Helezon Yay Ne İşe Yarar?

Yazar 5 Yorum 4.832 views
Helezon Yay Ne İşe Yarar?

Helezon yay, aracın sabit kalmasında önemli rol oynayan, otomobillerdeki süspansiyon sistemlerinin en etkili parçalarından biridir. Altı görünen, yüksek araçlarda sık sık gördüğümüz, otomobil dingilleriyle araç gövdesinin birleştiği konumda yer alır. Araç gövdesi ile dingiller ve tekerler arasında adeta bir köprü görevi görür. Genellikle araçların sınıfına göre boyutları, kalınlıkları, genişlikleri değişebilir. Genellikle binek ve hafif ticari araçlarda helezon yay kullanılırken, ağır vasıta olarak adlandırılan kamyon ve benzeri araçlarda ise makas adı verilen yaylar tercih edilir. Bu yaylar; yollardaki oluşan eğim farklarını, karşılaşabileceğimiz çukurlarda, kasislerde ve benzerlerinde gelecek darbeyi, emmek ve önlemek amacıyla kullanılırlar.

Helezon Yay

 Genellikle ağır vasıtalarda kullanılan ve makas olarak adlandırılan yaylar; aracın ağırlığı, taşınan yükün güvenliği ve yükün hasar alma ihtimali gibi nedenlerden dolayı bu tür vasıtalarda kullanılmaktadır. Bu yayların çeşitli türleri vardır. Bu türler araçtan araca istenilen konfor, sürüş, yol tutuşu, otomobil üreticisi firmanın maliyet hesabı gibi faktörler nedeniyle değişiklik gösterir. Otomobil üreticisi firmalar, hem maliyet hem de mühendislik hesabına göre ürettiği araç modellerinde farklı helezon yaylar kullanırlar. Segmentlerine göre sunulması planlanan konfor, sürüş ve yol tutuşu için farklı çeşitlerde yaylar kullanılır. Örneğin spor araçlarda, diğer yaylara göre daha kısa ve sert olan ‘spor yay’ kullanılır. Aracın orijinalinde bulunmayan, sonradan değiştirilen yaylardan daha iyi değişim isteniyorsa bu yaylara uygun amortisör kullanmaktır. Ancak, aracın orijinal yay ve benzeri parçalarını değiştirmek aracın planlanan tüm mühendislik hesaplarını değiştirebileceği için yayın araca uygun olduğundan emin olmalıyız. Değiştireceğimiz yay aracın ağırlık merkezini gereğinden fazla olacak şekilde değiştirebilmesinden dolayı yapılan mühendislik hesaplarını bir anda çöpe atabilir. Tercih edeceğimiz yayın kalitesinden, sahte olmadığından emin olmalıyız. Kesme ve ısıtarak bastırma işlemiyle değiştirilen yayları tercih etmemelisiniz. Aksi takdirde aracın sürüşü, güvensiz bir hal alabilir. Aracında bu tarz değişikliğe gidenler, yaptığı değişikliğin legal olup olmadığına da dikkat etmelidir. Aksi durumda ceza yemek kaçınılmazdır.

Helezon Yay Görevleri

Helezon yaylar; şok emme, temas edilen yüzeyler arası kuvvet uygulama, enerjinin salınımı ve depolanması gibi işlevleri sağlayan, bir aracın olmazsa olmazlarındandır. Gördüğü bu görevler; aracın karşılaşabileceği, araca zarar verebilecek darbeleri azaltır. Böylece sürüşü büyük oranda etkileyen, beraber çalıştığı diğer parçalar için de bir kalkan görevi görür. Kötü durumda olan veya kalitesiz üretim yayları kullanan şoförler, aracın çıkaracağı masraflara hazırlıklı olmalıdır. Masraflar dışında da güvenlik açısından yabana atılmaması gereken bir konudur. Ağırlık merkezini ayarlayan faktörlerden biri olmasından dolayı yol tutuşu konusunda güvenlik zaafiyeti ortaya çıkarabilir. Araçlar üzerinde böylesine etkin bir rolü olan helezon yaylar, alınacak darbelerin masraf çıkarma ihtimalini azalttığı gibi, bir arada bulunduğu parçalarında kullanım ömrünü korur. Bir arada bulunduğu parçalar aracı ayakta tutan, sürüşünde ve yol tutuşunda en önemli rolü oynayan parçalar olduğundan dolayı bir nevi aracında ömrünü korur diyebiliriz.

 

Amortisör arızalarıyla ilgili aşağıdaki makalelerimize göz atabilirsiniz…

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar mı? TIKLAYINIZ

Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur TIKLAYINIZ.

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır TIKLAYINIZ

 

Bize Sorun Cevaplayalım

Helezon yay ile yaşadığınız tüm arızalar ve çözümleri ile alakalı olarak aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplanmaktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan cevap ve yorum bölümüne araç markanızı ve modelini belirterek aklınıza takılanları sorun.

Etiketler

5 Yorum

  1. Merhaba bizim araba VW jetta 2008 model 1.6 FSI comfortline acaba virajlarda iyi performans gösterirmi helezon yay diye bahsediliyor

  2. 1999 honda civic aracımın sol arka kısmı düşük, sağa dönen virajlarda yol tutuşu zayıf, kasislerde sol taraf vurma yapıyor ayrıca park ederken veya hareket ederken el freni çekildiğinde veya indirildiğinde sol tarafta hiç hareket olmuyor amortisörmü helezon yayımı arızalı

  3. Focus 1 var bende yeni aldim çok düşürmüşler özellikle ön kısmını arabada takır tukur sesler geliyor düz yolda bile şu an direksiyon danda ses gelmeye başladı ne yapmam doğru olur.

  4. Mercedes W124 aracımda Hendek’lerden geçerken küt küt vurma meydana geliyor bu sorun on yayların kısa olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?
    Orijinal yaylarını takmak istiyorum da aklımda şüphe kaldı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza