Frene Basınca Tak Sesi Geliyorsa (Çözümlü)

Yazar 6 Yorum 62.753 views
Frene Basınca Tak Sesi Geliyorsa (Çözümlü)

Frene basınca gelen tak sesi, fren ve yürüyen aksamda oluşan bazı arızaların belirti şeklidir. Genellikle durmaya yakın yada ilk frene basınca tak tak diye gelen sesler şeklinde görülür.

Genellikle arkadan gelen bu sesler kimi zaman aracın önünden gelen tak tak sesi şeklinde görülür. aşağıda olası sebepleri listelenmiştir.

Frene Basınca Tak Sesi Geliyorsa Nedenleri Nelerdir.

Fren Balataları : Fren balataları biterek inceldiğinde yuvalarından oynayarak ses yapabilir. Bu oynama durumu frene basıldığında olur, aracın arkasından yada önünden gelebilir. İlk frene basınca genellikle tek bir kez vurma sesi çıkartır. Frene basılı tutulduğu zaman ses olmaz, kimi zaman ince cizme sürtünme sesi de gelebilir.

 1. Fren Diskleri : Fren diskleri de frene basılınca ses yapma olasılığı olan parçakardır. Genellikel durmaya yakın tak sesi yada sürekli tekrar eden sesler şeklinde görülebilir. Genellikle sakıncalı durumlardır ve acilen kontrol edilmesi gerekir. Aksi durumda fren diski kırılabilir yada göbeğinden çatlayabilir.
 2.  Arka Torsiyon : Özellikle Peugeot ve Renault modelleri gibi serilerde görülür. Torsiyonlarda boşluk olması durumunda frene ilk basıldığında tak sesi gelmesi normal bir durumdur. Arabanın bu boşlukları tamir edildiğinde ses de kesilir.
 3. Ön Tabla ve Diğer Aksamlar : bazı durumlarda ise ön tabla fişekleri ve rot başı gibi parçalarda oluşan eskimeye bağlı boşluklar frene basıldığında ses çıkması neden olabilir. bu gibi boşluklar ani frende ortaya çıkabildiği gibi ani gaz vermelerde de hissedilir. Acil olarak onarılması sürüş güvenliği açısından çok önemlidir.
 4. ABS’den Gelen Tak Tuk Sesleri : Kimi zaman bu sorunu ilk söylediğinizde abs’den geliyordur diye bir genelleme yapılır. Fakat abs’nin sesi çok ayrı ve kolay ayırt edilebilen bir sestir. ABS tak sesi genellikle ard arda frene basıldığı sürece araç kızakladığı esnada gelir. Ayrıca tak sesine eşlik eden elektornik bir ses de duyulur, Eğer sorununuz bu tip bir ses ise abs kaynaklı da olabilir.
 5. Araç İçindeki Malzemeler : Çok düşük bir ihtimal de olsa karşılaşılabilecek bir ihtimaldir. Araç bağajı gibi yerlerde hareket edeblen sert cisimlerin olması durumunda frene basınca tak sesi çıkartabilir. Hareket ederek ani frene basınca çevresindeki döşeme ve trimlere vurarak ses çıkartabilir. Yine de kontrol etmenizde fayda vardır.

Bu olası 5 madde haricinde ses çıkarabilecek kısmı yada bağlantılı sorun ve parçalar olabilir. Sorunun çözümü için araç lift’e kaldırılarak kontrol edilmelidir. bu gibi ses problemleri sürüş güvenliğini tehtit eden parçalardan kaynaklabileceği için sorunun çözümü son derece önemlidir. Aksi halde fren yada hareket aksamında problemler yaşanabilir ve kazalara da yol açabilir.

Bize Sorun!

Sitemizde yada bu yazımızda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz genellikle sorulan sorulara aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Etiketler

6 Yorum

 1. Merhaba
  Ben Suzuki Swift (Otomatik) kullanıyorum. Bi aya yakındır firende bir ses problemim var. firene basınca arabadan yavaş bi tak tak sesi geliyor. Firene yavaş basıp fireni basılı tutunca araba durana kadar arabanın hızına paralel tık tık sesi geliyor. Bi lastik parçasının bir yere çapması gibi bir ses. Bi makanike gösterdim balatalara baktı bi şey bulamadı. Ses beni rahatsız ediyor. Ne yapmalıyım ? Teşekkürler

 2. merhaba peugeot 206 aracım var 5 ayönce arka torsyonları yaptırmıştım son 1 aydır frene basınca bi vurma sesi geliyor tak tak tak düz yolda rampada bayırda devamlı tekrarlıyor ilk öncelerden panzottan şüpelenmiştim omu vuruyo diye sağ allttan geldiğini tespit ettim sizce genemi torsyon (amortisörler yeni)

 3. Megan 3 aracim var daha once on disk ve balatalar degisti agir bakim yapildi ondan 1 ay sonra frene basinxa tak diye ses geliyor sonra kesiliyor bu ses gecen servise goturdum aks dan dedi degisti ama ses kesilmedi hala arac dusuk devirde yada bosa aldiginda ses yine veriyor tak diye ardinda kesiliyor ses yardimci olursaniz sevinirim

 4. Avatar Erdal ALTUNBAŞ

  Anarya giderken fren yaptığımda her iki ön tekerden de tek birkez tak diye bir vurma sesi geliyor. İeri giderken bu vuruntu olmuyor. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

 5. Merhabalar, aracımda bugün disk tornalatma ve fren balatası değiştirme işlemi yaptırdım. Frene bastığımda tak tak ses yapıyor. Alışınca düzelir mi ?

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba