Motordan, Arabadan Gelen Yanık Kokusu, Plastik Kablo ve Yağ Kokusu


Sponsorlu Bağlantılar
Motordan, Arabadan Gelen Yanık Kokusu, Plastik Kablo ve Yağ Kokusu
4.8 (95%) 4 votes

Arabadan Gelen kokular, çoğu zaman araç sahiplerini fazlası ile endişelendirmekte ve aynı zamanda sürüş sırasında dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir.

Aşağıda aracın Motordan gelen yanık kokusu çeşitleri , Nedenlerini ve çözümlerini bulabilirsiniz.

Arabadan Gelen Yanık Kokusu Nedenleri

Arabadan Gelen Yanık Kablo Kokusu : Anlık kısa devreler yada sigorta yanması gibi nedenlerden dolayı gelebilir. Fakat kimi zaman da dışarıdan gelen kokular araç içinden geliyormuş gibi hissedilebilir. Anlık ve hemen kesilen bir koku ise dışarıdan gelme ihtimali de olabilir. Genellikle tekrarlamadı ise sorun olmaz fakat yine de tedbir için tüm donanımların çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz önerilmektedir. Ayrıca konuyu aracınızın bakımlarını yaptırdığınız yetkili yada özel servise de bildirmeniz gerekecektir.

Motordan Gelen Yanık Plastik Kokusu : En sık karşılaşılan nedeni, seyir halinde iken plastik poşet gibi malzemelerin aracın egzoz gibi sıcak aksamları üzerine yapışmasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda plastik, sıcak yüzeyden temizlenmedikçe araç her ısındığında koku gelmeye devam eder. aracın alt kısmını kontrol ederek mevcut plastiği temizleyebilirsiniz. Bazı durumlarda da aracın kendi plastik aksamlarının zamanla yerinden çıkması, tutucu aksamlarda kırılmalar gibi nedenlerle sıcak olan kısımlara temas etmesi sebebi ile bu gibi koku problemleri ortaya çıkabilmektedir. Fakat kokunun ne zaman geldiği hangi aralıklarla geldiği gibi detayları da göz önüne olarak net olarak sorunun kaynağı tespit edilebilir.

Motordan Gelen Yanık Yağ Kokusu : Bu kokunun başlıca 2 nedeni yağ kaçakları yada motorun yağ yakması sorunudur. Yağ kaçakları fazlaca mevcut ise motor ısındığında dışarıya yağ kokusu vermesine neden olabilir. Ayrıca yağ yakan araç egzozdan yanık yağ kokusu gelmesine neden olacaktır. Bu koku araç içine girerek sürekli olarak araçta yağ kokusu olmasına sebep olabilir. araç rolantide çalışırken gaz verip bıraktığınızda aracın dışına çıkıp havadaki kokuyu almaya çalışın, eğer egzoz kısmından araç içine benzer bir koku ve beyaz duman çıkması sorunları var ise aracınız yağ yakıyor olabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Araçtan gelen yanık kokularının onlarca diğer farklı nedenleri de olabilmektedir. Bu yazımızda en sık karşılaşılan nedenleri sıralamaya gayret gösterdik. Bunlar haricinde irili ufaklı düzinelerce sebepten dolayı aracınızda bu tip koku problemlerine rastlanabilir.

Tavsiyemiz koku probleminin başka bir arızanın habercisi olma ihtimalinden dolayı ciddiye alınması ve önleminin ve arızanın tamirinin vakit kaybetmeden yapılmasıdır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Araçtan Yanık Kokusu Gelmesi ile alakalı olarak aklınıza takılanlar ve aracınızda yaşadığınız sorunlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorular aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru sorarken lütfen araç marka ve modelini de belirtmeyi unutmayınız.

Sayfa Özeti
Motordan, Arabadan Gelen Yanık Kokusu, Plastik Kablo ve Yağ Kokusu
Konu Adı
Motordan, Arabadan Gelen Yanık Kokusu, Plastik Kablo ve Yağ Kokusu
Konu Açıklaması
Motordan Gelen Yanık yağ kokusu, arabadan gelen yanık kablo kokusu gibi birçok farklı yanık koku sorunlarının nedenleri ve çözümü konusunda araçtan bilgi
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Motordan, Arabadan Gelen Yanık Kokusu, Plastik Kablo ve Yağ Kokusu” için 4 yorum

 • 31 Ocak 2018 tarihinde, saat 10:44
  Permalink

  Araba rampa çıkarken zorlandı biraz hemen rampayi cikinca yanık kokusu geldi toprak yoldu oyuzden lastikten gelmemiştir kablodur diye düşünüyorum

  Yanıtla
  • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 00:53
   Permalink

   Mehmet bey, balatada sıyırmış olabilir.

   Yanıtla
 • 13 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:40
  Permalink

  Aracım 2012 Citroen eliyeese dizel km 97000 canışltıktan 5 dk sonra yanık kokusu geliyor bütün bakımlarını yaptırdım dizel araç kullanan çoğu arkadaşa sordum normaldir dedi sizce normalmidir??

  Yanıtla
 • 10 Mart 2018 tarihinde, saat 20:47
  Permalink

  Iyi gunler. Bende 98 model b kasa 2.0 cd opel vectra var.1-) Aracimdan sofor ve yan koltugun bastigimiz yerde icine su almis. Gollenme degil. Elimizle bastirinca su oldugu gorunuyor. Ve aracim su eksiltiyor. Radyotoru degistirdim. Su borulari degistirdim. Hala su eksiltiyor. Kalorifer petekleri iyi dedi usta. Hala neden su eksiltiyor olabilir? 2-) Sag yolcu kapinin tavanin ust kosesinden yagmurlu havada su aliyor. Sunroofun tahliye giderlerini temizlettim problem yok, su normal bosaliyor. Camdan degil dediler. Neden hala su aliyor? 3-) bugun aksam uzeri eve gelirken bir yanik gibi koku geldi. Araci kenara cektim. Su mu eksildide birseyler mi oldu dedim. Su azalmamisti. Sonra aracimin farlari yaktigimizdaki gosterge sayaclarinin oradaki isigin gittini farkettim. Halada gelmedi isik neden? Acaba oranin sigortasi yandida o mu koku yapti? Yardimci olursaniz sevinirim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir