Motor Yatak Sarması Nedir, Maliyeti Ne kadardır ?

Yazar Yorum Yap 19.031 views
Motor Yatak Sarması Nedir, Maliyeti Ne kadardır ?

Hemen hemen bütün araçlarda  ufak tefek,büyük küçük değerlerde ,çok sayıda sorun yaşanabilir. Bunların bazıları  önemli bazıları ise önemsiz  sayılabilmektedir.Aracın çalışma sistemi,sağlık durumu incelemeye alınır. Genel olarak hasarlı ve hasarsız araçlarda talimatlar ve işlemler her arabada olduğu gibi değişime uğrar.Bazı araçlar,yüksek maliyete sebep olur. Bu yüzden araç sahiplerinin çok dikkatli olmaları gerekir. Araç sorunları değişik nedenlerle ortaya çıkar. Her araç farklı işlevselliğe sahip olduğundan arıza durumlarında da farklı sorunlar söz konusu olabilir. Burada ortak kilit nokta, aracın kullanılma durumunda aldığı darbedir. Bunlardan birisi aracın motorunun yatak sarmasıdır.  Aracın Motorunda bulunan pistonların içinde bulunduğu yerler temiz ve pürüzsüz olmalıdır.  Bu pürüzsüz yerlerde  yuvarlak ve derin kısımlar bulunur. İşte bu önemli kısımlara yatak olarak tabir edilir. Pistonlar burada hava ,benzin ve elektrik ile birlikte araca direk olarak enerjiyi üretir. Bu enerji aracın daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Motor yatak sarması  sorunun temel yaşanma sebebi,aracın yağ ve su eksikliğidir. Bu eksikli sonucunda araçta  aşırı ısınma meydana gelir. Motorun aşırı derecede ısınması risk içerir.Yatağın tahribatına neden olarak zarar görmesine zemin hazırlar. Bu tür durumlarda  yapmanız gereken en önemli etken , bir çekici yardımı çağırmanız  ve  aracınızı gerekli yere park ettirmektir. Sizin bu şekilde arabayı kullanmanız olası tehlikelere,arabanın alevlenmesine neden olabilir. Küçük bir kıvılcım büyük volkanlara neden olabilir. Özellikle ısınma ve sıcaklığın artışı her zaman risk içerir. Eğer bu sorunu kesinlikle yaşamak hatta bu sorunun dışında kalmak istiyorsanız arabanıza gereke özveriyi sağlamayı bilmeli suyunu,yağını bitmesine yakın değil orta hallerde ekleyerek dengede  tutmasını bilmelisiniz.Su  aracın motoru için son derece önemlidir.Su direk olarak motorun soğutma işlemini yapar yağ ise pistonların aşırı sürtünmeden koruyarak  ısınmasının önüne geçer.İlk olarak yağ lambasının kontrolü sağlanmalıdır. Bu kontrolde  yağ lambasının yanması bu olayın gerçekleşeceğine dair size verilen bir komuttur. İkinci diğer işaret  ise motorun sesinde takırtıların artmasıdır. Bu hemen fark edilebilir bir durumdur.

 

Yatak Sarma Maliyeti Ne Kadardır ?

 

Her araçta arıza tespiti ve maliyet araba markasına göre değişimler söz konusudur. Motorun içinde bulunan pistonların aşınması sonucu motor yağ yakmaya başlar. Bunun sonucunda yağ yakan aracın yatak sarması ihtimali artar.  Bu arızanın giderilmesi motorun tamamen rektefiye edilmesini gerektirir. Bu da motorun yeni yapılmasa demektir. Arabada ulaşabilecek motor masrafı ortalama  en ucuz 3000-20.000 arası yapılır. Yatak masrafı demek ,aracın motorunun tamamen yenilenmesi anlamına gelir. Sizlere yatak sarması maliyeti  hakkında önemli bilgilerden söz ettik.  Aracınızın zarar görmemesi için yağ ve su bakımı zamanında yapılmalıdır. Bu aracın daha sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba