Motor Soğukken Aşırı Ses Ve Titreme Neden Olur Çözümü Nedir?

Yazar 5 Yorum 21.634 views
Motor Soğukken Aşırı Ses Ve Titreme Neden Olur Çözümü Nedir?

Motorun soğukken titremesi sorunu, araç sahiplerinin sıkça karşılaştığı durumlardan biridir. Aracınız 0 da olsa, 2. el de olsa bu tip sıkıntılarla karşılaşmak istemezsiniz. Ancak araçlarda titreme sorunu sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Titreme çeşitli anlamlara gelebilir. Öncelikle aracınızın titremesindeki kaynağı bulmanız gerekir. Kaynağı bulmanızın ardından, doğru çözüme ulaşmanız daha kolay olacaktır. Aracınızdaki titreme problemlerini, motorun sıcak ya da soğuk olduğu zaman göre ayırabileceğiniz gibi, titremenin meydana geldiği yere göre de ayırt edebilirsiniz.

Araçlardaki Titreme Genel Olarak Hangi Parçalarda Görülür?

Motor titremesi nedenleri arasında sayılabilecek birçok madde bulunur. Motor titremelerinin genel olarak görüldüğü araç bölgeleri bulunur. Bu bölgelerin sıralaması ve yarattığı problemler şu şekilde yapılabilir:

 1. Motor Problemleri
 2. Aks-Dingil Problemleri
 3. Fren Problemleri
 4. Tekerleklerin Sallanması veya Titremesi
 5. Lastiklerden Kaynaklanan Problemler

Aracınızın titreme problemine başka sebepler de kaynaklık ediyor olabilir. Ancak en sık gözlenen araç titreme nedenleri ve bölgeleri bu şekilde sıralanabilir.

Araç Titremesinde Motor Sorunu:

Araçtaki titremelerin genel olarak bir numaralı kaynağı motordur. Motordaki titreşmeler de her zaman aynı şekilde gözlenmez. Her araca ve her duruma göre motordaki titreme değişebilir. Motordaki titreme çeşitleri de şu şekilde sayılabilir:

 1. Aracın hızlanması sırasında titreme gözlenmesi
 2. Uzun yolcuklara çıktığınızda, belli bir hızda seyrederken arabanın belirli aralıklarla titremesi
 3. Arabayı çalıştırmanızın ardından aniden titremelerin başlaması

Motor soğukken sarsıntılı çalışıyor şeklindeki problem kaynaklı cümleler, genellikle bu sebeplerden doğar.

Problem Kaynaklarına Göre Çözümler:

Aracınızın neden titrediğine dair sebebi bulduysanız, sırada bu soruna çözüm aramak gelir. Dizel motor soğukken sarsıntılı çalışıyor diyenlerdenseniz, bazı çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Motordan kaynaklı bir sıkıntı yaşıyorsanız çözüm önerisi iki şekilde karşınıza çıkacaktır:

 1. Yeni bir buji seti satın almak ya da bujiniz sağlamsa kabloları kontrol ettirmek
 2. Kirli hava veya yakıt filtresinden kaynaklanan sorunlara çözüm olarak, bu aparatları değiştirmek

Sorununuzun aks veya dingil kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, arabanızı muayene ettirmeniz faydalı olacaktır. Aks ve dingil, arabanın dengeli çalışmasındaki önemli parçalardan biridir. Yakın zamanda aracınız çarpma, sarsılma ve benzeri bir olay geçirdiyse, bu darbelere bağlı olarak titreme yapabilir.

Eğer ki hissettiğiniz titreşimler genel olarak frenleme anında meydana geliyorsa, muhtemelen sorununuz fren kaynaklıdır. Fren rotorunuzun eğri ya da kırık olmasına bağlı olarak bu titreşimleri yaşıyor olabilirsiniz. Araçta titreme sorunu yaşayan kişilerin, freni de ihmal etmemesi önemlidir.

Aracınızdaki problemin tekerleklerde olduğunu düşüyorsanız, yatak ve rulmanlara baktırabilirsiniz. Bu parçalar ömürlük olarak adlandırılsa da sıkıntı çıkarabilir. Lastik problemlerindeki çözümler şu şekildedir:

 1. Araç belli bir hızdayken titriyorsa, lastiklerinize balans ayarı gerekir.
 2. Lastikleriniz yarılmışsa, yeni lastik almanız gerekir.
 3. Lastiklerindeki aşınmalar dengesiz olarak meydana gelmişse, lastik rotasyonu yaptırmanız gerekir.
Etiketler

5 Yorum

 1. Golf4 1.9 TDİ aracımda motor soğukken (genelde sabah ilk çalışmada) aşırı gürültülü ve titreşimli çalışıyor. Düşük devirde 5-10 saniye çalışıyor. Gün içerisinde çalıştırırken yada yolda bir problem yaşamıyorum. Sebebi ne olabilir. Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 2. Aracım siena 1.6 16 v arac sente atladığı için motor komple yapıldı fakat yapıldıktan sonra motor soğukken ilk calistirmada arac gaz pedalına basili olmadığı sürece çalışmıyor gaz pedalindaykende kendi toplayana kadar pedalda basili olmak zorunda yapan usta motoru ilk topladığında arac çalışmadı ve siboplar kitledi falan dediler üst kapağı yeniden söküp siboplar benzinle falan yıkayıp yeniden topladılar…Ben silindirlerden birinin falan çalışmadığından şüpheleniyorum bunu nasıl test edebilirim yada sorun ne olabilir…

 3. Merhaba aracım cruze 1.6 benzin +LPG ama LPG’yi kullanmıyorum sadece benzin kullanıyorum benim sorunum normalde hiçbir sorunum yok sadece motor soğuduğu zaman arabayı çalıştırıyorum çalışıyor hiçbir sıkınt yok sadece 5-10 saniye sanki motor sallanıyormuş ve bıraksam gidecekmiş gibi oluyor ama gaz verdiğim zaman olmuyor 5-10 saniye sonra düzeliyor sonra da hiçbir sıkıntısı Yok sizce nedendir

 4. Avatar metin numanoğlu

  benim citroen c4 2005 aracim bir süredir giderken bir anda stop ediyor fakat bilgisayara bağladığında hic bir arıza görünmüyor sonra kendiliginden çalişiyor on on beş gün hic bir sorun cikmiyor fakat aniden aynı sorunu tekrar çıkarıyor servis dahil g ostermedigim usta kalmadı bu soruna bir çözümü olan varmi

 5. Avatar Barış Tan özgürbüz

  Merhaba 1998 model Ford escort clx var LPG li aracım bazen durdugumda stop ediyor neden acaba

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba