Otomatik Şanzıman Tork Konvertörü Arızası Belirtileri

Yazar 5 Yorum 8.297 views
Otomatik Şanzıman Tork Konvertörü Arızası Belirtileri

Tork Konvertörü Nedir ?

Geleneksel bir otomatik tipi araçlar için tork konvetörü vazgeçilmez bir önemli parçasıdır. Tork araç motorunun dönme gücünü konvektör kelimesi de “dönüştürme” anlamına gelmektedir. Tork konvertörü şanzıman ve motor arasında yer alan ve motorun gücünü şanzımana aktarmakla görevli araç için çok önemli bir parçadır. Tork impeller kapak, statör ve türbin adı verilen parçalardan oluşmaktadır. İmpellerde dış kapağın içine sabitlenen ince kanatlı bir pervane bulunmaktadır ve motorun dönmesiyle birlikte bu parça da dönmeye başlamaktadır. Takribi olarak tork konvertörü yaklaşık olarak yüz ellisini sadece bu parça oluşturur. İmpellerin devamlı olarak dönmesi sayesinde şanzımanda bulunan yağ da devamlı olarak hareket etmektedir.

Türbin de bir pervanedir, hareketini impellerin oluşturduğu şanzıman yağını sirkülasyonu tarafından sağlar ve hareketini şanzımana aktarır. Genel olarak motor çalışınca impeller dönmektedir, bu impeller çalıştığı zaman da türbin dönerek çalışmaya başlar. Statör isimli parça ise tork konvertörünün beyni sayılmaktadır. Bu parça statörün yönlü bir kanatları ve sistem içindeki şanzıman yağının akışının yönünü dıştan içe doğru değiştirip verimini daha da yükseltmektedir, aynı zaman da ana amacı da torku katlamaktır. Kısacak tork konvertörü içerisinde konverter ifadesini sağlayan bir parça statordür ve aynı zaman da türbin döndükçe stator de onunla beraber tek taraflı olarak dönmektedir.

Tork Konverter Nasıl Çalışır?

Araba çalışır bir haldeyken sıvılar dişlilerle bağlantısı olan türbine çarpmaktadır. Bunun nedeni gücü tork haline çevirip şanzımanın dişlilere ulaşmasını sağlamaktadır. Otomatik vitesler için düz yolda yol düz bile olsa yine de frene basmamız gerekir, aksi taktir de stop edebilmektedir. D vitesinde ayağınız gaza basmasa bile araç yavaş şekilde ilerler bunun nedeni tork gücünün bir kısmı kesintisiz olarak iletmesidir.  Vites N ye alınırsa türbin ve pompa boş şekilde döner. Bu dönme nedeniyle şanzımana hiç güc gitmez.Otomatik araçlarda motor çalıştığı sürece tork sürekli olarak döner bu yüzden otomatik araçlar düz vitese göre daha fazla yakıt yakar.

Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman tork konvertörü arızalarının en çok olarak karşılaşılan sorunların en başında balatalar gelir. Zamanla aşınmış yada yanmış olan balatalar tork konvertöründe bir performans düşüklüğüne neden olabilmektedir. Şanzıman türbininde sürekli olarak arıza yapan diğer parça da tek yönlü kavrama olan statordur. Statorun bozulması nedeniyle tek yönlü kavramanın değilde iki taraflı olarak dönmesi sonucunda tork içerisinde olan yağın çalışması bozulmaktadır ve araçta güç kaybı yada herhangi bir titreme meydana gelmektedir. Bazı şanzımanlarda statorun arıza yapması aracın yokuş alanlarda kaydırma yada geri vites ile rampaya çıkışlarda sorunlara neden olabilmektedir. Aynı zaman da otomatik şanzıman tork arızaları genel olarak kilometresi yüksek olan arabalarda daha çok görülmektir. Otomatik şanzıman tork konvetörü arızaları önemli arıza olmasından dolayı arızanın tamiri için seçilen ustanın işini çok iyi bilmesi önerilir.

 

 

Etiketler

5 Yorum

  1. Mrb 2007 honda city cvt otomatik aracim var,bazen kalkista boşa atiyor.bir kere geri vitestede yapti,…sonra gaza basmak istedigimde küt diye ileri atiyor.frene bastigimda rolanti sert bir sekilde yukari asagiya iniyor(vites d iken)

    • Benzer sorun bende de var.2005 cvt jazz ım var.şanzıman yağı dğiştirince düzelir gibi oldu.10 bin km sonra tekrarlar artmaya başladı.siz bir çözüm bulabildiniz mi?

  2. Merhaba, Megane 2 dizel otomatik 1.5 DCI aracım motor sıcakken ışıklarda durunca vites d konumda, ayağımı frenden çekince araç yerinde duruyor sonra birkaç saniye sonra tak diye bir ses ile hareket ediyor. Sorunun çözümü bulan var mı acaba?

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba