Katalitik Konvektör Arızası Neden Olur, Yakıtı Etkiler mi

Yazar 9 Yorum 6.536 views
Katalitik Konvektör Arızası Neden Olur, Yakıtı Etkiler mi

Katalitik konvektör, egzoz kısmındaki bil filtredir fakat araçtaki diğer filtrelerden farklı olarak arıza ihtimali son derece düşük tıkanma olasılığı ise yüzbinlerce kilometre kullanılmasına rağmen çok azdır. Peki bu derece dayanıklı üretilen ve arıza ihtimali çok az olan katalitik konvektör neden arıza yapar. Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Bu konumuzda arıza nedenleri ve arıza halinde yakıt performans gibi araca olan etkileri detaylı olarak analiz edilmiştir.

Katalitik Konvektör Arızası Neden Olur

Katalitik konvektör arıza nedenleri arasında en sık görülenleri

• Ateşleme sistemi Arızaları
• Enjektör ve Yakıt sistemi Arızaları
• Genel Motor sistemi Arızaları
• Araç Bakımlarının Aksatılması
• Trafik Kazaları yada Darbeler Nedeni İle Arızalanmalar

Tüm Bu Başlıkları Tek Tek Açarak nedenlerini öğrenmek gerekir ise

 1. Ateşleme ve Yakıt sistemi Arızaları : Egzoz manifolt çıkışında bulunan katalitik konvektör, Sürekli sıcak egzoz gazına maruz kalır ve ortalama 1000 derece sıcaklıkta çalışmaktadır. Bu özelliği ile araç parçaları arasında en yüksek ısıda çalışan parçadır. Ayrıca soğutma sistemi de bulunmaz. Bu etmenlere ek olarak araç yakıt ve ateşleme sistemlerinde meydana gelen sorunlar nedeni ile yanmadan egzoza atılan yakıt olur ise bu yakıt, katalizatör içerisindeki yüksek ısıda yanarak, bu parçaya zarar verir ve arızalara neden olur. Bu gibi ateşleme arızaları katalizatör arızaların en belirgin nedenidir.
 2. Genel Motor Arızaları : Aracın ateşleme gaz ve stabil çalışmasına etki eden pompa, enjektör gibi elemanların arızalanması, egzoz sistemine de etki etmektedir. Bu tip motor arızaları onarılmadan uzun süre kullanılması durumunda zamanla katalizör üzerinde hasara ve arızalara neden olabilir.
 3. Ani Gaz Vermeler Devirli Kullanım : Özellikle de dizel araçlarda katalitik konvektör arızası neden olur sorusuna verilecek yanıtlardan birisi de ani kalkışlar ve yüksek devirlerde sürekli kullanımı gösterebiliriz. Dizel araçlarda ani gaz vermeler sebebi ile turbonunda devreye girmesinden ötürü bir miktar yakıt yanma gerçekleşmeden egzoza karışabilmektedir. Bu tip araç kullanımının alışkanlık haline getirilmesi, zamanla katalitik konvektör arızasına neden olacaktır.
 4. Darbelerden Ötürü Katalitik Konvektörün Dağılması : katalitizatör iç kısmında odacıklar bulunan ve bu odacıklarda ise metal ve bazı egzotik parçacıklar ile dolu olan bir parçadır. Bu odacıkları ayıtran ve metal filtre partiküllerini bir arada tutan saç ve ızgaraların basınç ve ısı nedeni ile yada alınan darbeler ile alakalı olarak dağılması, katalitik konvektörün tıkanması sonucunu doğurur.

Katalitik Konvektör Arızası Yakıtı Etkiler mi ?

Söz konusu parçada tıkanma, dağılma yada diğer arızalar ortaya çıktığında, araç egzoz gazını rahatlıkla tahliye edemez ve bu durum aracın zorlanmasına neden olur. Araç ne kadar fazla zorlanır ise yakıt sarfiyatı o kadar artar. Ayrıca egzoz sisteminde bulunan sensörler, aracın hava yakıt karışımını ayarlamasına yardımcı olur. Katalitik konvektörün görevini yerine getirmemesi, söz konusu sensörlerin farklı değerler algılamasına ve bu nedenlere hava yakıt karışımınında sorun ve verimsizliklere neden olur. Tüm bu etkiler aracınızın normale oranla çok daha fazla yakıt sarfiyatı yapacağını göstermektedir.

Katalitik Konvektör Arızası Performansı Etkiler mi ?

Yukarıda sayılan hava yakıt karışımı sorunu ve egzoz gazı tahliye sorunları araç performansını etkileyerek tekmele, gaz yememe boğulma sorunları ile beraber araç devirlenmesini engeller ve performansı düşürür. Hızı da etkiler, Tek bir parça tüm motorun stabil çalışmasının önüne geçecektir.

Bize Sorun!

katalitik konvektör arıza nedenleri nelerdir, tamiri ve değişimi ile sorunun çözümü ile ilgili olarak merak ettiklerinizi cevaplıyoruz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Soru sorar iken araç marka ve modeli ile yakıt tipini de belirtmeniz rica olunur. Günlük olarak sorulan sorular kontrol edilmekte ve editörler tarafından özenle cevaplanmaktadır. soru ve görüşler bizler için değerlidir.

Etiketler

9 Yorum

 1. Avatar Hasan patlar

  Merhaba aracım Opel Astra 1.6 benzin&lpg li aracımda p0420 katalitik konvertör arızası veriyor ama hiç bir şekilde katalizörden ses gelmiyor ve 7 ya önce vizedende egzoz emisyon testinde geçti aracım arıza ışığı yanarken değerler 0.01 ve 0.02 olarak çıktı. Lpg li kullanımda zaten ayar olmadığından bu arıza yanıyordu arızayı sildirdim aracı benzinde 400 km kullandıktan sonra tekrar yandı şimdi arıza katalizör mü yoksa oksijen sensöründenmidir. Katalizör tıkalı olsa egzoz testindende geçemezsin ddediler ama araç geçti.yardımcı olursanız sevinirim

 2. Aracim 2013 model ix35.yaklasik 1.5 yildir tuplu ve gecen gun aracim gaz yemedigi icin servise cektirdim konvektor dagilmis dendi degistirdim.ancak arac simdi dizel gibi calisiyor.ustalarin dedigi dagilan seramikler motora kactigindan oldugunu soylediler boyle bir olasilik varmi

 3. Aracim 2001 model 1.6 SX Brava Benzin+Lpg yeni aldım araci alırken anlamadım ancak egzoz dan ses geliyo diye egzozcuya götürdüm delik var diye oda delik yok aracta katalitik konvektör yok dedi aracım çok yakıyor lpg de km de nerdeyse 50 krs yakıyor taktirsam ne kadar nasıl etkişi olur

  • Avatar Mustafa yılmaz

   Bravayı naptın usta hallettin mi katalizörü? Bende de marea var katalizör boşmuş benimde…

 4. 2011 MODEL 1.6 DİZEL 90 BG PEUGEOT MARKA ARACIM VAR. ÖZELLİKLE YOKUŞLARDA DEVİR DÜŞMEKTE EGZOZ DA MUAYENEDEN GEÇMİYO ÇOK DUMAN ATIYOR. ARABA GİDERKEN ZORLANIYOR SEBBEİ KATALİZÖR OLABİLİR Mİ

 5. Volvo S40 2000 model son zamanlarda yakıt tüketimi fazlalaştı katalizör den ses geliyor bundan mıdır tşk ederim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba