Krank Keçesi Nasıl Değiştirilir, Yağ Kaçağı Önleme

Yazar 10 Yorum 16.113 views
Krank Keçesi Nasıl Değiştirilir, Yağ Kaçağı Önleme

Krank Keçesi Yağ Kaçağı Önleme

Krank keçesi yağ kaçırıyor ise, parçanın ne olduğu, neden yağ kaçırdığı, değişiminin nasıl yapıldığı, maliyetinin ve masrafının ne tuttuğuna kadar tüm bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Krank Keçesi Nedir 

Krank mili, iki ucunda motorun iki yanından dışarıya açılan bir mildir. Bir ucunda şanzıman pirizdirek mili ve baskı balata, diğer ucunda da triger ve kayışların bağlı olduğu kasnak bulunur. Bu iki uç motordan dışarıya çıkarken, parçanın alt kısmında bulunan yatakların, motor bloğu ile birleştiği noktada bulunan keçeye krank keçesi denir.

Krank Keçesi Ne İşe Yarar 

Söz konusu parça araç motorunun içindeki yağın, sistem dışına çıkmasını önler. Bu sayede motorun güvenliği sağlanmış olur.

Krank Keçesi Neden Yağ Kaçırır

Yukarıda ne olduğundan ne ve işe yaradığından bahsettiğimiz bu parça, zaman içerisindeki yıpranarak motor yağ kaçaklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum motor yağ eksilmesi sorunlarına ve kaçağın büyük olması durumunda motorun tamamen yağsız kalarak büyük aşınmaların oluşmasına neden olabilir. Çözümü ise konumuzda detaylı olarak açıklanmıştır.

Kısacası, Yağ Kaçaklarının Başlıca Nedeni Aşınmadır ve Yıpranmadır. Genellikle belli model yılı ve kilometreyi aşmış araçlarda sıklıkla karşılaşılan alışagelmiş bir arızadır diyebiliriz.

Krank Keçesi Nasıl Değiştirilir

Önemli ipucu : Krank Keçesi Değiştirmeden Yağ Kaçaklarını Nasıl Önleyebileceğinize Dair bilgiler bulunan sayfamıza burayı tıklayarak göz atmanızı öneririz

Kısmen basit bir işlemdir, öncelikle aracın triger kayış ve kasnak aksamı tamamen sökülür. Aracın yağı geri dönüşüm haznesine boşaltılır. Sonrasında eski keçe sökülerek yeni keçe takılır. Bu işlem bir contanın değişimi gibi basittir fakat söz konusu parçaya ulaşmak için sökülen onlarca parça düşünüldüğünde biraz zaman alan ve işçiliği parça fiyatına oranla oldukça pahalı bir işlemdir diyebiliriz.

Krank Keçesi Kaça Değişir

Krank Keçesi oldukça düşük maliyetli bir parçadır. Fakat genelde değişirken hazır dökülmüşken değiştirelim diyeceğiniz parçalar da olacaktır. Örnek vermek gerekir ise triger kayışı v kayışı ve kasnağı gergi bilyaları gibi parçalar da hazır sökülmüşken genelde değişen parçalardır. Ayrıca tüm bu parçalar ve yeni motor yağı ve filtreler + işçilik hesaba katıldığında orta sınıf araçlar için 600-1200 TL aralığında bir meblağ tutabilmektedir.

Tabi ki hiçbir parçayı değiştirmez sadece keçeyi değiştirir iseniz maliyet biraz daha az olacaktır. Bu şekilde işçilik + yağ değişimi + keçe ücreti size maliyet olacaktır. Bu da ortalama olarak 350-600 Tl gibi markaya göre değişen bir maliyet ile sonuçlanabilir. Tabi ki yetkili servis fiyatları yada biraz üst segment sınıf araçlar için fiyatlar da daha farklı olacaktır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Benzinli veya Dizel Aracınızda yaşadığınız arızalar ve çözümleri ile alakalı olarak aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan cevap ve yorum bölümüne araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı iletebilirsiniz.

10 Yorum

 1. Merhaba aracımı hyundai i20 1.4 crdi 2015model aracim 60 bin km
  Araçta iki üç gündür yaşadığım bi problemi sizlere danışmak istiyorum araç 1.500 devire geldiği zaman özellikle 3-4-5-6. viteslerde yüksek bi zırıltıyla beraber titreme sesi geliyor sadece 1.500 devirde oluyor daha alt veya daha yüksek devirlerde sorun yok neden kaynaklanıyor olabilir

  • Mehmet bey, ses problemlerine buradan yanıt vermek doğru olmaz, ustaya gösterdiniz mi? En azından bize fikir olabilir, o şekilde bir şeyler söyleyebiliriz.

 2. Broadway aracımın alt korumasının orta be sol önden yah kaçırıyor açaba kaçak nerden geliyor

 3. Avatar Mustafa MADEN

  2011 model dsg jettam var. Araç motor yağını fazlalastırdı 1.5 kg çektirdim. Araç neden motor yağını fazlalastırır? Eksilttiğini duydum ama fazlalaştırması ilginç doğrusu. Yardimci olursaniz sevinirim.

 4. Renault clio 1.4 2007 model motor kapagi degisti bir muddet sonra krank kecesinden yag kacirdi degistirdik tekrar kacirdi ustada standart kece anlamiyorum diyor sebebi ne olaki her sey yenilendi motorda yaptiriken zaten

 5. Araç 2013 Fiat Linea 1.3 Euro 5
  Arabanın yağ pompasının oradaki keçeden yağ kaçırıyor
  Triger zincir kayışları yeni degişti zincir değişirken o yağ pompasındaki keçenijn olduğu yerlerde sökme Yapılıyormu yani zincir değiştikten sonra yağ kaçırma ondan olabilirimi

 6. Avatar Murat Armağan

  2001 model 183000 km Renault 19 alize rte aracımız var debriyaj baskı balata değiştik araçta daha sonra krank keçesinden sızma oldu 1 yıl önce de olmuştu petrol ofisi katkı yağı koymuştuk 250 gr kesmişti azdı zaten bu sefer baya kaçak oldu krank keçesinide değiştik yine kaçırıyor krank keçesi ne yapmalıyım teşekkürler

 7. Merhaba 2018 model Citroen C3 Aircross 1,2 benzinli araç aldık ancak daha 2 ay oldu motor alt tarafından hafif yağ sızıntısı var. Servis Krank keçesinin değişmesi gerektiğini belirtti. Bu değişim işlemi motora herhangi bir zararı olur mu, kolay bir işlem midir? Sıfır araçta bu şekilde bir sorun olması insanı tedirgin ediyor.

 8. Merhaba usta benim sorunum triger seti etrafında yağ kaçağı vardı ustaya götürdüm ekzantrik kecesini değiştiler ama yağ kaçağı hala devam ediyor sebebi ne olabilir

 9. Merhabalar benim 1.2 16 valf fiat albea var grubu mili kesi yağ kaçırıyor 5 defa tamir ettirdim orjinal keçe si kaçırıyor 2mm küçük keçe taktık 2 ay sonra yine kaçırdı söktük keçe düz keçe olduğu için mil den çıkmıştı devraldığımız işlem kalmadı sorun ne olabilir aracım 2005 250.000 de bu kilometrede grand mili yıpranırmı cevaplar için teßekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba