Katalitik Konvertör Arızası Nasıl Giderilir

Yazar 48 Yorum 23.048 views
Katalitik Konvertör Arızası Nasıl Giderilir

Katalizatör arızası nasıl giderilir : Bu konuda birçok araç sahibinin kullandığı yöntemer ve otomotiv forumlarında söz edilen çözümlerin birçoğu, riskli, arızayı geçiçi olarak önleyen ve birçoğu ise arızanın farklı şekilde büyümesine neden olan çözümlerden oluşmaktadır. Bu yazımızda katalizatör arızasını gidermek için uygulanan yöntemleri tek tek inceleyerek doğru yada yanlış olduğunu analiz edeceğiz.

Katalitik Konvertör Arızası Nasıl Giderilir

Bu işlem için uygulanan birçak yöntem var. Bu yöntemler aşağıda listelenmiştir.

Katalitik Konvertör İptal Edilirse Ne Olur

Kat iptali, tıkalı katalizatörün anlık etkilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu bi gerçek fakat araca farklı etkileride olacaktır. Öncelikle araç beyni, katalitik konvektörün egzoz atımındaki etkisi hesap edilerek rolanti ve gaz ayarını yapar. Egzoz bölğesinde basıncı değiştiren bu parçanın iptal edilmesi, egzoz atımının rahatlamasına yardımcı olur fakat rolanti ve gaz yeme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ayrıca egzoz gazının önündeki engel kalktığı için demir parçalarda çok rahatsız edici kazıma sesi olacaktır. Her gaz verdiğiniz de araç motor sesi bile araçtan soğumanıza neden olabilir.

Ayrıca katalizatör önünde ve arkasında olmak üzere egzoz manifoltu sonrasında 2 adet oksijen (LAMBDA) sensörü bulunmaktadır. Bu sensörler, egzoz gazını analiz ederek araç ECU’suna iletir. ECU, bu değerleri baz alara yanma , yakıt ve hava dengesini kurar,. Katalitik konvektör iptal edildiğinde ise bu veriler değişecek ve bu sebeple de araç hava yakıt karışımı dengesizleşecek bu durum size performans ve fazla yakıt tüketimi olarak geri dönecektir.

Katalitik Konvertörün İçini Boşaltmak

Katalizörün içinin tamamen boşaltılması ile iptal edilmesi araç için aynı etkilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tamamen iptali ile içinin boşalmasının farkı yoktur. Bu arada katalizör içerisinde çok değerli metaller bulunmaktadır. Bazı ustalar bu metaller sebebi ile iç boşaltma konusunda oldukça hevesli ve istekli olabilir. İç Kısmından Çıkan metaller gerçekten nadir bulunan değerli metallerdir.

Katalitik Konvertörün Temizlenmesi

Birçok egzoz servisinde, katalizatörün iç aksamının boşaltılmadan özel solisyon ve cihazlarla iç kısmının temizlenmesi işlemi ile söz konusu tıkanıklık ve arızanın giderilmesini amaçlayan bir yöntem. Birçok kullanıcının sorunun çözüldüğünü ve olumlu deneyim yaşadığını biliyoruz. Fakat bazı araç sahiplerinin de hiçbir şeyin değişmediğini ve boşa para verdiklerini de duyuyoruz. Sanırım bu durum araç marka ve modeline ve arızanın çeşitine göre farklı sonuçlar verebilmekte. Arızanın ne olduğu ilebilrikte bir egzoz servisine başvurarak bilgi almak çok daha doğru olacaktır.

Katalitik Konvektörün Değişmesi

Tabi ki tahmin edebileceğiniz gibi en sağlıklı yöntemdir. Aracın arızadan önceki haline dönmesi açısından tek ve yegane arıza çözümüdür. Fakat katalizör oldukça pahalı bir yedek parça olduğu Herkez tarafından bilinmekte ve bu sebeplede neredeyse %70-75 arızaların tamamının değişim harici yöntemlerle çözülmeye çalışılması sonucunu doğurmaktadır.

Katalitik Konvektörün Arızalanmaması İçin

Bakımlı ve sorunsuz bir araçta, katalizatör ömrü yüzbinlerce kilometre ile ifade edilmektedir. Fakat 50-80 bin kilometre içerisinde bozulan yada tıkanan katalizör bulunan binlerce araç mavcut. Bunun bir sebebi var. Fakat öncelikle katalizör nedir nasıl çalışır bilmemiz gerekecek

Katalizör 1000 derecenin üstünde çalışan bir filtredir, araç içindeki en sıcak bölğe katalitik konvektördür. Bu sebeple de ısı korulamı saç levhalar ile çevrelenmektedir.. İçerisinde odacıklar bulunan bu filtrenin her odacıgında farklı ve egzotik metaller ve maddeler bulunur. Bu maddeler, egzoz gazındaki zararlı atıkları filtre ederek çevreci ve emilsyon değerleri düşük bir egzoz gazı olmasını sağlar.

Motor ve ateşleme sistemindeki bazı arızalar, katalitik konvektörün zaten yüksek olan ısısını, daha da yükselmesine neden olarak arızalara neden olurlar. Bunun en bariz sebebi çiğ yakıt diye adlandırdığımız, yanma odasına alındığı halde yakılamadan egzoza atılan yakıttan oluşmaktadır. Bu yakıt, katalizör içerisindeki yüksek sıcaklıkla yanarak katalisöre zarar verir.

Bunun haricinde onlarca nedenden ötürü de arıza meydana gelebilir fakat en belirgin arıza sebebi genellikle bu tip motor arızaları kaynaklı sorunlardan oluşmaktadır. Katalitik konvektör arızası nasıl anlaşılır bilmek, bir sorunun erken teşhisi ve büyümeden kaynağının yok edilmesi açısından önemlidir.

Bize Sorun!

Aracınızdaki katalitik konvektör arızaları, çözümü ve tamir yolları ile ilgili olarak tüm sorularınızı cevaplamak tayız. soru sormak için araç markasını ve modelini, yakıt tipi ile birlikte aşağıdaki yorum kısmına yazarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Günlük olarak sorulan sorulan kontrol edilmekte ve editörler tarafından cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

48 Yorum

 1. 2013 model wolksvagen polo 1.2 tdi trendine 166000 km de var hocam bugün arıza lambası yandı ve kitapçığında katalitik konverter arızası diyor yardımcı olabilir misiniz aslında aracın bütün 15 bin bakımları serviste yapıldı yardımcı olabilir misiniz acaba

 2. 2004 ford fiesta comfort lpg yok.egzoz muayenesinde değerler yüksek çıktı.sadece gözle kontrol sonucunda katalizörün değişmesi gerektiği söylendi.katalizör pahalı olduğu için katalizörü değiştirmeden emisyon değerlerini nasıl uygun seviyelere getirebiliriz

  • Bunu yapmak zor. Katalizör könvektör iptali oluyor ama önermiyorum. Bir ustaya götürün durumu anlatın emisyonla ilgili. Sadece bir önerim olacak oksijen sensörü hava akışmetresini bir kontrol ettirin bu durum emisyonu düzeltebilir.

 3. Aracım 2004 model 1.6 volvo s40
  Aracımda oksijen sensörü bank 1 hatası alıyorum.aracın yakıt sarfiyatı 36-38 kuruş fakat aracın yokuşlarda dur kalk performansında çok bariz bir problem var.Yokusta kalkarken adeta araç 2-3 silindir çalışıyor gibi az güc veriyor ve neredeyse stop etmeye kadar performans düşüyor.4 tane egzozcuya gittim ve katalizörün temiz olduğunu söylemelerine rağmen araç egzoz emisyon muayenesinden geçmiyor.katalizörün dolu olduğunu ve buna bağlı olarak motor arıza lambasını yaktığını düşünüyorum.Sizce ne yapmam lazım (yada all add2 vb. Ürünler sorunuma çözüm olabilir mi?)

  • Oksijen sensörünü temizleyip denediniz mi ? Volvo aracı olan arkadaşımda aynı sorun vardı. Yakın düzeyi artışı ve çekiş problemine neden oluyordu.

 4. Avatar Murat doğançay

  Aracım toyota yaris 2009 1.3 benzinli.lpg yok.p0420 katalitik konvertör hatası veriyor.hatayı genelde uzun yolda veriyor.aracımın çekişiyle yada yakıt tüketimiyle ilgili bir şikayetim yok.her ustadan farklı bir çözüm fikri aldım .ne yapmak lazım

 5. aracım chavrolet cruze 2011 model hb benzin lpg motor ışığı yandı cihaza bağlattım katalizör de verim düşüklüğü uyarısı çıktı ne yapsam giderebilirim sürekli yanıyo sönüyo herhangi bi sorunda görünmüyo gibi

  • Yunus bey, korkulacak bir durum yok sanırım katalizör arızalı gibi duruyor, çoğu kişi pahalı diye iptal ettiriyor. Siz yinede bir ustaya gösterebilirsiniz.

 6. Avatar Yasin kılınç

  2013 model hyundaı ix35 aracım karma sistem lpg li 98 binde yaklaşık 1000-2000 bin km arası katolizör arızası yaşıyorum ve arıza lambası yandığında bilgisayara bağlayınca aracımı p0420 kodu ile beraber katalitik sistem randımanı sınırlar altında diye bir sorunum var sizce bu konuda ne yapmam lazım en doğrusu olarak ? motor ustamın dediği herhangi bir sıkıntı olmaz dedi ama benim kafama çok takılıyor katlizörü değiştirmek mi mantıklı ki dediğiniz gibi çok pahalı daha başka ne yapabilirim teşekkür ederim

 7. Honda crv 2002 model 2000 motor LPG li aracın var. Motor arıza Işığı yandı makineye bağlaşık ve katalitik sistem randımanı sınırlar altında uyarisi veriyor. Egzoscuya gittim 2000 TL değişim parası dedi. Bunun başka çözümü var midir? Başka hangi arızalar bu uyarıyı verdirir.teşekkür ediyorum.

 8. 2012 model skoda fabia aracim var katalatik konvektor atiza lambasi yandi degisimi ve fiyat hakkında bilgi alabilirmigim ve degisim sartmidir

 9. honda crv aracım var. lpgli aynı sorun bende var. egzocu söktü katalitik konvektörü temiz dedi. ancak motor arıza ışığı tekrar yandı makineye koyduk katalitk değer altında hatası verdi. siz çözdünüz mü sorunu

 10. İyi günler hocam 103.000 km de 1.4 TSİ VW CC araç sahibiyim. Aracımı yıkamaya verdim yıkamadan çıkınca da 100 km lik yakıt kaldığından dolayı her zaman yakıt aldığım Shell firmasından yakıt aldım. 5 km sonrasında katalitik konvertör arızası verdi. Yıkamacı ile görüştüm egzoza su kaçma ihtimalini sordum. su kaçmış olabileceğini söylediler (ki bu ihtimali yüksek görüyorum çünkü aracı çalıştırdığımda egzozdan yoğun su buharı geliyordu). Şu anda herhangi bir işlem yapmadım. Egzozu tıkayarak gaz verip içerisine kaçmış olan suyu çıkarıp 3. viteste yüksek devirde 15 dk aracı kullanmam çözüm olurmu? yada bu çözüm yolu motor-enjeksiyon ve ateşleme sistemi vs. ye herhangi bir zarar verir mi? bir diğer sorumda tıkalı olma ihtimaline karşın katalikt konvertörü temizletmem çözüm yolu olur mu yada illa değiştirmem mi gerekir ?

 11. İyi günler. 103.000 km de 1.4 TSİ VW CC araç sahibiyim. Aracımda 100 km lik yakıt kalmıştı. her zaman yakıt aldığım Shell firmasından yakıt aldı. aynı gün içerisinde aracımı yıkamaya verdim. yıkamadan sonra 5 km gidince aracımda hafif bir tekleme oldu. daha sonra katalitik konvertör arıza lambası yandı. aracımı sağa çektim ve herhangi bir işlem yapmadım. yıkamacıyı aradım ve aracın egzozuna su kaçma ihtimalini sordum. olabilir cevabını aldı. (bana göre en yüksek ihtimalde bu çünkü araç çalışırken yaz günü egzozdan su buharı çıkıyordu) Aracı soğuk halde çalıştırıp egzozu elimle kapayıp yüksek devirde gaz verip suyun çıkışı sağlamak ve sonrasında 3. viteste yüksek devirde 15 dk. gitmek çözüm olur mu? yada bu çözüm yolunun motora-ateşleme sistemine-enjeksiyona vs. ye zararı olur mu? bir diğer sorumda çözüm olmaması durumunda katalitik konvertörü temizletmek yeterli midir illa değiştirmem mi gerekiyor?

 12. 2016 model 1.6 benzin&LPG Astra j kasa sahibiyim. Araç 30.000km. Aracı 30.000 bakımına Opel servisine götürdüm. Filtre ve yağ ile birlikte 15.000bakımından farklı olarak bujilerinde değişeceği söylendi ve değişti. Bakımdan 1 hafta sonra arabanın ateşleme bobini yandı. Aracın motor arıza ışığı yanıp sönmeye başladı. Yanıp sönerse Katalitik Konvektörün arızalanabileceği anlamına geliyormuş sonradan öğrendim bunu. 5 km kadar aracı kullanmak zorunda kaldım motor kaputunu açıp baktığımda motor altına kalan Katalitik Konvektör başlangıcının kızardığını gördüm. Bunun sebebi çiğ yakıtın orada yanmasıymış. Aracın serviste ateşleme bobini değişti. Araç tekrar moto arıza ışığı yaktı bu sefer bujileri değişti. Her iki seferde de Katalitik konvektörün kontrol edildiği bir sorun olmadığı söylendi. Arıza ışığı söndü. Ancak benzinde 80km sonra arıza ışığını tekrar yaktı. Servise götürdüm bu sefer Katalitik konvektör ile oksijen sensörleri değişecek denildi. Bende değiştirmeden aracı çıkardım. Şu an 20km oldu arıza ışığı yanmıyor. Muhtemelen yanacaktır. Sanayi de ustaya götürdüm temizleme, tamir, parça değişim şeklinde sıralı olarak 3 yol izleyelim dediler. Bunu yaptırmak doğru olur mu? Ne yapmalıyız??

 13. 2016 model 1.6 benzin&LPG Astra j kasa sahibiyim. Araç 30.000km. Aracı 30.000 bakımına Opel servisine götürdüm. Filtre ve yağ ile birlikte 15.000bakımından farklı olarak bujilerinde değişeceği söylendi ve değişti. Bakımdan 1 hafta sonra arabanın ateşleme bobini yandı. Aracın motor arıza ışığı yanıp sönmeye başladı. Yanıp sönerse Katalitik Konvektörün arızalanabileceği anlamına geliyormuş sonradan öğrendim bunu. 5 km kadar aracı kullanmak zorunda kaldım motor kaputunu açıp baktığımda motor altına kalan Katalitik Konvektör başlangıcının kızardığını gördüm. Bunun sebebi çiğ yakıtın orada yanmasıymış. Aracın serviste ateşleme bobini değişti. Araç tekrar moto arıza ışığı yaktı bu sefer bujileri değişti. Her iki seferde de Katalitik konvektörün kontrol edildiği bir sorun olmadığı söylendi. Arıza ışığı söndü. Ancak benzinde 80km sonra arıza ışığını tekrar yaktı. Servise götürdüm bu sefer Katalitik konvektör ile oksijen sensörleri değişecek denildi. İlk 2 kontrolde sağlam deyişte 3. De değişecek dedikler için inanmadım, Bende değiştirmeden aracı çıkardım. Şu an 20km oldu arıza ışığı yanmıyor. Muhtemelen yanacaktır. Sanayi de ustaya götürdüm temizleme, tamir, parça değişim şeklinde sıralı olarak 3 yol izleyelim dediler. Bunu yaptırmak doğru olur mu? Ne yapmalıyız??

 14. 1.2 Doblo benzinli gazlı bunun katalitik konvertör arızası nasıl çözülür ve değişmeye kalkarsam fiyatları nedir bunlarin soylermisiniz

 15. Avatar ömer köseoğlu

  aracım laguna2 2004 model 1.6 2006 binde ekzoz değeri çok yüksek çekiş düşük yakıt yüksek araç sarsıntı başladı gaz yemiyor sesi yükseldi

 16. Avatar Özgür çapraz

  Selamlar iyi çalışmalar 2010 mini cooper otomatik aracım var 90000 km de shel den fulledim daha sonrasında araç gaz yememeye başladı gaz pedalında basıyorum geç almaya başladı.daha sonra motor Arıza ışığı katalizatör sorunu sarı lamba yaktı.aracı resetledim ama sönmedi bi kaç yeri aradık akü kutupları sök tak dediler daha yeni oldu böle 50 km yaptım şu stop ettim kapının önünde biraz yardım veya fikir verebilirmisşniz. Saygılar

 17. 2009 model era LPG li arac hareket yaptı gı için motor kısmı refize yapıldı yapan usta benim onayı ı almadan katalizör boşaltmış araba sesli çalışıyor ve 2 vitese bile bazen gaz yememe sıkıntısı var şuanda napmam gerek katalizör tekrar dolumu yapılırmış yoksa yenimi almam gerek

 18. 2014 1.2 vti 3 silidirli 65 binde peugeot 308 benzinli aracım.1ay önce arıza lambası yaktı servise götürüp katalizör arızalı değişmesi gerekiyor dedi 1 ay parça gelmedi değiştirtmedim.Arıza sildirilmişti serviste egzos servisine götürdüm dışardan yapmış olduğu kontrollerde birşey yok dedi tekrar arıza lambası yanınca getir mekanıkte baktırıp kontrol edelim dedi.Yanınca götürdüm katalizör tıkanma yapmış dedi sürekli şehir içi kullanım olduğundan turboyu açmamış pek ve tıkanmış dedi.Devir yükselt açılır dedi.Yakıtım 8 litre şehir içi ne yapmalıyım.Teşekkür ederim.

 19. aracım 2016 hyundai tucson 1.6gdi otomatik.
  16bin kmde. 1ay atiker lpg takılı kaldı bazı sıkıntılar oldu katalitik konvertör değişti. tüpü söktürdüm. söktürdükten sonra 5 6ay hiçbir sıkıntı yoktu. yalnız 3depodur depo 1/4 seviyesine inince motor arıza ışığı yandı. servise gittim yakıttan dedi 2kere söndürdü. 3. kere yine yandı. bende bosch özel servise gittim p0420 katalizatör dönüşüm oranı (Bank1) sinyal uygun değil (fakir) uyarısı verdi cihazda. usta müşür arızası dedi. git servise götür abi garantinden değiştirsinler dedi. Şimdi sizce hangisi doğru. Servise gidince kesin kavga edecem. eğer sizde müşür arızası derseniz. Saygılar

 20. Merhaba, aracım 2005 model 1.4 polo benzinli yaklaşık iki yıldır katalizör ikazı çıkıyor. Emisyondan geçmek çok zor oluyor. orjinali 12 bin kadardı,videoda gösterilen olayı Kütahyada veya başka yerde yapan ustalarla iletişime geçmemiz aracı kontrol ettirmemiz mümkün mü ya da başka bir öneriniz olur mu. Teşekkürler.

 21. Merhaba 2006 model 193 binde 1,6 benzinli Audi a4 aracımın benden önceki sahibi katalizörünün içini boşaltmış, ben aldıktan 1000-1200 km sonra arıza lambası yandı arıza lambasını söndürdükten 100 km sonra tekrar yandı detaylı inceleme sonrası usta katalizörün değişmesi gerektiğini söyledi ancak neden bu ışık 1000 km sonra yandı, arıza başka bir yerden kaynaklı olabilir mi ? Katalizörü değiştirmek arıza ışığının sönmesini sağlar mı ?

 22. İyi günler hocam.Aracım 2006 1.4 Citroën c4. Arcımın kataletik konvertörü yakıt gazlarından dolayı dolmuş vaziyette ve performansı hiç tatmin etmiyor.Ben tecrübe etmek amacı ile temizlik spreyi aldım. Bunu nereden kullanacağımız tam bilmiyorum. Emme manifoldundanmı? Boğaz kelebeğindenmi yoksa katalizörün üzerinde bağlı olan sensörü söküp oradamı uygulamalıyım tam bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler

 23. Selamlar bir sorum olacak 2011 1.6 dizel caddy aracımın konvaktörünün içi boşaltılmış tekrar doldurmak mümkünmü

 24. Aracım opel corsa 1.3 cdti 355 bin km araba gaz yemiyodu ve beyaz duman atıyordu usta katalizör tıkalı olabilir dedi sizce sorun ne olabilir

 25. Merhaba aracım 2014 honda crv 2000 motor lpg benzinli 175 bindedir motor arıza lambası yandı lpg servise gittim konvektör düşük verim dediler ilkinde ışığı söndürdüler üç dört yüz km sonra bir daha yandı sorunum nedir sizce ne yapmalıyım

 26. Merhaba 2016 model fiat egea 1.4 benzin lgg li 50000 km de aracım var motor arıza ışığı yanıyor katalizör bozulmuş değişmesi gerekiyormuş yan sanayi veya çıkma parça taksam sıkıntı olurmu parça nereden bulurum orjinali çok pahalı

 27. Arabamin filtresi boşaltılmış çok iyidi bi zaman sonra çekişten düşüp fazla gaz vermek zorunda kaldım uğultu sesiyle beraber pis bir kokuda yayılıyor
  BMW
  525D
  Diesel

 28. 2004 lagona 2 arac benzin lpg li emisyon sorunu var diye sesli ikaz veriyor soruşturduğumda katalizetör temilenecek diyor bazıları temizlenmez değiştirilir diyor bilgi verirmisiniz dorusunu

 29. KOLAY GELSİN BENİM ARACIM FORD FİESTA 2012 1.4 BENZİNLİ BİR ARAÇ ARACIMIN SIKINTISI 4 SENEDİR ARIZA IŞIĞI LAMBASI YANIYOR USTALAR SENSÖRDEN DEDİLER 2 SENSÖRDE DEİŞTİ HALA AYNI SORUN YAŞIYORUM ARAÇTA SIKINTILARIM ŞÖYLE DÜŞÜK DEVİRLERDE NADİRENDE OLSA BOĞULMA OLUYOR ARAÇTA GAZA BASIYORUM ARAÇTAN HİÇ TPKİ GELMİYOR SANKİ ÇALIŞMADAN BOŞ PEDALA BASIYORSUNUZ GİBİ SONRA VİTES DEİŞTİRİYORUM DÜZELİYOR BİDE ÇİĞ BENZİN KOKUSU HER ÇALIŞTIRMAMDA..KATALIZATÖRÜN İÇİNBİ AÇTILAR ÖN TARININA BAKTILAR Bİ SIKINTO YOK DEDİLER BİR YARDIM LÜTFEN

 30. Merhaba Ford fiesta comfort 1.4 benzinli 2005 model olan aracı yeni aldım 500 km kullandıktan sonra motor lambası yandı Ford ustasına götürüp arıza tespiti için bilgisayara baktı katalizatör arızası verdi. Egzoz servisine gittim içinde ki taşın eridiğini veya kırıldığını söyledi sadece taş için 1000 TL ücret istedi işçilik hariç. Ama arızanın o olup olmadığı da kesin değil.
  1. Katalizatör arızası varsa taştan mı kaynaklanıyor.
  2. Bu taşı İnternete bulabilir miyim.
  3. Değiştirmezsem sıkıntı olur mu

 31. İyi akşamlar;

  Aracım 2010 model Chewrolet Cuze la paketi aracım benzinde,lpgdede katalitik konvertör 2096 arızası veriyor.Bu sorunu kökünden çözmenin yolu var mıdır En az maliyetle yardımcı olur musunuz lütfen

 32. 2009 Peugeot 308 1.6Vti otomotik Benzin/lpg aracım var araçta çekişte performansta belirgin düşüklük, yakıt tüketiminde artış gez tepkisinde cansızlık var ve benzin veya lpg hangisinde çalışırsa çalışsın egsozdan net bir şekilde benzin veya lpg kokusu geliyor. Ayrıca motor arıza lambası yanıyor bilgi ekranında egzoz emisyon sistemi arızalı yazıyor. Son olarak pc ye bağlandığında kodunu hatırlamamakla birlikte egzoz eksantirik konumlandırıcı pozizyo sensörü gibi bir arıza verdiğini söylediler. Ateşleme sisteminde herhangi bir arıza yok. Bu belirtiler katalizörün bozuk olduğuna ve değişmesi gerektiğine mi işaret ediyor. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 33. 2014 model 69000km de VW CC marka aracımda bugün arıza işareti yandı. Kitapçıkta katalitik konverter arızası yazıyor. Günlük aracı kullanmak zorundayım. Ne yapmam gerekiyor.

 34. ARACIM 2006 PASSAT FSI. GAZ KELEBEĞİNİ TEMİZLETTİM AMA EKRANDA ARIZA 1 GÜN SONRA YİNE GÖZÜKTÜ. SORUN NEDİR ACABA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Merhaba, bir süre sonra hiç bir arıza olmamasına rağmen arıza lambası yanmaya başlar. gazlı araçlarda bu gerçeğe alışmak gerekir. Sizi yönlendirmek için tespiti bu ortamda çok soru cevap gerektiren ve zor bir arıza. Geçmiş olsun

 35. Merhaba 2016 a3tfsi aracımın katalizör lanbası yandı. Yolbilgisayarı anormelleşti egzostan çiğ koku geliyor aracımın garantisi bitti herkese ellertirmek istemiyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum tşkr

 36. 2000 model Renault clio 1.6 benzinli (lpg mevcut değil) aracımda gaz pedalına bastığımda egzoz borusunun motora yakın kısmından teneke sesi gibi (tıkırtı) sesleri geliyordu,egzozcuya gösterdim katalitik konvektörün değişmesi gerektiğini söyledi fakat fiyatı yüksek geldiği için değiştirmedim , sizce katalitik konvektörünün içinin temizlenmesi mümkün müdür?Mümkün ise araca bir zararı olurmu?Teşekkürler.

 37. Merhaba, 2014 model Fiat Linea 1.4 Fire Pop benzinli aracım var. Sıfır almıştım. 65200 km. de. Uzun zamandır, uzun yola çıktığımda bir süre sonra 115-120 km/h hıza ulaşıp geçtiğimde motor arıza lambası yanıp sönmeye başlıyor. Araç performans, hız kaybediyor, gaza da bassan hızlanmıyor. Hemen uygun yere çekip kontak kapatıyorum. 10 – 20 saniye sonra tekrar çalıştırıp yola devam ediyorum. İlk çalışmada bazen motor arıza lambası yanıp sönmeye devam ediyor yürümeye başlayınca 3-5 saniye sonra sönüyor. Tekrar 110-120 km/h ulaşana kadar normal yol alıyor. Servis cihaza bağladığında elektronik ateşleme arızası, 1ve 4 nolu gözlerde yanma hatası var diyor. Arızanın komplike olduğunu, buji, buji kabloları, enjektörler ve beyinden dahi olabileceğini , sırayla tüm parçalarını yenileyip değiştirmek suretiyle çözülebileceğini söylüyor. Ve her parçayı siparişle alacağından maliyeti karşılamam gerekecek. Yine de çözüm için garanti de veremiyor. Hiç katalitik konvertörden olabilir demediler. Oysa Fiat Yol Yardım uygulamasından baktığımda arıza lambası için katalitik konvertör arızası yazıyor. Ne yapmam lazım. Bilgi almak istiyorum. Saygılarımla.

 38. MERHABALAR. 2005 POLO BENZİN&LPG 1,4 ARACIM KATALİTİK KONVENTÖR ARIZASI VERDİ. SEVİYE DÜŞÜK FALAN YAZIYORMUŞ ARIZA AÇIKLAMASINDA. 3 BİN TL FİYAT VERDİLER DEĞİŞMESİ İÇİN. NE YAPABİLİRİM

 39. Merhaba,

  Aracım 2014 Golf7 1.6 TDI Manuel. Önce Dizel Partikül Aracımın oksijen fark basınç sensörü arızası verdi. Çekişten düştü. Özel serviste rejenerasyon yapıldı. Ancak tekrar arıza ışığı yandı bir süre sonra. Bu arızanın giderilmesi için az maliyetli bir çözüm öneriniz var mıdır? tavsiyeniz ne olur?

 40. Seat cordoba 2004 1.4 araba aldım ilk aldığım günden beri katalitik konvertör arızası uyarısı var sürekli yanıyor uzun yol yapınca lpg panelinden uyarı sesi geliyor bunlar neden olur geri vites müşüründe sıkıntı var geri vites alarmı bu yüzden ara çalışıp duruyor onla alakalımı acaba

 41. Skoda octavia 2015 model tdı dizel otomatik katalitik konvörtör lambası yanıyor sebebi nedir ve gidermek için ne yapmalıyız acil cevap verirseniz çok memnun olurum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba