Motor Senteye Nasıl Getirilir?

Yazar Yorum Yap 4.174 views
Motor Senteye Nasıl Getirilir?

Senteye getirilen motor eksantirik zamanlaması sorunlarının çözüldüğü motorları ifade eder. Nasıl yapılacağı bilinmediği veya yanlış yapıldığı durumlarda aracın normal performansında bile aşırı yakıt tüketimi görülmesinin yanı sıra motorda büyük arızaların yaşanmasına neden olarak karşılaşacağınız masrafın faturasının bir hayli kabarmasına neden olacaktır. Sizlere aktaracağımız işlem adımlarını takip ederek motorunuzu senteye getirebilmeniz için motor bilgisine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Aksi taktirde yetkili bir servisten veya güvenilir bir ustadan yardım almanız sorunun çözümü için doğru verilmiş bir karar olacaktır.

Motor Sente Ayarı Nasıl Bozulur?

Aracınızdan minimum yakıt tüketiminde etkili olan sente nedir kısaca bahsedildikten sonra sente atlamasına nelerin neden olduğuna değinmekte fayda vardır. Motor sente atlaması;

 • LPG’li araçlarda belirli periyotlarda aşırı ısınma sonucu,
 • Araçların triger değişimlerinde yapılan hatalı motorun senteye getirilmesi sonucu

Meydana geldiği bilinmektedir. LPG’li araçlarda belirli periyotlarda bu ayarı yapmanız veya yaptırmanız gerekirken, triger değişimlerinde yetkili ve güvenilir usta seçimleri, bu ayarı yapmak veya yaptırmak zorunluluğunuzun meydana gelmesini engelleyecektir.

Motor Sente Ayarı Bozulan Araç Nasıl Anlaşılır?

Motorunun senteye getirilmesi gereken araçların tespiti kolayca yapılabilmektedir. Sente ayarı bozuk arabanın;

 • Normalin üstünde yakıt tüketimi gerçekleştirdiği,
 • Gürültülü olarak çalıştığı,
 • Yüksek devirlere ulaşamadığı,
 • Çekiş performansında düşüş gözlendiği,
 • Tekleme yaşadığı,
 • Çalışırken stop ettiği

Bilinmektedir. Aracınızda sayılan aksaklıkların yaşanması halinde çözümü motoru senteye getirerek bulabilirsiniz.

Motor Sente Ayarı Nasıl Yapılır?

Motor sente ayarı gerekli bilgilere sahip olunduğunda oldukça basit bir işlemdir. İşlemin en büyük riski hata kabul etmemesidir. Bilginize ve becerinize yeterince güvenmiyorsanız yetkili bir servise veya iyi bir ustaya başvurarak bu problemden kurtulabilirsiniz. Motor senteye nasıl getirilir sorusuna cevap bularak motoru senteye getirme işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız, aşağıda sırası ile aktarılan işlemleri takip ederek kolayca probleminizden kurtulabilirsiniz.

 • Birinci silindir üst ölü noktası, belirlenen lift değerinde ayarlanarak pim yardımıyla krank kilitlenir.
 • Kilitleme işlemi sonrası komperatör emme liftlerinin ilgili noktasına yerleştirilir.
 • Eksantrik mili önceden belirlenen değere doğru çevrilerek motorun senteye getirilmesi tamamlanır.

Aracınızda emme ve egzoz için ayrı bir mil var ise motoru senteye getirmek için benzer işlemi egzoz mili için de tekrarlamanız gerekecektir. Ayrı bir mil bulunmaması halinde bir kez yukarıda bahsedilen işlemi gerçekleştirmek motorun senteye getirilmesi için yeterli olacaktır.

Motorun Senteye Getirilmesi Pahalı Mıdır?

Motorunuzu kendiniz senteye getiremeyecekseniz riske atmadan yardım almanız gereklidir. Motor sente ayarı kaça yapılır sorusunun cevabı için;

 • Aracınızın marka ve modeli,
 • Hangi şehirde bulunduğunuz,
 • Motor senteye getirilirken harcanacak işçilik ve sarf malzemeler

Fiyatın belirlenmesi için belirleyici olacaktır. Sarf malzemeler sadece pullardan ibaret olduğu için yüksek işçilik talep edilmemesi halinde işlem için fazla para ödemeniz gerekmeyecektir. İşlem ücreti vermemek için ihmal etmeniz veya yanlış uygulama yapmanız halinde karşılaşacağınız masraf daha fazla olacaktır. Aracınıza zarar vermemek ve fazladan yakıt tüketmemek için motorunuzu senteye getirmeyi ihmal etmeyin.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba