Kaskodan Para Almak İçin Hasar Kaydı Vardır Bilmecesi ?

Yazar 1 Yorum 741 views
Kaskodan Para Almak İçin Hasar Kaydı Vardır Bilmecesi ?

Satılık ikinci el araç ilanlarında sıklıkla karşılaştığımız bir durum vardır. Söz konusu hasar kaydı sigortadan para almak için şişirilmiştir. Normalde o kadar hasarı yoktur. Değişen bile yok gibi cümlelerle aracın normalde sorunsuz olduğunu ama sadece para almak için pert kaydı yada hasar kaydı işlendiğini söyleyen araç satıcıları vardır.
Bu yazımızda söz konusu insanların söyledikleri ne kadar doğru. Gerçekten kaskodan para akmak için hasar kaydı işlenmesi gerçek olabilir mi, İkinci el araç alacaklar için tüm merak edilenler bu yazımız dadır.

Kaskodan Para Almak İçin Hasar Kaydı Gerçekten Olabilir mi?

Sigorta şirketi bir araca hasar ödemesi yaparken birbirinden bağımsız 3 – 4 farklı birim yada kurumdan onay ve rapor alınması gerekmektedir. Bir aracın fazla hasarı olmamasına rağmen tüm bu aşamalardan geçerek fazla para alması nerede ise imkansızdır.

• Kaskodan Hasar ödemesi alınırken aşamalar şunlardır;
• Servis Ön Hasar Raporunu Ekspere Sunar
• Eksper Araçtaki Hasarı Onaylayarak Sigortaya Sunar
• Sigorta Şirkeri Hasar Departmanı Hasarı Onaylayarak Muhasebe Departmanına Sunar
• Departman son kez tüm raporları inceleyerek ödeme yapar.

Bu sebeple bir araçta gerçekten 1,000 TL hasar var ise o araca 10,000 Tl ödeme yapılamaz. Hasar ne ise hemen hemen aynı rakamlarda mutabık kalınarak hasar ödemesi yapılır.

Araç Toplarken Yapılan Masraf Farklı Şeydir.

Sigorta şirketinin 10,000 Tl hasar ödemesi yaptığı bir aracı siz dışarda çıkma parçalar, özensiz işçilik ile 3000-4000 gibi rakamlara yapıldığını herkez biliyor. Fakat bu durum aracın hasarının şişirildiği anlamına gelmez. Hasarın yetkili bir serviste, uzman ustalar ve kaliteli orjinal parçalarla onarımı ödenen tutarlar kadar tuttuğu için hasar şişirilmiş değil, onarım fiyatı düşürülmüş olduğu anlamına gelir.

Genellikle perte çıkan araçlar bu şekilde toplanmaktadır. Aracı sigorta şirketi 10,000 Tl masrafı olduğu için perte çıkarır. Fakat bir kişi aracı 2500Tl ye toplar, satarken de araçta 10,000 Tl lik hasar yoktu, sigortadan para almak için şişirildi der.

Değişensiz Boyasız Bile Olsa Fark Değişmez.

Bazı ilanlarda ise araç bel altı boyalı değişen yok , yada boya da değişen de yok gibi cümleler de görürüz. Hemen akla şu gelir, hiçbir parçası değişmeyen bir araç nasıl olur da pert olabilir. Hasar sigortadan para almak için şişirilmiş deriz. Fakat durum hiç de öyle değildir. Özellikle kaldırıma çıkma yada yol dışına araziye çıkma hasarlarında araç parçaları çok düzgün olarak kalır fakat alttan aldığı hasar miktarı fazladır ve çoğu durumda araç hava yastıkları da açılır. Hasar kaydı sadece kaportadan gelecek diye bir şart ve kural yoktur.

Bize Sorun!

Bu tip durumlarda karşılaştığınız hasarlı yada pert kayıtlı araçlar ile ilgili olarak aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazarak bizlere ulaştırabilirler. Günlük olarak sorulan sorulara cevap verilmektedir.

Etiketler

1 Yorum

 1. Avatar birkan cavusoglu

  merhaba ysklasik 8 ay obce galerinin sozune guvenip sadece boya ve motor kontrolu yaptirarak hasar kaydina bakmadan 42000 tl ye bir 2004 bmw 320 d almistim.Simdi arabaya alici cikti ve hasar kaydini sorguladi arabada 61000 tl lik agir gasar cikti degisen parxalarida sorgulattik arabanin ic kisminda degisen parcalardan bu hasarin olustugunu gorduk degisen parcalar asagidadir
  2216 sasi nolu BMW 320 Cd COUPE E46 markali araca ait 06.05.2015 kaza tarihli eksper rapor bilgileri: KM: 387047, Iscilik Toplam Tutar: 0TL, Parca Toplam Tutar: 68031.75TL, Degisen Parca Bilgileri: ANA KABLO TESISATI(2 adet, Orijinal), ON GOGUS(1 adet, Orijinal), TABAN HALISI(2 adet, Orijinal), DDE UNITESI(1 adet, Orijinal), RADYO(1 adet, Orijinal), TAVAN DOSEMESI(1 adet, Orijinal), AC.T.CERC.(1 adet, Orijinal), KAPI DOSEMESI(1 adet, Orijinal), GOSTERGE PANELI(1 adet, Orijinal), KOLTUK DOSEME(1 adet, Orijinal), IC DIKIZ AYNASI(1 adet, Orijinal), KOLTUK DOSEMESI(1 adet, Orijinal), A/C KONTROL PANELI(1 adet, Orijinal), PERDE HAVA YASTIGI SOL(1 adet, Orijinal), FAR SUNIT.(1 adet, Orijinal), TAVAN RUZGARLIGI(1 adet, Orijinal), ON CAM(1 adet, Orijinal), KOLTUK SUNGERI(2 adet, Orijinal), DIS DIKIZ AYNA SOL KOMPLE(1 adet, Orijinal), YAGMUR SENSORU(1 adet, Orijinal), KAPAK(2 B00
  Mesaj: (1/2) ***2216 sasi nolu BMW 320 Cd COUPE E46 markali araca ait 06.05.2015 kaza tarihli eksper rapor bilgileri: KM: 387047, Iscilik Toplam Tutar: 0TL, Parca Toplam Tutar: 68031.75TL, Degisen Parca Bilgileri: ANA KABLO TESISATI(2 adet, Orijinal), ON GOGUS(1 adet, Orijinal), TABAN HALISI(2 adet, Orijinal), DDE UNITESI(1 adet, Orijinal), RADYO(1 adet, Orijinal), TAVAN DOSEMESI(1 adet, Orijinal), AC.T.CERC.(1 adet, Orijinal), KAPI DOSEMESI(1 adet, Orijinal), GOSTERGE PANELI(1 adet, Orijinal), KOLTUK DOSEME(1 adet, Orijinal), IC DIKIZ AYNASI(1 adet, Orijinal), KOLTUK DOSEMESI(1 adet, Orijinal), A/C KONTROL PANELI(1 adet, Orijinal), PERDE HAVA YASTIGI SOL(1 adet, Orijinal), FAR SUNIT.(1 adet, Orijinal), TAVAN RUZGARLIGI(1 adet, Orijinal), ON CAM(1 adet, Orijinal), KOLTUK SUNGERI(2 adet, Orijinal), DIS DIKIZ AYNA SOL KOMPLE(1 adet, Orijinal), YAGMUR SENSORU(1 adet, Orijinal), KAPAK(2 B001
  bu arabaya ne olmus bunun cevabini nasil ogrenirim aldigim galeri dukkani kapatmis
  yardiminiza simdiden tesekkurler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba