Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur Nasıl Anlaşılır ?

Yazar Yorum Yap 6.979 views
Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur Nasıl Anlaşılır ?

Mazot Filtresi

Mazot fitresi aynı benzin filtresinde olduğu gibi aynı çalışmaktadır. Mazot filtresi şekil olarak biraz büyük ve baya bir karmaşık yapıya sahiptirler. Ticari dizel arabalarda kullanılmakta olan dizel motor filtresi mazotu temizlediği gibi bunun yanında mazotun içinde olan suyu ayrıştırır bu tür arabalarda mazot depoları fazla büyük ve mazotun akışı daha fazla olmasından mazotta bulunan su, buhar mazottan ayrıştırılmaktadır. Mazottan ayrışılan su mazottan daha fazla olduğundan filtrenin alt tarafında birikir ve zamanla su boşalması gerekmektedir. Yakıt içerisinde bulunan partiküller araç motorunda ciddi aşınmalara neden olur. Mazot filtresi motorun bu aşınmadan daha iyi korunması ayrıca daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Mazot Filtresi Ne İşe Yarar

Mazot filtresi araç yakıtının süzülerek temiz olması ve aynı zamanda kullanılan yakıtın verimliliğinin daha da artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle araç motorunun teknik açıdan veriminin ve gücünün daha fazla yüksek olmasını sağlar. Yalnız bu mazot filtresi belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Eğer mazot filtresini değiştirilmez ise yakıtın arınmasını çok daha zor olacaktır ve motor gerekli kadar yakıtı alamaz. Mazot filtresini daha uzun bir ömürlü olmasını istiyorsanız aracın her periyodik bakımı geldiği zaman 15 yada 20 bin km kesin olarak mazot filtresini değiştirilmesi araç için çok sağlıklı olacaktır. Ayrıca yeni mazot filtresinin markası çok önemlidir ve kesinlikle alınan filtrenin orjinal olması gereklidir bu yüzden filtre alırken bunlara dikkat edilmesi araç için daha sağlıklı olacaktır.

Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur

Mazot filtresinin tıkanması ilk zamanlar kolay kolay bunu anlamazsınız. Belirli bir zaman geçtikten sonra aracın performansında ve çekişinde bir düşme meydana gelecektir. Motorda ciddi aşındırma sorunlarına yol açabilir, motorun çalışması düzensiz olur, bazen de hiç çalışmaz öyle bir durumda değiştirilmezse diğer araç parçalarına da sorunlar verebilir.

Filtrenin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır

Motor filtresinin tıkalı olduğu en başta aracın performansında yaşanan düşüklüklerden anlaşılabilir. Diğer anlaşılma belirtileri ise:

  1. 1. Araç vites boşta iken kendiliğinden stop edebilir
  2. Araç sarsıntılı çalışabilir
  3. Aracı çalıştırırken zorlanma olabilir
  4. Araç gaz yemeyebilir
  5. Aracın rölanti durmaması gibi sorunlar tıkandığını belli etmektedir

Bu sorunlar belirli sıklıklarla ortaya çıkacaktır. Filtre değiştirilmediği halde bu sorunlar git gide daha yükselecektir.

Filtre Değiştirilmezse Ne Olur

Mazot filtresi dizel araçların en önemli parçalarından birisidir. Zamanı geldiğinde kesinlikle değiştirilmesi gereklidir. Eğer motor filtresi değiştirilmez ise araçta bazı sorunlara neden olur bu sorunlar ise şunlardır:

  1. Araç sabahları daha geç çalışabilir
  2. Araç yakıt beslemede yetersiz kalır
  3. Yakıtın temizlenmeyip pis olması enjektörlere zarar verip arıza çıkartabilir
  4. Araçta tekleme ve gürültülü çalışmasına sebep olur

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba