Geri Vites Müşürü Nasıl Değiştirilir? Geri Vites Müşürü Ne İşe Yarar

Yazar Yorum Yap 3.629 views
Geri Vites Müşürü Nasıl Değiştirilir? Geri Vites Müşürü Ne İşe Yarar

Araç kullanmaya başlayanların aslında bilmesi gereken en önemli etmenlerden birisi sistemin nasıl çalıştığıdır bunu bildiğiniz zaman araç kullanımınız daha kolay olacaktır ve ne durumlarda nasıl arızalar alacağınızı bileceksiniz. Bu sistem mekanik bir yapıya sahiptir ve zamanla kullanıma bağlı olarak arızalar alabilirsiniz. Bu arızalar arasında Geri vites müşürü arızası gözlenebilir. Peki Geri vites müşürü arızalandı. Geri vites müşürü nasıl değiştirilir diye düşünmeye başladınız işte bu sorunuzun cevabını sizler için kaleme alacağız.

Yeni nesil araçlarda artık daha teknolojik olduğu için içerisinde barındırdığı bilgisayar sistemi ile elektronik donanımlarda meydana gelecek kısa devreler parçalar üzerinde arızalar meydana getirebilir. Geri vites müşürü çok fazla arızalanan bir parça değildir fakat kullanıma bağlı arızalanabilir ve ya aküden gelen fazla volt sonucunda arızalar verebilir. Geri vites müşürü elektrik ile çalışan bir aksam olduğu için aküden gelen akımın üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Geri vites müşürü nasıl değiştirilirden önce size geri vites müşürü ne işe yarar sorusuna cevap vereceğiz. Geri vites müşürü, aracı geri vitese taktığınız zaman arkada bulunan araçlara ve yayalara aracın geriye geleceğini haber veren beyaz ışıkların yanmasını sağlar. Bu arızanın tespitini yaparken, aracı geriye taktığınız zaman ışıkları yanmıyorsa arızalanmış olabilir. Bu arıza durumu sadece Geri vites müşürü arızasında olmamaktadır ayrıca lambalar geçtiğinde ve kablolarda oksitlenme olduğunda da bu arızayı görmemiz mümkündür.

Geri Vites Müşürünü Değiştirme

Geri vites müşürü arızalı olduğuna kanaat getirdiyseniz bunu değiştirmeniz gerekmektedir bu işlemi yapmanız modelden ve üretici firmalar arasında değişiklik gösterebilmektedir fakat hepsinin ortak noktası bu parçanın vites kutusunun altında bulunmasıdır. Vites kutusu motora yakın olan parçalar arasındadır. Bu parça üzerinde işlem yapmak istiyorsak alt kısmından müdahale etmek daha doğru olacaktır. Bu işi daha önce yaptıysanız sizin yapmanız uygun olacaktır bu işlemi yaparken liftten yardım almalısınız eğer kendinize güvenmiyorsanız kesinlikle bir servisten destek almanızı öneririz.

  • Müşürü değiştirirken aracı ilk olarak yukarı kaldırmanız gerekmektedir, bu işlemi de lift yardımı ile yapabilirsiniz.
  • Sonrasında aracın vites kutusunu bulmanız gerekmektedir. Bu kutuyu bulduktan sonra aracın geri vitesine doğru giden kabloları göreceksiniz. Bu kablolar elektrik kablosudur ve kabloların geri vites kısmına takılan noktası vites müşrünü göstermektedir.
  • Kabloların uç kısmında soketler bulunmaktadır bu soketleri müşürden çıkarmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken anahtarlardan yardım alabilirsiniz.
  • Sonrasında tekrar anahtar kullanarak vites kutusunda geri vitese bağlı olan müşürü sökebilirsiniz. Sökülen müşürü attıktan sonra yerine yeni müşürü takarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra kabloları soketler ile müşüre bağlamayı unutmayın. Aracıda kesinlikle kontrollerini yapmadan liftten indirmeyin. Öncelikle bir defa geri vitese takarak ışıkların yanıp yanmadığına bakmalısınız. Eğer sistemde bir arıza varsa çalışmaz fakat sistem çalışıyor ise aracın temizliklerini yapıp indirin ve kullanıma hazır olacaktır. Bu işlemi yaparken hız önemlidir. Müşürü yenisi ile değiştirirken hızlı olmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise vites kutusunun yağını bu işlemi yaparken akmasıdır ve yavaş çalışırsanız bu yağ gereksiz miktarda akacağı için ek masraflara neden olacaktır. Ne kadar hızlı olursanız o kadar masrafsız olarak bu işten kurtulabilirsiniz.

Yağ Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır TIKLAYINIZ.

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır TIKLAYINIZ.

Hararet Müşürü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır TIKLAYINIZ.

 

« Önceki konu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza