Motor Yatak Sesi Nasıl Kesilir

Yazar 4 Yorum 690 views


Sponsorlu Bağlantılar


Araçlarda tüm hareketli parçalar (egzantirik mili, krank mili , piston yatakları vs) belli oval yatakların üzerinde hareket eder, Zamanla parçalarda oluşan sorunlar yataklarda ses oluşumuna neden olacaktır.

Aşağıda motor yatak vurursa ne olur, Motor Yatak vurma belirtileri ve en önemlisi de Motor Yatak Sesi Nasıl Kesilir detaylı olarak bulabilirsiniz.

Motor Yatak Sesi Nasıl Kesilir

Söz konusu ses, yatakların zamanla sürtünme nedeni ile aşınmasından kaynaklı olarak parçaların birbirleri ile uyumlarının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu bozulma parçalar arasında boşluklara neden olmaktadır. Bu boşluklarda araç çalışırken ses sorunlarını ortaya çıkartır.

Motor Yatak vurma belirtileri arasında en belirgini motorun sesli çalışmasıdır. Bu sesi kesmek için ise tek denenebilecek yöntem daha kalın yağ kullanmaktadır. Bazı yağ üreticileri yüksek kilometreli araçlara özel 10*60 yağ üretmektedir. Bu yağı koyarak test edebilirsiniz. Yanlız genellikle çok ince yatak vurma belirtisi gösteren araçlarda işe yarayabilir fakat diğer araçlarda işe yaramayacaktır. Yani yağ ile sesi kesme şansınız %5’den azdır. Genellikle bu sorunun çözümü motorun açılarak yatakların değişmesidir. Tabi motor açıldığında genel bir rektefiye işlemi görecektir.

Motor Yatak Vurursa Ne Olur

Araç motorundaki boşluk ve yıpranmaya bağlı olarak bu soru cevaplanabilir. Zaten yatak vurma sorunu aşınmış parçalarda kaynaklandığı düşünüldüğünde aracın bu şekilde çok uzun süre kullanılamayacağı aşikardır.  Maddi durumlara göre fazla vakit kaybedilmeden arızanın giderilmesi gerekir. Aksi durumda aşınma artarak rektefiye yapılacağı zaman daha fazla masrafa neden olabilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar


Motor Neden Yatak Sarar

Yatak sarma durumunda bir numaralı neden motor yağı ve yağ pompası sorunlarıdır. Aşağıda motorun yatak sarma nedenleri sıralanmıştır.

 • Yağ pompası arızası ,
 • Motor yağ kaçakları sebebi ile aracın yağsız kalması,
 • Motorun yağ yakması sebebi ile aracın yağsız kalması
 • Yağ değişim sürelerinin aksatılması nedeni ile yağın özelliğini yitirmesi
 • Yüksek kilometre, kilometreye bağlı aşınmalar nedeni ile
 • Aracın altının vurulması fark edilmemesi nedeni ile motorun yağsız kalması

Nedeni ile Araç motoru yatak sarabilir. Bu sayılan maddeler en sık görülen nedenleri olup bunlar haricinde de motorun yatak sarmasına neden olabilecek sorunlar olabilmektedir. Araç kullanıcılarına tavsiyemiz ekonomik durumlarına göre fazla vakit kaybetmeden ve motor içine daha fazla zarar vermeden arızanın tamirinin yapılmasıdır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Motor yatak vurma sesi nasıl giderilir konusuna ek olarak tüm motor mekanik konularında aklınıza takılanlar var ise bizlere soru sorabilirsiniz. Sorulan sorular aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum bölümüne araç marka ve modelini de belirterek yorumlarını iletebilirler.


4 Yorum

 1. Merhaba. Aracım 2011 Civic Fd6. 40bin km deyken 2015 yılında 10w40 yağ koyulmuş.aracı şimdi 46binde aldım ve Bu arabanın orijinal yağı 0w20 olduğunu düşündüğüm için Motul Eco lite 0W20 koydurdum. Henüz pek kullanmadım ama yağ çok ince olduğu için çekincelerim var ,kimisi yatak sarabilir vs. Dedi. Yağı kontrol edeceğim eksilirse ekleyeceğim. Birde yeni yağ değiştirmeden önce çoğu zaman marşa basıp çalıştırmak istediğim anda küt gibi bir ses geliyor kısa süreliğine . Ama çalışırken motorda farklı yada garip bir ses duymuyorum.yeni koyduğum 0w20 ve marşa bastığımda gelen ses hakkında yorumunuzu alabilir myim. Neler önerirsiniz . Teşekkürler

 2. Merhaba benim arabamda Honda civciv 1991 model yatak vurma sesi geliyor yeni başladı acaba kaç paraya mal olur teşekkür ederim

 3. Merhabalar 1992 model reno spring aracım 15 gün önce yatak vurmaya başladı
  Maddi durumum Yok köye gitmem lazım 250 km yola gidilebilir mi 20 bin devirden sonra ses yapıyor

 4. arkadaslar 1999 mod 1.6 megan1 motorlu Europa var gaza yuklenip debraja bastigimda sakirti geliyor ama debriyajim yukarida kavriyor ayiramama gibi cirtlama sesi degil dusuk devirde vites degistirirken gelmiyor gaza yuklenip degistirirken geliyor sebebi nedir bilgilendiren oluursacok sevinirim saolun

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba