Otomatik Cam Arızası Neden Olur Nasıl Tamir Edilir?


Sponsorlu Bağlantılar
Otomatik Cam Arızası Neden Olur Nasıl Tamir Edilir?
Yazımızı Derecelendirin

Bir araçta her türlü problem meydana gelebilir. Sonuçta araçlar birer makinedir ve insan elinden çıkmıştır. Bu problemler saymakla bitmez. Araç problemleri arasında otomatik cam arızası da vardır. Otomatik cam arızasının sebepleri vardır. Bu sebepler sıralanabilir.

Otomatik Elektrikli Cam Arızası

Otomatik cam arızasının birçok sebebi olabilir. Sebep ne olursa olsun araç direkt yetkili servise götürülerek tamir ettirilmelidir. Camın açık kalması durumunda araca hırsız girebilir.

  1. Araç içinde bulunan sigorta atmış olabilir.
  2. Otomatik cam bozulma sebepleri şöyledir;
  3. Otomatik camı kaldıran motoru bozulmuş olabilir.
  4. Otomatik cam buton kontakları yanmış olabilir.
  5. Elektrik aksamda problem olabilir.
  6. Krikoda sorun olabilir.
  7. Kablo soketlerinde oksitlenme olabilir. Oksitlenme temassızlık yapmıştır.

Otomatik cam arızasında tamir için kapı panelleri sökülebilir veya buton kontakları yanmışsa onlar tamir edilir.

Otomatik cam arızasının nedeni butonlar olabilir. Bu sorunu anlamak için multimetreye ya da seri lambaya bakılmalıdır. Seri lambanın bir ucu pozitif tarafa bir ucu da negatif tarafa değdirilir. Butona basıldığı zaman multimedya ses çıkarır veya lamba yanarsa sorun yok demektir. Fakat tam tersi olursa butonlar bozuktur.

Otomatik cam çalışmıyorsa klipsli soket bağlantısından akım gelmiyor olabilir. Bu durumda bağlantı kontrol edilmelidir. 12 volt akü sisteme verilir ve motor çalışma durumuna bakılır. Soket çıkarıldığında oksitlenme meydana geldiği görülürse temizlenip pas giderilmelidir.


Sponsorlu Bağlantılar

Soket paslanmayıp dişisi genişlemiş de olabilir. Böyle bir durumda temassızlık olur, motor da çalışamaz. Akım geçmeyip temassızlık gerçekleşirse soketin dişi kısmına temas yapılması sağlanabilir.

Soketin erkek ucu tornavidaya değdirilir. Bu şekilde soketin geçmesiyle dişi kısma baskı yapılır. Soketten kaynaklanan sorun bu şekilde tamirci yardımıyla çözülür.

Buton veya cam motor bozuksa bir yenisi ile değiştirilebilir. Bu ürünleri değiştirmek için araç servisine gidilir. Araç servisi otomatik cam arızasının nedenini çözerek kolayca tamirini yapar.

Buton bağlantı soketi ve elektrikli motor bağlantı soketinde sorun meydana gelebilir.

Otomatik cam arızasında cam ya hiç çalışmaz ya da açılıp kapanırken ses çıkarır. Plastik koruma parçası tırnaklara çarpıyorsa otomatik cam ses çıkarır. Çarpan tırnak kısmı kesildiğinde sorun da kesilir. Camdan çıkan sesin nedenlerinden biri de cam krikosunun cama bağlanan kısmındaki parçalar kırılmış olabilir. Kırılan parçalar değiştirilirse sorun kaldırılır. Otomatik cam sesi giderilir.

Otomatik cam arıza nedeni genel olarak krikodur. Kriko kırıldıysa kaynak yaptırılabilir. Kaynak çapakları alınır ve paslanmaz bir boya sürülür. Kaynak yaptırmak istenmiyorsa yeni bir kriko alınır. Kaynak yapılamayacak şekilde bir kırık varsa herhangi bir demir çelik alınarak oraya ekleme yapılır ya da yetkili servis yenisini takar.

Otomatik cam kaldırma halatı hortumun içinde dolaşırken kırılabilir. Bu nedenle de otomatik cam arızası meydana gelebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir