Motordan Gelen Sesler ve Anlamları (Çözümlü)

Yazar 3 Yorum 8.008 views
Motordan Gelen Sesler ve Anlamları (Çözümlü)

Motordan Gelen farklı şekil ve şiddetteki sesler, farklı arıza yada yıpranmaların habercisidir. Hangi sesin ne anlama geldiğini bilmek, olası arızaları önceden kestirebilmek ve önlemini almak açısından önemlidir. Birçok arıza tamir edilmediği için daha yüklü masraflar çıkartmakta, hatta bazı problemler sürüş güvenliğini dahi riske atabilmektedir.

Aşağıda söz konusu ses ve anlamlarına dair bilgi ve fikirler bulunmakta;

Motordan Gelen Sesler ve Anlamları

Motordan Gelen Islık Sesi (Açıklamalar aşağıda)
Motordan Gelen Uğultu (Açıklamalar aşağıda)
Motordan Gelen Tıkırtı (Açıklamalar aşağıda)
Motordan Gelen Vuruntu (Açıklamalar aşağıda)
Motordan Gelen Islık Sesi Sürtünme (Açıklamalar aşağıda)
Motordan Gelen Çıtırdı Sesi (Açıklamalar aşağıda)
Motordan Gelen Pat Pat Sesleri (Açıklamalar aşağıda)

 1. Motordan Gelen Çıt Çıt Sesi : Motordan gelen çıtırdı, özellikle lpg’li araçlarda olmaktadır. Genellikle lpg enjektörleri çalışırken yüksek bir çıtırdı sesi çıkartabilir. Motor kaputunu açarak sesin lpg enjektörlerinden gelip gelmediğini kontrol edin. Bir kontrol yöntemi de aracı benzinli olarak kullandığınızda sesin kesilip kesilmediğini kontro l edin. Hatta Bazı Kullanıcılarımız Lpg li Aracım Dizel Gibi Ses Çıkartıyor Şeklinde Şikayetleri Bile Olmaktadır.Eğer Lpg sisteminden değil ise arabadan çıt çıt ses gelmesi sorunu subap ve iticiler kaynaklı olabilir. Bu durumda genelde ilk akla gelen araçda yağ eksikliği yada yağın eskimesi ve özelliğini kaybetmesi durumudur. Eğer durum yağ ile alakalı değil ise serviste bir usta kontrolü şart.
 2. Motordan Gelen Sürtünme Sesi : Bu genellikle hareketli parçalar ve koruma kapakları ile alakalı olabilmektedir. En sık karşılaşılan durum triger kayışının triger koruma kapağına sürtmesinden kaynaklanabilmektedir. Ayrıca aracın v kayış ve kasnakları da kimi zaman motordaki herhangi bir yere ve sıklıkla triger koruma kapagına sürtebilir. Bu durumu göz ile teşhis edebilirsiniz. Sesin kaynağını motordan bulun, kayış aksamından geliyor ise sorununuz kayışın bir yere sürtmesinden kaynaklanmaktadır.
  Bazı durumlarda da fan ve aksamında sürtme sesleri gelebilir. Ama bu sesler araç sadece fan açtığında gelecektir. Eğer sadece hararet 90 iken ses geliyor ise sorun radyatör fanından da olabilir. Eğer sorununuz bu iki parçadan ise acilen tamir edilmeli, aksi halde çok daha büyük ve masraflı arızalar çıkarabilmektedir.
 3. Motordan Gelen Islık Sesi : Genellikle dizel araçlarda turbo aksamından kaynaklı olarak gelen bir sestir. Aşırı gaza yüklenince bu ses görülebilir. Bazı durumlarda sürekli olmaya başlar, bu turbo aksamından bir sorunun habercisidir. Bazı durumlarda benzinli yada lpgli araçlarda da ıslık sesi görülebilir. Bu genellikle kayışların yeteri gerginlikte olmaması sebebi ile kayış aksamından gelir. Yine de tam olarak sesin kaynağını bulabilmek için servis kontrolü şart.
 4. Motordan Gelen Vuruntu Sesi : Motordan gelen vurma sesi yada vuruntu durumu genellikle motorun düzensiz çalışması sebebi ile olmaktadır. Motorun vuruntulu çalışmasının başlıca sebepleri motor kulakları yada şanzıman kulakları ile ilgiliş problemlerden ötürü veya yakıt ve ateşleme siteminde meydana gelen aksaklıklar ile motor sarsıntılı ve vuruntulu çalışarak vuruntu sesi verebilir. Bazı durumlarda ise ayarsız motor kaputu, sabitlenmemiş hava filtreleri gibi aksamlardan da vurma sesi gelebilir.
 5. Motordan Gelen Uğultu Sesi : Motordan uğultu sesi gelmesi genellikle ön takım, porya bilyaları gibi aksamlardan gelen ses ile karıştırılabilir. bunu şu şekilde test edebilirsiniz. Aracınızla giderken gaza bastıkça artmıyor aksine hız arttıkça ses artıyor ise aracın hareket ve ön düzen aksamından gelen bir ses olabilir. Bazı durumlarda ise şanzıman aksamında meydana gelen aşınma ve arızalar da uğultu sesine neden olabilmektedir. Detaylı bakılması gerekir.
 6. Motordan Gelen Tıkırtı Sesi : Söz konusu tıkırtı sesi vuruntu ile çok benzer bir ses olup motordaki hareketli parçaların çıkardığı gürültü sebebi ile en zor anlaşılan ses türlerinden birisidir. genellikle araç dışından ses kestirilemez iken aracın içine bindiğinizde daha sık ve derinden gelir gibi görülür. Bu tip tıkırtı sesi motorun herhangi bir yerinden gelebileceği gibi nedenleri de çeşitlidir. Bu sebeple söz konusu tıkırtı yada tık tık sesleri için usta kontrolü olmadan bilgi vermek imkansızdır.
 7. Motordan Gelen Pat Pat Sesleri : Lpg li araçtan gelen pat pat sesleri ve patlama sesi genellikle ani gaz verme ve gaz yememe anlarında gelir. Söz konusu durum araç ateşleme sistemi ile alakalı olup ateşleme yapmadığı zaman motorun aldığı havanın tekrar filtre aksamına geri itilmesi sonucu çıkmaktadır. Bazı araçlarda söz konusu pat pat sesi şiddetli olabilmekte, emme manifoltu yada hava filtresini parçalayabilmektedir. Bu sebeple öncelikle lpg ve ateşleme sistemi ve diğer tüm sorunlar ele alınmalı ve acilen giderilmelidir.
 8. Motordan Gelen Diğer Sesler : Özellikle motordan gelen cızırtı, tıslama, zırıltı, homurtu, hava sesi gibi durumlarda görülebilir. bu gibi bir durum yaşıyor iseniz detaylı anlatım için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Araç motorundan gelen sesler ve neden geldikleri ile ilgili yapılan analizler tahminden öteye geçememektedir. Eğer bir ses geliyor ise aracın kontrol edilerek sesin kaynağı tespit edilmelidir. Araçları görmeden sadece sesin şekline göre yapılan arıza yorumları bir tahmindir. Ustanız yada yetkili servisiniz tarafından kontrol edilmeli ve sorun bu aşamadan sonra giderilmelidir. Ayrıca motordan gelen bazı küçük sesler büyük arızalara gebe olabilir. Bu sebeple hem sürüş güvenliği hem de ekonomik anlamda düşünmek gerekir ise bu gibi sorunları fazla büyümeden engellemek ve bakımlarınızın tam olması son derece önemlidir.

Bize Sorun!

Arabadan Gelen Sesler, ön takım sesleri ve Motor yıpranmasına bağlı problemler ve çözümleri, onarım biçmleri ve Motor, mekanik, elektrik ve ön takım gibi tüm servis ve bakım konularında aklınıza takılanlar var ise cevaplıyoruz. Bize soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza genellikle aynı gün içinde cevap vermeye çalışmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

3 Yorum

 1. Aracımda tahmini olarak araştırmalarıma göre lifter sesi var ve sadece motor soğuk olduğunda geliyor servis 5.40 yağ öneriyor selenia benim acemiliğime geldi ve özel serviste yaptırdım bakımlarını 10.40 koymuşlar 9 bin km sonra şıkırtı sesi gelmeye başladı ustaya bahsettim yağ değişimin gelmiş dedi orjinal parçaları alıp be 5.40 castrol edge yağ kullandım ve baska bi özel serviste bakımları yaptırdım 1000 km oldu ama sanki hafif azaları gbi oldu ama hala geliyor zararı varmıdır yeni yağ daha lifterlere telaffuz etmemiş olabilirmi yani zamanla düzelirmi yoksa değişmesini gerek aracım daha 85 binde ve motoru açtırmak istemiyorm.?

 2. Avatar Cebrail Aydın

  Aracım 2011 model 1.4 lpg li symbol motordan Islık sesi geliyor.Araç Turbolu değil ancak Turbosu bozuk araç gibi ötüyor. Gaza basıldığı zaman duyuluyor. Bu neden kaynaklıyor bilgi verirseniz sevinirim

 3. arkadaslar aracim 2005 toyota avensis aracim iki gundur benzin ve lpgde tır tır calisiyor hicbir arza lambasi yanmiyor ne gibi arzası olabilir aceba yardimci olursaniz sevinirim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba