Krank Mili (Volant) Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir

Yazar 12 Yorum 180 views


Sponsorlu Bağlantılar


Krank Devir Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir.? Söz konusu sensör araç servislerinde volant sensörü olarak da anılmaktadır. Bu sensöt motor devrinin krank miline olan pozisyonunu ölçer ve söz konusu pozisyonu motor beynine iletir. Araç Beyni, buradan aldığı veriler ile ilk silindirin motor blogundaki konumunu hesaplar. Bu konum diğer 3 silindirin de konumunun bulunmasını sağlayarak ateşleme ve yakıt sistemlerinin bu konumlara göre doğru olarak çalışmasını sağlar. Bir arıza durumunda bu sekronize hareket bozularak aracın çalışmasında radikal değişimlere neden olabilmektedir.

Krank Mili Sensörü Arıza Belirtileri

Krank mili sensöründe arıza meydana geldiğinde ortaya çıkacak olan belirtiler

1. Araç marş almasına rağmen çalışamaz.
2. Bazı Araçlarda Çalışma Gerçekleşebilir fakat motor rolantisini koruyamaz ve stop eder.
3. Araç Çalışsa Dahi devirlenmede sıkıntılar yaşanır.
4. Egzozdan Çiğ Yakıt Atımı, Hava Filtresinin Geri Hava Patlaması Egzozda Yanmamış Yakıta Bağlı Patlamar görülebilir.
5. En sık görülen belirtisi ise aracın hiçbir şekilde çalıştırılamamasıdır.

Sensör Arızalandığında Araç Neden Çalışmaz

Sensörden alınan veriler durduğunda, araç yakıt enjeksöyon sistemleri ile ateşleme sistemlerine, mevcut görevlerine devam edebilmesi açısından önemli olan zamanlama verisi gönderimi araç beyni tarafından durdurulur. Bu nedenle de araç ateşleme ve enjeksiyon sistemi tamamen işlevsiz hale gelir (Bazı araçlar, sensörden veri aktarımı dursa dahi, Araç motor kontrol ünitesinin mevcut önceki verileri işleyerek çalışmaya devam etmesi mümkündür. Fakat bu durumda araç, tahmini konum bilgisine göre hareket edeceği için motorun stabil çalışması beklenemez.)


Sponsorlu Bağlantılar


Değişken Subap Ayarlaması Bozulur

Bazı araçlarda özellikle de honda marka araçlarda kullanılan VVT-i ve VTEC teknolojili motorlarda değişken zamanlama ayarına sahip subap teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji stabil çalışabilmek için krank mili sensöründen edindiği konum bilgilerine ihtiyaç duyar. Söz konusu verilerde aksaklık olması, veri alınamaması yada yanlış veri alınması gibi arıza durumlarında subap zamanlaması bozulacak ve araç çalışma hale gelecektir.

Değişimi Nasıl Yapılır

Söz konusu parçanın arızasının giderilmesi için değişimi gereklidir. Bu parça konum itibari ile kolaylıkla sökülüp değiştirilebilecek bir yerde değildir. Bu nedenle değişimi için aracın birçok farklı parçası sökülmesi gereklidir. Bu durum da araç sahiplerine esktra işçilik maliyeti ve onarım için daha uzun bir zaman gereksinimi doğurmaktadır. Hatta bazı model araçlarda söz konusu parçanın değişimi için üst silindir kapağının dahi söküldüğü bilinmektedir. Fakat araçtan araça parçanın yeri, parçaya ulaşma yolu ve çevresinin boşluğu farklı olacağı için her araç için söz konusu durum geçerli olmayabilir.

Soru Cevap Bölümü

Şanzıman ve motor krank mili sensörü arızası tamiri, değişimi ve aracınızda bu parçaay bağlı yaşadığınız sorunlar ile ilgili olarak sormak istedikleriniz var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Soru sormak isteyenler araç marka ve modeli ile yakıt tipini (Dİzel , Benzinli , LPG’l ) belirterek aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazarak bizlere iletebilirler. Günlük olarak sorulan tüm sorular kontrol edilir ve cevaplanır.


Etiketler

12 Yorum

 1. Avatar Ömür Hayta

  Benim aracım 5 bin devri geçmiyor araç giderken gögüsleme tekleme yapıyor. Araç sorunsuz tek marşta çalışıyor lpg de ve benzinde de yapıyor lpg de daha çok oluyor motor sarsıntılı çalışıyor benzinde motor saat gibi çalışıyor. Ancak ikisinde de 5 bin devri geçmiyor. Triger değişti ancak değişmeden öncede böyle bir sorun vardı araçta. Aldıktan 3 gün sonra fark ettim aracı o da geç oldu yani. Çekmiyor boğuluyor araba bu krank sensöründen olabilir mi? Boğaz kelebeği, devir eksantrik sensörü ve okuyucusu (şanzımandaki) ve map sensörü değişti, akü değişti düzelmedi. Araçta katelizör boş arıza sadece oksijen ve ısı sensörü veriyor araç ustalar ondan olmaz diyor lütfen yardım edin kafayı yemek üzereyim boşuna bir ton parça değiştiler.

 2. slm aracım 2006 1.8 66 kv fort tourneo dizel arcımcalımıyor sıpreyle calıstırıyorum 2 vıtese gecmeden kızdırma ısaretı yanıp sonmeye baslıyor ve stop edıyor eger kontagı ac kapa yaparsam kısa surelıgıne duzelıyor yardımcı olursanız memenu olurum

 3. Avatar nejat karabacak

  merhaba benim aracımdaki sorun şöyle egzozdan çiğ yakıt atımı egzozda yanmamış yakıta bağlı patlama ve rolantide tekleme yapıyor seyir halindeyken devir 2000 geçmiyor aracın performansında acayip düşüş var daha önce eksantrik krank mili konum sensörü arzası vermişti usta arzayı sildi bir daha aynı arzayı gösterirse parçanın değişmesi gerekiyor dedi 5 ay oldu bu arzayı vermedi daha şüpelendiğim bir parça daha var oda ateşleme bobini sence bundan yapabilir mi yakıt tüketimi bayabi arttı aracım 2006 model ford focus 1.6 ghai sedan lütfen yardımcı olun saygılarımla

  • Avatar Muhittin SERDAR

   Avans sisteminde bir bozukluk var.Çekme ve patlama bunun belirtisi büyük ihtimal krank mili sensörü değişmeli kam mili ile uyumlu hale getirilmeli.

 4. Avatar uğur tuncay

  iyi günler benim aracim 2012 model dsg yarı otomatik dizel jetta araçta başlıca sorunlar ve bir anda oldu bunlar araç ilk başta çalışıyor fakat devir 2000 in üzerine çıkmıyor gaza bastığında hemen stop ediyor sonra mars a basıyorum fakat almıyor krank mili sensoru diye bu arıza verdi yarın baktiricam fakat başka bu usta farklı şeyler dedi kafam karıştı triger segman atlamış olabilir dedi sizin bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

 5. 1998 clio 1 hb benzin-lpg aracım LPG çalışıyor,benzinde marj basıyor ama çalışmıyor.önceleri bazen çalışıyor,bazen çalışmıyordu ama artık hiç çalışmıyor.elektrikçi beyin değişecek dedi ama mı acaba.fikriniz değerli

 6. Selamunaleykum hayirli aksamlar arac golf 4 99 model 1.6 sr akl motor 8 valf sikintim araca bindigim esnada arac sikintili calisiyor fakat isindiktan sonra kesiyor biraz kullandiktan sonra arac kendi kendine gazi kesiyor (benzinde ve lpgde ) sonra tekrar duzeliyor gaz keserken saga cekip durdum 900 devirde sabitken motor sarsintili calisiyor araci stop edip 10 dakika bekledikten sonra calistiriyorum duzeliyor sicakken gaz kesmeyi yapiyor yardimci olursaniz cok sevinirim

 7. Merhaba benim aracım 1.2.16 v albea yeni motor yaptırdım aracım 2.ve 3. Viteste irkilme yapıyor.motor çok güzel gaz yemesine rağmen çekişi düşük buji kablolar ve bobin yeni yardımcı olursanız sevinirim.

 8. ARAÇ MEGAN 1 COUPE 1999 MODEL Araç Giderken Gösterge Işıkları Sönmeye Başladı Rölanti Düştü stop etti marş basınca tık edip kalıyor çalıştığı zamanlarda rolanti dalgalanması yapıyor sensör değiştik hala devam ediyor Asıl soru krank sensörü bozuksa takviye yapınca çalışır mı???

 9. Merhaba, aracım 2005 mitsubishi lancer invite benzinli-lpg sabahları aracım ilk kontakta alıyor fakat motor ısınınca bir daha zor çalışıyor bobinleri kontrol ettiğimde 2. bobin ateşleme yapmıyor bobindendir dediler değiştirdim beyin dediler yenisini aldım krank mili okuyucu dediler değiştirdim bu değişim yaptığım herşeyden sonra araç bir defa çalışıyor sonra tekrar eski haline geri dönüyor başka nerede sorun olabilir. Teşekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba