Karbüratör Hava Ayar Vidası Nerede?

Yazar Yorum Yap 4.435 views
Karbüratör Hava Ayar Vidası Nerede?

Karbüratör hava ayarı vidasının yeri günümüzde kullanılan tüm mobilet ve arabalarda değişkenlik göstermektedir. Motorun hareket kabiliyetini kazanması için yanma işlevini düzenleyen bu parçadan maksimum verim alınabilmesi, yapılan ayarın uygun olmasına bağlıdır. İlgili ayarın yapılabilmesi için doğru noktaların tarif edilerek ayarın modelin gereğine uygun olarak yapılabilmesi için bilinmesi gereken tüm noktalara yazımızda değinilmiştir.

Karbüratör Hava Ayarı Neden Yapılır?

Araçta hava akışının düzenlenmesi karbüratör hava ayarı ne işe yarar sorusunun cevabı olarak verilir. Motorun gerekli gücü üretmesi, içerisinde yapılacak karbüratör hava ayarının yapılması neticesinde gerçekleşir. Ayarın yapılması sonrası hava/yakıt oranı ayarlanarak yanma odasına ideal karışım gönderilir. Aracın yakıt tüketimini doğrudan etkileyen bu ayar aynı zamanda aracın sağlıklı çalışması için de son derece gereklidir. Aracınızın minimum yakıt tüketimi gerçekleştirerek motorunun sağladığı verimin elde edilebilmesi için karbüratör ayarını yapmanız veya yaptırmanız gereklidir.

Karbüratör Hava Ayar Vidasının Yeri

Ayarın doğru yapılarak ideal yakıt tüketiminin gerçekleştirilebilmesi için karbüratör hava ayar vidası yerinin bilinmesi gerekmektedir. Güvendiğiniz bir usta veya araç servisini tercih ederek bu ayarı yaptırarak belirli ücretler ödemeyi kabul etmeniz halinde vidanın nerede olduğunu bilmek sizi ilgilendirmiyor olsa da vidanın yerini bilmek vereceğiniz paranın cebinizden çıkmamasını sağlayacaktır. Hava ayar vidasının yeri oldukça kolaydır. Fark etmemenizin nedeni korumalı olmasından kaynaklanır. Hava ayar vidası, rölanti ayar vidası ile aynı bölgede bulunur ve bir yuva içerisinde konumlanmıştır. İlgili vidayı renginden kolayca ayırt edebilirsiniz. Rölanti ayar vidası altın rengine sahipken hava ayar vidasının rengi ise gridir. Vidanın yeri öğrenildikten sonra bu işlem için para ödemek yerine sizlere tarif edeceğimiz şekilde kendi kendinize aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Karbüratör Ayarı Nasıl Yapılır?

Yakıt deposunun boşaltarak araç kullananlarda bu ayarın bozulmasına daha sık rastlanır. Yakıt deposunu çeyrek depo altına düşürmeden araç kullananlarda karbüratör ayarı bozulmamaktadır. Yeniden karbüratör karışım ayarı sağlanarak bozulan ayarların neden olduğu aşırı yakıt tüketimi problemi ortadan kaldırılmaktadır. Araba karbüratör hava ayarı nasıl yapılır konusunda sizlere adım adım verdiğimiz yönergeleri izleyerek ideal yakıt/hava oranlarında motorunuzun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  • Öncelikle işe karbüratör tapasını çıkartarak başlamalısınız. Tapanın çıkartılması ardından aracı çalıştırarak birkaç dakika motorun ısınmasını beklemeniz gerekmektedir.
  • Motor en yüksek devre ulaşana kadar L karbüratör vidası sıkılır.
  • Ardından motor devri 4000 – 4400 değerlerine ulaşana kadar T vida ayarını yapmalısınız.
  • T vidası ayarı sonrası yeniden motor devri 2800 – 3100 devre düşene kadar L karbüratör vida ayarı yapılarak tapalar takılır.

Ayar tamamlandıktan sonra aracınızı deneyerek ayarın eksik veya hatalı noktalarını gözleyebilirsiniz.

  • Araç aniden fırladıktan sonra tıkanıyor ve stop ediyorsa alt devir ayarınızı açmanız gerekmektedir.
  • Aracınız boğuluyor ise alt devir ayarınızı kısmanız gerekmektedir.
Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba