Frene Basınca Araba Sağa Sola Çekiyor Neden?


Sponsorlu Bağlantılar
Frene Basınca Araba Sağa Sola Çekiyor Neden?
Yazımızı Derecelendirin

Araç konusunda çok tecrübe sahibi olmayan kişiler bazı durumlarda paniğe kapılır. Bu panik hallerinden biri de frenle ilgili durumlardır. Frene bastığınızda ses çıkması veya aracın sağ ya da sola hareket etmesi gibi durumlarda hemen korkuya teslim oluruz. Çünkü fren tutmaması ihtimali ile aracı kontrol edememe durumunu düşünürüz. Fakat korkulacak bir durum yoktur. Bu tarz durumlarda araç yetkili servisine götürülerek çaresine bakılabilir. Tek yapılması gereken bilinçli bir şekilde araç servisine gitmek ve sorunu aktarabilmektir.

Aracın Bir Yöne Doğru Çekmesi

Düz yolda ilerlerken bir şerit içinde gidebiliyoruz. Direksiyonla ve araçla ilgili hiçbir problem yok. Fakat durma anında frene bastığınızda araç sağa doğru çekiyor. Bu da sizde bir panik dalgasına neden oluyor. Fakat araçların sağa çekmesinin nedeni iki şekilde olabilir.

İlk seçenek; sağ tekerleklerde bulunan frenler herhangi bir durum yüzünden fazla tutuyor olma ihtimalidir. İkinci seçenek de sol tekerleklerde olan frenlerin sağdaki tekerlek frenlerinden az tutuyor olma ihtimalidir. Bu iki durumda da araç yetkili servisine götürülerek tamir ettirilmelidir. Fren merkezi silindirleri veya fren kaliperlerine baktırılmalıdır. Ön fren kaliperler merkezinin paslanma ihtimali vardır. Paslanan kaliper merkezin sorununu çözmek için hidrolik yağ kullanılır.

Aracın frene basınca sağa doğru çekmesi fren diskleri ve fren balatalarıyla ilgili bir sorundur. Bu durum kimi zaman kış lastiğinden normal lastiğe geçişte de meydana gelebilir. Bu halde sebep lastik balansıdır.

Lastikler arası farklar da önemlidir. Sağ ve sol taraflardaki lastiklerin marka, aşınma, ölçü farklılıkları olabilir. Bu durumlarda da sağ ya da sola doğru araç çekebilir. Araçlar ömürlük olmadığı gibi lastikleri de ömürlük değildir. Kimi zaman değiştirilmesi gerekir. Her şeyde olduğu gibi araç lastiklerinde de bir üretim tarihi vardır. Lastiklerin üretim tarihine bakılarak raf ömrünün aşılıp aşılmadığına bakılabilir. İşlevini yitirmiş ve fazla sertleşmiş lastikler değiştirilmelidir. Bu durumlar da sağ veya sola çekme yapabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Frene bastığınızda araç sağ tarafa doğru çekiyorsa sol tekerleklerin durumunu yavaşlatan fren disk ve kampanalarda aşınma meydana gelmiş olabilir. Sol tekerlekler tutmuyor olabilir. Sağ tekerlek jant eğilme durumunda da araç sağa çekebilir.

Bunlar dışında fren valfinde de sorun olabilir. Fren valfi, frenin şiddetini sağ ve sol tekerleklere eşit dağıtmakla görevlidir. Fren valfinde sorun olduğunda görevini yapamayabilir. Böylece sağa doğru çeken arabada sol tekerlek işini eksik yapar ve iş sağ tekerleğe kalır.

Aracın frene basınca sağa çekmesi durumunda birçok ihtimal vardır. Birçok sorunla karşılaşılabilir. Fakat genellikle sorun fren diskleri ve fren balatalarıdır. Eğer frene bastığınızda aracınız sağa doğru çekiyorsa yetkili servise götürmelisiniz. Yetkili servis de fren diskleri ve fren balatalarına öncelik vererek araca bakmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir