Motor Suyuna Yağ Karışması Nedenleri

Yazar Yorum Yap 23.670 views
Motor Suyuna Yağ Karışması Nedenleri

Motor suyuna (halk arasında motor soğutma suyu olarak da bilinir) yağ karışması hem çok tehlikeli bir olaydır hem de sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca maliyeti yüksek olan ve bazı araçlarda düzeltilemeyen bu durum sizlerin de hayatını seyir halinde tehlikeye sokabilir.  Motor suyuna yağ karışması nedenlerine değinmeden önce motor suyuna yağ karıştığından nasıl emin olacağınıza değinmemiz gerekir. Öncelikle motor suyuna yağ karışıp karışmadığını tespit edebilmek için aracınızın motor soğutma suyu kısmında yer alan radyatör hortumlarını sökerek komple çıkarmanız gerekir. Daha sonra burada yer alan tüm hortumları yenisi ile yenileyin. Aracınızı eğimsiz bir mekana alın ve aracın motoru soğuk iken aracın yağ seviyesini kontrol edin. Sonrasında aracınızı yine belli bir müddet kullanmanız gerekecek. Bu işlemin ardından yağ seviyesini tekrar kontrol etmelisiniz. Tabi bu esnada motor suyunun bir diğer deyişle motor soğutma suyunun da durumunu kontrol etmelisiniz.

Su aşırı yağlanmış bir vaziyette ise, suyun rengi kahverengimsi ise ve motor yağ eksiltmiş olarak görünüyorsa muhtemelen yağ motor suyuna karışıyor demektir. Bu esnada yapmanız gereken ilk iş kapak contasının yanıp yanmadığını kontrol etmek olmalıdır. Çünkü kapak contası yağ kanalları ile su kanallarını birbirinden ayırmak ile görevlidir.

Peki motor suyuna yağ karışmasının nedenleri nelerdir?

Çoğu kez motor suyuna yağ karışmasının nedeni olarak yağ kanalları ile su kanallarını ayırmakla görevli olan kapak contasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bir aracın kapak contasının yanması çok ciddi sorunların göstergelerinden sayılır. Yanan kapak contası sonrası motor suyuna yağ karışması, yağa ve karterlere su karışması olasıdır. Bu gibi durumlarda erken müdahalenin çok büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü aracın yanan kapak contasına erken müdahale edilirse çok fazla masraf yapmadan araç eski haline döndürülebilmektedir. Fakat erken müdahalenin yapılmaması motor suyuna yağ karışması seçeneğini kaçınılmaz kılar.

Motor suyuna yağ karışmasının bir diğer önemli sebebi de aracın hararet yapmasına sebep olan durumlarda bulunulmasıdır. Çünkü aracın hararet yapması yine aracın yağlama sistemine doğrudan zarar verecektir. Bu zarar sonucunda yağlama sistemine su karışacaktır ve aynı zarar sonucu motor suyuna da yağ karışacaktır. Bunun sebebi araçtaki suyun ve yağın görevlerini yerine getirememesinden kaynaklanır. Su karışan yağ araç içindeki parçalar arasında aşınma oluşunu önleyemeyecektir. Aşırı ısınma ve yatak sarma gibi bir çok sorun ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde motor suyu araç içindeki parçaları hareket halinde ısınırken soğutamayacaktır.

Bu sebeplerden dolayı aracınız ile yola çıkmadan önce mutlaka kontrollerini yaptırmalısınız. Bu kontroller mümkünse günlük değilse haftalık olarak mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca aracınızın herhangi bir parçasında oluşan bir sorun asla çözülmek üzere ertelenmemeli, sorun tespit edildiği andan itibaren hemen çözülmelidir. Yetkili kişilerden konu hakkında da mutlaka destek alınmalıdır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba