Lambda – Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

Yazar 8 Yorum 10.387 views
Lambda – Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

Özellikle Egzoz tertibatı değiştirilen, katalitik konvektör arızası yaşayan yada motor besleme ve yakıt sistemlerine ekstra modlama yapılan araçlarda, hava yakıt karışım ayarlarının stabil olması açısından lambda sensörü iptali yapılır fakat bu profesyonel bir işlem ile motor kontrol ünitesi yardımcı ile yapılmaktadır. Maalesef ki merdiven altı ustalarda yapılan kablo çekme bu işlemlerden biri değildir.

Lambda – Oksijen Sensörü İptali Ne Kadar Mantıklı?

Genellikle rölanti sorunları yaşayan, gaz yememe ve stop etme sorunları var olan araçlarda, oksijen sensör iptali gerek forumlarda gerekse ustalar tarafından önerilmekte ve yapılmaktadır. Yalnız yapılma şekli son derece yanlıştır.

Genellikle araçlarda görülen iptal şekli, kablolarının tamamen devre dışı bırakılması ve sensörler arası direnç atılması şeklinde yapılır. Sensör verilerinin stabilizesi sağlanmaya yönelik yapılan bu işlem motor kontrol ünitesi (ECU) destekli olmadığı zaman faydadan çok zarar sağlayacaktır. Araç hava yakıt karışımını gereksinime göre ayarlayamayacak, bu durum araçta yüksek oranda performans kaybı ve aşırı yüksek yakıt tüketimi olarak araç sahibine geri dönecektir. Anlık olarak motor çalışmasını düzeltse dahi, uzun vadede faydasından çok zarara neden olabilir

Doğru Lambda Sensörü İptali Nasıl Yapılır

Oksijen sensörü verilerinin alternatifi sayılabilecek farklı sensörlerden alınan verilere göre motor kontrol ünitesi (ECU) için yeni bir ayar ve yazılım gereksinimi olacaktır. Bu gereksinim karşılandığında araç, oksijen sensörü iptali olsa dahi, farklı sensörlerden aldığı veriler ile (Hava Akışmetre Basınç Sensörü – Maf sensörü, Hava sıcaklık Sensörü) motor stabilizesi ve karışım miktarını doğru olarak ayarlayabilir.
Bu ayarlamayı ve yazılımı doğru olarak yapabilecek bir usta, araç modlama konusunda oldukça tecrübeli olması gerekir ki böyle bir usta Türkiye’de sadece Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde çok nadir olan ustalardandır. Ayrıca maliyet konusunda da çok maliyetli olduğu için genellikle sadece özel yapılan ve her tür ince ayarı düşünülen araçlar için uygulanır

Sonuç Olarak;

Oksijen sensör iptali, yapılmaması gereken bir işlemdir. Önerilen durum ise araçta var olan sorunun bir şeyleri iptal ederek değil, arızalı olan kısmın tespit edilerek düzeltilmesi şeklinde yapılmalıdır.

Genellikle sürekli yanan motor arıza lambası sizi rahatsız ediyor olabilir fakat söz konusu sistemi iptal ettiğiniz zaman performans kaybı ve yakıt tüketimi sizi bir ampulden daha fazla rahatsız edecektir. Bu işlemi yaptırmadan önce ustanız dan tüm olası sonuçlarını konusunda bilgi alın.

Bize Sorun Cevaplayalım.

Oksijen sensör iptali olası sonuçları ve lambda sensör iptali gereksinimleri konusunda aklınıza takılanlar ile aracınızda gözlemlediğiniz soruları bize sorabilirsiniz. Soru sormadan önce mutlaka araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız. Aşağıdaki yorum kısmına sorularınızı yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Günlük olarak sorulan sorular kontrol edilir ve cevaplandırılır.

8 Yorum

 1. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.
  Bahsettiğiniz gibi aracım dada oksijen sensörü bilinçsiz bir şekilde iptal edilmiş.
  Söylediğiniz gibi konu ile bilgi alacak usta bulmanın imkansız olduğunu bilerek vereceğiniz bilgilere ihtiyacım bulunmaktadır.
  Aracımdaki oksijen sensör ünü bağlamak istiyorum ama hangi kaloyu nereye bağlıyacağımı bilemiyorum

  Aracımın ecu sundan gelen kablolar
  kahverengi
  beyaz
  pembe
  pembe
  olarak 4 kablo bulunmaktdır.

  oksijen sensöründen gelen kablolar ise
  siyah
  gri
  beyaz beyaz

  renklerindedir.

  Hangi rengi hangi kabloya bağlayacağım konusunda bilgi verebilir misiniz.

  Aracım Renault Laguna 2
  2003 model 2.0 cc 16 v

 2. Merhaba. 2012 Opel Astra J 1.4 Turbo araca sahibim. Aracım şu an 97 bin km. de. Özellikle LPG montajından sonra ( 87 bin km de montaj yapıldı ) anı gaz vermelerde Tekleme, sarsıntılı çalışma, performans kaybı ve yakıt sarfiyatı artması gibi problemler baş gösterdi. Sorum şu:
  Aracın bobini ve bujileri orijinali ile değişti, LPG filtresi değişti. Bu işlemlerden sonra iyi bir LPG ustası eliyle yolda seyir halindeyken ve sabitken ayarları yapıldı, kalibrasyon yapıldı. Bu işlemlerden sonra araç bariz bir şekilde rahatladı, tekleme gaz yememe sarsıntılı çalışma gibi problemler ortadan kalktı. Ancak arıza lambası tekrar yandı. Yanmasına rağmen, performansta kayıp tekleme gibi bir sorunu yok. Bunlara rağmen arıza lambası neden yanar ? Geçen hafta içi aracı muayeneye soktum egsoz muayenesinden de geçti. Oksijen sensörü mü kirli, Hava akışmetre mi arızalı ? Yoksa Katalitik Konvertör mü bitik. Yardımcı olursanız çok makbule geçecek. Teşekkür ederim.

 3. Aracım Bmw m50 b25 Vanoslu motor araçı aldığımda wideband vardı aldığım çocuk bunu söküyor o2 komple kesilmiş bağlantı yerleri bile şuan yok aracım yüksek devirlerde patırdama yapıyor gaz yemiyor sizce bu o2 sensörü etkilermi bu araçı

 4. Avatar Bilgin Vatansever

  Merhaba aracım 2011 fiat bravo 1.6 dizel 120 hp.Aracında lambda sensörü arızası görünüyor. 2 tane lambda sensörü değiştirdim yine arıza veriyo. Yeni sensörü takıp arızayı siliyoruz. 15-20 dakika içinde aracı ikinci çalıştırmamda yine arıza veriyo. Ortalama tüketim 11 litre. Anlık tüketim bazen 45-50 litre yazıyo.Tesisatta ve beyinde sıkıntı görünmüyo. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 5. aracım skoda octavıa 2005 fsi motor arac oksijen sensör düşük voltaj sensör 1 sıra 1 aarıza veriyo ne yapmam gerek sensör yeni katalizorde yeni

 6. Acil yardım edersemiz sevinirim.
  Öncelikle merhaba;
  Son zamanlarda araçta rolantide çalışırken motorda hissedilecek şekilde titremeler meydana gelmeye başlamıştı birgün Ansızın motot arza lambası yandı Wosvagın servise götürdüm sadece arza tesbiti için 300 tl aldılar ve sonuç araçta 5 adet sensör varmış 3 tanesi değişecek maliyeti 6000 tl düzelmesse diğer ikiside değişecek toplam 10.000 tl üzerinde borç çıkacağını söylediler şok oldum ve yaptırmadan çıktım arza tesbit parasıda 300 tl tokat wosvagın servisinden almadan da bırakmadılar haram olsun Allah yedirmesin Allah belalarını versin.sizden acil ricam ve dileğim arza kodu aşağıda yazılı araç bilgilerim; Araç 2006 model wosvogın passat b6 modeli, aşağıdaki her motor arza lambası yanmasında aşağıdaki kodu veriyor.
  ( 2240:lamta sondası sıra 2 sensör 1 )
  1-Açıklamasıda şöyle,
  Sonda egzosun kompozisyonunu kaydeder;sinyal kontrol devresi için ana faktördür.
  2-eğer geniş bant sonda takılıysa ECU karışım komposisyonunusonda woltajıyla değil ECU tarafından sağlanan sonda akımıyla kaydeder.

  Ne yapmam gerekiyor kim çözer bu arızayı ben tokat ilinde yalıyorum vere bileceğiniz bir usta veya servis ismi varmı kime göstermem gerekiyor sizden acil olarak yardım talep ediyorum.saygılarımla/ selamlar…

 7. 2008 model subaru impreza 1.5 manuel O2 SENSÖR ARZASI VERIYOR iptal ettirsek ne gıbı sonuc cıkar veya temızletım taktırmalımıyım

 8. Opel Corsa D 1.2 benzinli LPG yok , 130.000 km 2007 model aracım , arıza lambası yanıyor , cihaza bağlandı ateşleme arızası gösterdi ateşleme sistemini komple değiştirdik , sonra tekrar yandı , oksijen sensörü olarak göründü sıra 1 sensör 1 , ustam söktü asite yatırıp temizledi arızayı sildi , araç düzeldi 1 saat sonra tekrar eskisinden daha kötü oldu zor yürütüyorum şu an aracı , ne önerirsiniz bana .

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba