Hasar Kaydı Sigortayı Etkiler mi, Trafik Sigortası ve Kaskoyu

Yazar 6 Yorum 3.437 views
Hasar Kaydı Sigortayı Etkiler mi, Trafik Sigortası ve Kaskoyu

Araç sahiplerinin yada yeni araç alacakların kafasına takılan ve nerede ise hiçbir kaynaktan net bir bilgi alamadıkları bir sorun da Hasar Kaydı Sigortayı Etkiler mi sorusudur.  Genellikle her sorulan kişi farklı cevap verir. Bu nedenle kafalar fazlası ile karışık.

Bu yazımızda gerçek bilgiler ile hasar kaydı trafik sigortasını etkiler mi  ve Hasar Kaydı Kaskoyu Etkiler mi Olarak İki Başlıkta  öğrenebilirsiniz. İlk olarak Trafik Sigortası İle Başlayalım

Hasar Kaydı Trafik Sigortasını Etkiler mi

” Hasar kaydı Kasko Fiyatını Etkiler mi başlığı alt kısımdadır “  Normal bir hasar kaydı olsun yada ağır hasar, yani pert kaydı olsun hiç fark etmez, aracın trafik sigortasını bu gibi hasar kayıtları hiçbir şekilde etkilemez. Fakat araç sizde iken bir hasar oldu ise etkileyecektir.

İkinci el araç alırken alacağınız araçta ister pert kaydı olsun, ister normal yüksek meblağlı hasar kaydı olsun trafik priminiz değişmeyecektir. Hasar adetinin de bu noktada trafik sigortasına hiçbir etkisi yoktur.

Fakat mevcut bir aracınız var ve bu araçta bir kaza yaptı iseniz durum farklıdır. Kazada trafik sigortanız herhangi bir yere ödeme yaptığı anda sigorta primi bir alt tarife üzerinden hesaplanmaktadır. Hasar adetine göre alt tarifeye geçersiniz.

Otomobil İçin Örnek Tarifeler  : Örneğin 2 Senedir aracınız var ve bu güne kadar hiç kaza yapmadınız. O halde 6. Basamak %30 (eski Sisteme Göre %15) hasarsızlık indiriminiz var demektir. ve Yenilenen poliçe vadesinde ;

  • 1 Adet Kusurla Kaza ve Hasar Kaydında : 5. Basamak %15 İndirime Düşersiniz
  • 2 Adet Kusurlu Kazada : 4. Basamak %0 İndirim. Giriş Seviyesi
  • 3 ve daha üstü kazada : 3 alt basamağı olan sürpirim yani fiyat arttırımına geçersiniz.

Kusurlu olmadığınız taktirde bir tılda 10 kaza da yapsanız aracınız pert de olsa trafik sigortası priminiz ve hasarsızlık indirim oranınız değişmez. Burada önemli olan hasar kaydı yada adeti değil kusurlu olup olmadığınızdır.

Hasar Kaydı Kaskoyu Etkiler mi ? 

Araçta olan hasar kaydı da kasko sigortasını etkilemez. Araçta 30,000 tl hasar kaydı var ama ağır hasar kaydı yok diyelim. Bu 30,000 Tl lik hasar kaydı olsa da olmasa da kasko fiyatını etkilemeyecek fiyat aynı çıkacaktır.

Eğer ki Hasar kaydı ağır hasar yani pert kaydı ise durum değişir. Bu durumda aracınıza kasko yaptıracak firma sayısı çok azdır. Genellikle bu tip araca birçok firma kasko yapmaz. Yapan firmalarda ağır muafiyet oranları ve çıkma parça gibi şartlar ile kasko yapmaktalar. Ayrıca fiyatlar da muazzam oranda artmış şekilde gelmektedir.

Eğer alacağınız araca kasko yaptırmayı düşünüyor iseniz, hasar kaydı olan bir araç almanızda sorun yoktur fakat ağır hasar kayıtlı araç alacaksınız kasko yaptırmamayı göze almanız gerekmektedir.

Önemli Not : Trafik ve kasko sigortalarında mevzuat ve yönetmelikler çok sık güncelleşmektedir. Bu nedenle yazılan bilgilerde zaman içerisinde farklılıklar olabilmektedir. Bu nedenle yazının altında bulunan son güncelleme tarihini kontrol ederek araç alımlarımıza karar veriniz. Sürekli güncelleme zorluğu ve hızlı değişen yönetmelikler sebebi ile mağduriyet yaşamamanız için bu uyarıyı dikkate alınız. 2017 yılı yönetmeliği 2018 yılında değişecektir. Bilgilerinize.

Bize Sorun Cevaplayalım

Alacağınız araç yada mevcut aracınızla alakalı kafanıza takılan hasar kaydı,, trafik primi yada kasko primi ile ilgili olarak merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorulara aynı gün içinde cevap verilmektedir. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Etiketler

6 Yorum

  1. İyi akşamlar kaza yaptım ğoliçemde hasarsızlık indirimim 7. Basamak %100 kusurluyum bu yıl tek kafam oldu bi dahaki yıl 6. Basamktanmı yapılacak sigortam 447tl ye yaptırmıştım nekadar artış olur. Ayrıca sigortamın ödediği karşı tarafın hasarının bedeli 3000-5000 basamak değerini veya sigortq primini etkilemi yoksa 6dan devam mı edilir.

  2. S.a 13 yıldır arabam var şimdiye kadar birşey yoktu tramer de benim 2007de adıma bir pert kaydı çıkıyor bu yüzden 3000 tl poliçe m çıkıyor ne yapmam lâzım

  3. hayırlı akşamlar aracımda 15,000 tl ve 25.000 tl iki adet hasar kaydı var kaza yaptım aracın pert dediler daha önceki kazalarını göz önünde bulundurarak raiç bedelini düşük gösteriyorlar buna hakları varmı .

  4. Yeni araç aldım aracta hasar kaydı yoktu .sonra sigorta yaptırmak içim basvurdum aracta hasar kaydı cıkıyo sıgortacı pert dedi ama mesaj olarak gönderip sorgulattığımda 1800 tl lik 3 adet kaza göZukuyor bu neden acaba sigortacı bana neden öle dedi ben mesajda pert diye nie goremıyorum

  5. merhaba aracımla 05/01/2020 de kaza yaptım 14/01/2020 tarihinde raporunuz elimizde aracınız tam zayi olup olmayacağı ile ilgili işlem yapılacak denildi bu işlem 3 gün sürecek denildi ve 17/01/2020 de sigortayı aradım pazartesi bilgi vereceğiz denildi ve aracınız ağır hasar gurubunda ve ihalede denildi. bu ne demek oluyor ve aracımın çok ağır bir hasarı yoktu burda benim izlemem gereken yol ne olmalıdır lütfen yazar mısınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba