösterebiliriz. 8,000 – 10,000 km aralığında değişen motor yağını bir yıl içerisinde bu kadar kilometre yapmasınız bile her yıl motor yağı değşmesi gerekir. Buradaki örnekte olduğu şanzıman yağlarının da üreticinin öneridği bir değişim yıl periyodu vardır. Eğer aracınızı etkin olarak kullanmıyor ve fazla kilometre yapmıyor iseniz yinede söz konusu zaman periyoduna göre şanzıman yağının değişmesi gerekmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar


Otomatik Vites Araba Neden Stop Eder? TIKLAYINIZ.

Değişim Nasıl Yapılır?

Değişimi için birkaç farklı yol deneyen ve forumlarda sıkça dolaşan önerilere pek kulak asmamanız önerilir. En doğru bilgi modele göre yetkili ve bilgili ustalar tarafından verilebilir. Bazı araç sahipleri şanzıman içerisindeki tüm yağı boşaltabilmek adına art arda iki kez değişim yapılması gerektiğinden bahseder ve bu durum da bir şehir efsanesi olarak araç sahipleri arasında yayılır. Fakat durum farklıdır. Şanzıman içerisinde yağ değişimi yapılsa dahi bir miktar eski yağ kalabilmektedir. Bu yağ total miktarın %10 – 15 gibi bir oranını oluşturur. Bu değişim esnasında yağınızın %80-90 lık oranı yenilendiği için araç için bir zarar doğurmaz. 4 Litrelik şanzıman yağı için 12-14 litre yağ harcamak tek tabiri ile gereksiz israftan ibarettir.

Yağ tapasından boşaltılan yağın yerine taze yağ konularak değişim tamamlanır. Araç birkaç kilometre tur arılarak tüm viteslere geçişi sağlandıktan sonra yağ çubugu ile yağı tekrar kontrol edilerek eksik varsa tamamlanır. Bu şekilde yağ değişimi tamamlanmış olur (Her araçta farklı değişim yöntemleri olduğu için aracınız ile alakalı net bilgiyi marka ve model yılı ile arama yaparak öğrenebilirsiniz.)

Bize Sorun!

Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir, Şanzıman Yağı Kaç Km’de Değiştirilir gibi merak ettiğiniz tüm konularda sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız araç marka ve modelini de belirterek aşağıdaki yorum kısmından sorularını bizlere iletebilirler. Sorulan sorulara günlük olarak editörler tarafından incelenerek cevap verilmektedir. Soru ve görüşleriniz bizler için değerlidir.


Etiketler

10 Yorum

 1. Aracım Passat 1.6dizel 2012 model km 69000 şanzıman yağı ne zaman değiştirmem lazım.

  • Avatar Oto Arıza

   Ahmet Bey, sanırım servis passat için 60.000 km bir değişmesi gerektiğini iletiyor. Şanzuman yağı değişirken işinden anlayan biri olmasına dikkat etmenizi öneririm.

   • Avatar Halilibrahim

    Sayın yetkili 2012 model Audi A4 otomatik vites benzinli aracım var 37000 km de şimdiye kadar şanzıman yağını hiç değiştirmedim 6 yıl oldu ne zaman değiştirmem lazım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 2. Avatar Onur balaban

  Aracım 1991 model Vectra a otomatik vites kaç km bir yağı değiştirmeliyim ve nasıl değiştirmeliyim boşaltarakmı üstüne ekleyerek mi yardımcı olursanız çok seviyim bide otomatik şanzıman yağı biterse vitese girmemesi normalmidir hayırlı ramazanlar

 3. Merhaba,
  Land Rover vouge 2005 model aracımın şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. Aracı alalı 30 bin km oldu ama daha önce ne zaman değiştirildiğini bilmiyorum. Aracımda çalıştırırken şanzıman hatası veriyor ama hemen geri gidiyor. Vites geçişlerinde de herhangi bir problem yok ama korkmaya başladım. Sizce yağı mı değiştirmeliyim? Yoksa başka bir problem olabilir mi? Ankara da ikamet ediyorum! Değişim konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz? Teşekkürler

 4. Avatar İLKER SÖYLER

  Ford Focus otomatik şanzımanlı bir aracın yağ değişimi kaç bin km de veya belirtilen km yi bu aşamada yapamıyorsak, hangi zaman aralığında (yıl/ay) yapılmalıdır.

 5. Avatar Şerif ALTUN

  2016 model Honda civic aracımın şanzıman yağını ne zaman değiştirmeliyim. (Aracım 22000 km.)

 6. Avatar Haydar sezen

  2017 fort connect 1.5 120 beygir otomatik vites aracım 70.000 km oldu şanzıman yağını en son ne zaman değiştirmem lazım acaba şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım.

 7. Hyundai Accent blue 2014 otomatik şanzıman aracımın, şanzıman yağını ne zaman değiştirmem gerekiyor acaba? . Araç şuan 128.000 km de. Değiştirme periyodu nedir?

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba