Ön Teker Bilyası Bozulursa ve Dağılırsa Ne Olur

Yazar 4 Yorum 1.355 views


Sponsorlu Bağlantılar


Araçlarda ön teker bilyası birçok farklı şekilde anılabilir. Halk ve Ustalar arasında “aks bilyası” yada “porya bilyası” olarak da anılmaktadır. Ön ve arka tekerlerin hareketini sağlayan bu parçanın arızalanması, araç sürüşünde radikal değişimlere neden olabilmektedir. Bu yazımızda seyir halinde iken Ön – Arka Teker Bilyası Bozulursa Ne Olur detaylıca inceledik.

Ön Teker Bilyası Bozulursa Ne Olur

Seyir halinde yüksek hızlarda giderken, tekerin dönmesini sağlayan rulmanda meydana gelebilecek bir arıza birçok farklı olumsuzluklara neden olabilir. Bunlar ;

Teker Bilyası Dağılırsa Ne Olur

• Araç Tekerlerinden Bozuk olan bilya kilitlenebilir.
• Kilitlenmesi ile araç tek tekerden fren yapılıor gibi olacak bu da aracınızın yüksek hızlarda aniden bir tarafa doğru çekmesine neden olacaktır.
• Bu durum kazalara sebebiyet verebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı kaza yapan sayısız araç sürücüsü vardır
• Teker bilyası gevşeyerek Ön düzen ayarlarını bozabilir.
• Rulmanın iç aksamı bozulduğunda sürtünmeye bağlı aşırı ısı ortaya çıkabilir.
• Isıya bağlı olarak fren sisteminin performansı düşer,
• Ani kilitlenmeye bağlı aks kopması sorunları yaşanabilir


Sponsorlu Bağlantılar


Porya bilyası bozulmadan önce genellikle ses ile bilgi verecektir. Bir uğultu sesi yada ötme sesi şeklinde arızalandığı araç sahibi tarafından anlaşılabilir. Fakat genellikle dikkatsiz araç sürücüleri yada yalıtımı çok iyi olan araçlarda bu ses yeterinde erken duyulamaz ve bu nedenle araç seyir halinde iken bu gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar.

Aks bilyası arızalanan bir aracın yola devam etmesi mümkün değildir. İtilemez, çekilemez tek yapılması gereken bir çekici ile aracın servise çekilmesidir. Genellikle uzun şehirler arası yollarda başa geldiğinde büyük sıkıntı ve sorun oluşturur.

Mobil Yol Yardımla Tamir Edilebilir mi?

Arka yada ön teker bilyaları, sökülüp takılması için tornacıya gitmesi gereken parçalardır. Söz konusu bilyayı araç poryasından ayırmak son derece zordur. Ayrılsa dahi tekrar geri takılamaz. Bu işlem pres altında tornacılar tarafından yapılmalıdır. Araçtan araca farklılık olabilir fakat genel olarak bu gibi bir arıza ile karşılaşır iseniz büyük ihtimalle yolda arızanın tamiri söz konusu olmayacaktır. Araç mutlaka bir servise çekilmesi gerekebilir.

Aşağıdaki Videoda Tekerler Rulmanı Değişiminin Detaylı Animasyonu da Mevcuttur

Bize Sorun Cevaplayalım

Teker bilyası dağılırsa ne olur, ön teker bilyası bozulması nasıl belli olur gibi aklınıza takılan sorulara ek olarak tamir ve onarımı ile ilgili olarak tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modeli belirterek sorularınızı yazabilirsiniz. Günlük olarak sorulan sorular kontrol edilmekte ve editörlerimiz tarafından cevaplan maktadır.


Etiketler

4 Yorum

  1. Ön Takımda Porya bilyası arızası özzellikle de yolda kalma ve değiştirilmesi tornacı ile yapılması sebebi ile zahmetli olmasından dolayı ihmal edilmemesini tavsiye ederim

  2. Ön teker bilyasi zayif benim araba da ve yürüyüşte sanki araba sağa sola sapıyor ve bu durum rot balans ile alakası yok da bilya ile olabilir mi

  3. Megane 2 2006 model

    On sag tekerden sanki lastikte taş varmis gibi şık şık şık diye ses geliyor. Hiza bagli olarak ses artiyor veya azaliyor. Lastikteki taslari temizledim ses devam ediyor. Bilye dagitmis olabilirmi. Tekeri kilitleyecek seviyeye gelmesi tahmini ne kadar surer.Simdiden tesekkurler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba