Frene Basınca Tık Sesi Neden Gelir?


Sponsorlu Bağlantılar
Frene Basınca Tık Sesi Neden Gelir?
Yazımızı Derecelendirin

Birçok insan araç bilgisi konusunda çok profesyonel olmuyor. Araç kullanmak kolay fakat iyi bir motor bilgisi, fren bilgisi de gerekiyor. Bu bilgilere sahip olunduğunda aracın dışını değil içini de çözmüş oluyorsunuz. Yaşanabilecek herhangi bir yolda kalma probleminde kendi işinizi kendiniz çözebilirsiniz.

Fren Arıza Sesi

Araç kullanırken frene bastığımızda bazen frenden bir ses duyarız. Bu ses genellikle ıslık gibi tık diye bir sestir. Hiçe sayılmaması gereken bu ses duyulduğunda panik yapmadan araç servise götürülmelidir. Fren ses verdiğinde iki durum söz konusu olabilir. Birinci durum fren balatalarının bitmesidir. İkinci durumda yine balatalara bağlıdır. Bu durumda fren balataları azalmıştır ve ses fren diskinden geliyordur. Her iki durumda da araç servise götürülmelidir. Nasıl ki hasta olduğumuzda doktora gidiyorsak, araçlar da kendi doktorlarına götürülmelidir. Bu şekilde düzeltme yapılır.

Öncelikle ses gelmesi durumunda fren balataları kontrol edilir. Fren balataları bitmiş de olabilir bitmemiş de olabilir. Fakat balatalar bitmese de zayıflamıştır.

Daha sonra akıllara gelen ihtimal fren kampanaları ile fren diskleridir. Fren balataları sert ve hızlı kullanım nedeniyle sertleşmiş olabilir. Bu nedenle diske uyguladığı sert basınç ses çıkarmasına neden olur. Böyle durumlarda fren balataları değiştirilebilir. Değişen balatalar eskisi kadar sert olmaz ve diske baskı yapmaz. Ses yok olur. Başka bir seçenek de balataları değiştirmemek. Bu şekilde frenden ses çıktığı halde araba kullanmaya devam edebilirsiniz. Sesten başka bir durum meydana gelmez. Fakat fren balataları değiştirildiği halde yine de frenden ses gelebilir. Bu diskin yuvarlak bir şekilde oyulduğu anlamına gelebilir. Disk oyulma durumunda boşuna balata değiştirmeye gerek yoktur. Fren balatası değişse de disk oyulduğu durumda frenden yine de ses gelecektir. Fren balatasıyla birlikte disk de değiştirilmelidir. Fren diskinin iyi olduğu durumda silinmesi yeterli olacaktır.

Birçok arabada kabloya bağlı balata seviye ölçme cihazı vardır. Bu arabaları liftle yukarı kaldırıp tekerlekleri çıkarmadan balataların durumunu kontrol edebileceğiniz bir yöntemdir. Fakat Japon üretimi arabalarda bu alet genellikle yoktur. Balata seviye ölçme cihazı yerine diske yakın mesafede bulunan saç parça vardır. Fren balatasının seviyesi düştükçe saç parçası diske doğru giderek yaklaşır. Balata bitince de ses çıkarır. Bu durum araba kullananları uyarıcı bir etkidedir. Japon tipi arabanız varsa ve frene basınca ses geliyorsa arabanızın fren balatası bitmiştir.


Sponsorlu Bağlantılar

Araba alırken kesinlikle ekspertiz raporuna bakılarak fren balataları kontrol edilmelidir. Balatalar bitmeye yakın seviyede olabilir. Bu durum aldığınızın arabanın size sorun çıkarma ihtimalinin varlığını gösterir. Fren balatası değiştirmek çok masraflı bir işlem değildir. Tabii bu durum aracın cinsine ve durumuna göre de değişebilir. Fakat yine de ihmal edilmemesi gereken ciddi bir durumdur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir