Otomatik Şanzıman Arıza Tamir Fiyatları

Yazar 2 Yorum 5.657 views
Otomatik Şanzıman Arıza Tamir Fiyatları

Şanzıman bir çok tipi olan bir araç aksamıdır ve kullanılan tipler de ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Buna karşın ülkemizde ise iki tip şanzıman kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizde genelde kullanılan şanzıman tipi debriyajdan yardım almak koşulu ile elle değiştirilmekte olan manuel şanzımanlardır. Bir diğer şanzıman tipi ise özellikle son yılların tercih meselesi olan otomatik şanzımana sahip araçlardır. Bu araçların beğeni görmesinin de iki nedeni bulunmaktadır. İlk nedeni özellikle büyük şehirlerde sorun trafiklerde sürücünün pedala sürekli basmak zorunda kalması ve bundan usanmış olması, ikinci nedeni ise haklı olarak kadınların günümüzde daha çok araç kullanmaya başlamış olmasıdır. Yani anlaşılacağı üzere bu tip şanzımana sahip olana araçlar trafik sebebiyle sıkça beğenilmekte ve tercih edilmektedir. Tabi şurası da acı bir gerçektir ki bu tip şanzımana sahip olan sürücülerin araçları daha çabuk ve sık arızalanmaktadır. Aslında bu arızalar çok kolay bir şekilde gerçekleşebilecek arızalardan değildir. Ancak bu tip arızalar büyük bir kullanım hatasından ya da aracın zamanında gerekli bakımlarının yapılmadığından kaynaklanır.

Peki otomatik şanzıman arızası neden kaynaklanır? Daha önce de belirtildiği gibi otomatik şanzımanların durduk yere arıza göstermesi mümkün değildir. Otomatik şanzımanın arıza göstermesinin en önemli nedeni sürücü kaynaklı hataların olmasıdır. Çünkü otomatik şanzıman olan bir araçta ileri ya a geri giderken fark etmez sadece bir kez vites değiştirilmelidir. Tabi ki bu işlem sırasında da aracın hareket halinde olmaması gerekmektedir. Bilinmelidir ki araç çok ufak bir hareket halindeyken dahi vites değiştirme işlemi yapılır ise bu aracın ciddi bir şekilde arızalanmasına davetiye çıkarır. Bir diğer bilinen sıkıntı ise aracın stop ettirilmek istendiğinde vitesin ‘’P’’ konumuna getirilmemesidir. Ve bu işlem sırasında tabi ki el freninin de çekilmesi gerekiliyor ki kesinlikle unutulmamalıdır.

Otomatik şanzımanın genelde arızalanıp arızalanmadığını anlamanız zordur. Bu sebeple vites geçişlerini çok dikkatli bir şekilde dinlemeniz gerekmektedir. Eğer vites geçişi sırasında normalin dışında bir ses işitiyor iseniz bilmenizi isteriz ki büyük bir arıza muhtemelen kapıdadır.

Eğer sizin de otomatik bir aracınız var ya da otomatik bir araç satın alacaksınız ve ya da otomatik şanzımana sahip bir araç alacaksanız şanzımanın arızalanması durumunda muhtemelen ne kadar bir ücret ödeyeceğinizi bilmiyorsunuzdur. Önceleri bilinmeli ki dijital olduğundan dolayı otomatik şanzımanlıların manuel şanzımanlara göre tamir ücreti çok daha fazla olmaktadır. Özellikle bu ücretler araç servislerinde bir hayli daha çoğalmaktadır. Ayrıca aracın model ve markası da ücret konusunda söz sahibi olan bir konudur.  Genellikle otomatik arıza fiyatları olan araçlarda tamir ücreti 4 ila 20 bin TL arasında değişmektedir. Tabi bu fiyata 250 TL kadar işçilik ve yağlama masrafı da dahil edilmektedir.

Etiketler

2 Yorum

  1. Avatar Sunay Mustafa

    2003 audi a4 sanziman tamiri fiyatı nekadar tutar acaba

    • A3, 1998 model otomatik. Ara sira vites ilerlememe sorunu vardı.Önce beyin arızası var dendi ve 3000 tl karsılıgı guya beyin degisti.Araç fazla kullanılmadan yine aynı sorun çıkınca guya komple tamirata girisildi ve 5200 tl daha alindi. Bu arada iş iyice surundurulerek 26 gunde yapildi.Bunu yapan izmir 6. Sanayide Tibet usta.Umarım bu defa duzelmistir.Butun tamirat surecince bu usta meslege dair guvenimizi sifirladi.. hep yarin deyip, isi uzatti da uzattı. Ams parayi trink isteyip almasini bildi..

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba