Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Yazar 7 Yorum 6.766 views


Sponsorlu Bağlantılar


Fan müşürü, Araç radyatöründeki antifirizli motor sogutma suyunun soğutulması için sadece gerektiğinde çalışan radyatör fanının çalışmasını denetleyen bir parçadır. Motor soğutma suyu ısısına göre birkaç farklı kademede, zamanda ve sürede çalışırlar. Bu konumuzda söz konusu Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır detaylıca öğrenebilirsiniz.

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Fan müşürü arıza yaptığında, dikkatli araç sahipleri tarafından anlaşılabilecek bulgular verir. Bu bulgulara bakarak arızalı olup olmadığı kısmen kestirilebilir.

Fan Müşürü Arıza Belirtileri;

İlk Kademe Fan Arızası : Birçok araçta Fan 7 dereceden sonra ilk kademede düşük devirde çalışır. Bu çalışma gerçekleşmiyor ise ilk kademe arızalı olabilir. Bu durumda araç 90 derece motor soğutma suyu sıcaklığına varana dek hiç fan açmaz. Asıl soğutma fanı olan 2. kademe fanda sorun olmadığı durumunda araç hararet yapmaz fakat genellikle ısı 90 derecenin üstüne sıklıkla çıkar. Eğer 90-100 aralığında çok fazla süre ısınız sabit kalıyor ise ilk kademe fan arızanız olabilir.


Sponsorlu Bağlantılar


İkinci Kademe Fan Arızası : İkinci kademede yada her iki kademede birden arıza olması durumunda araç hararetini düşürecek hiçbir yol ve yöntem kalmamış demektir. Araç harareti rayatörde sadece aracın ön kısmından alınan hava ile soğutulur. Bu nedenle sıkışık trafikte aracın hararet yapmasına neden olacaktır. Bu durum motorun tamamen kullanılmaz hale gelmesine neden olacaktır.

Bir Arıza Var İse Fan müşürü Nasıl Anlaşılır : Öncelikle fana elektirik gelmediği kontrol edilir. Fan müşürüne sağlıklı şekilde elektirik ulaşıyor ise müşürden sonraki soketten direk elektirik verilerek fanın çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Genellikle fan çalışıyor fakat soket müşüre takılı iken çalışmıyor ise fan müşürü arızası netleşmiş olur. Bu işlemin araç sahipleri tarafından yapılması söz konusu değildir. Elektriksel bilgi gerektirdiği için mutlaka bir usta tarafından kontrol edilmelidir.

Fan müşürü arızası kesinleştiği an itibari ile aracın daha fazla kullanılmaması önemlidir. Aracın hararet yapması kuvvetle muhtemeldir. müşür değişimi oldukça ekonomik maliyetli ve kolay olabilir fakat bu küçük parça nedeni ile araçta açılabilecek hasar ve masraflar çok büyük maliyetli olabilmektedir.

Bize Sorun Cevaplayalım!

Fan müşürünün arıza yaptığı ve arızalı olduğu nasıl anlaşılır, değişimi ve onarımı nasıl yapılır, maliyeti nedir gibi aklınıza takılan ve aracınızda meydana gelen tüm sorunları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modeli de belirterek sorularınızı yazabilirsiniz. Sorulan sorular günlük olarak cevaplanmaktadır.


7 Yorum

 1. Merhaba,
  Aracımın radyatör müşürü 3 Soketli ve sadece 2 tanesinde kablo görünüyor. Bunun haricinden müşürü bugün değiştirdim ancak 87 de açması gerekirken 102 de açıyor kademe kaynaklı olduğunu düşünüyorum ilk kademe de kablo yok sanırım bunu nasıl çözerim ?? Önemli olan fanın 87 de çalışması 102 de açılması motora zaten zarar verebilir.
  Araç Passat 1.6 Tdi 1990 model B3 kasa
  Mail işe dönerseniz çok sevinirim.
  İyi Günler

 2. Iyi gunler aracım 2006 corolla 1.6vvti benzinli aracım motor ısısı yükselip fan açınca rolantideyken rolanti düşmesi ve yağ lambası yanıp sönmesi gibi bir titreşimli çalışmaya sebep oluyor.
  Bunun sebebi nedir şimdiden teşekkürler?

 3. Selamün aleyküm aracım kangoo 1.9 aracımda 90 lık bir fan müşürü vardı unun düşükdereceli olanını aldım taktım araç 80 decerecede falan fanı açıyo ama akü bitene kadar asla kapatmıyo arabanın sıcaklığı sıfıra düşüyo ama fan hala çalışıyo bir fan müşürü daha aldım oda oynısını yapıyo kablolar belki ters bağlanmıltır diye düşündüm gri olan kabloya aküden gelen + kutbunu siyah olana fana giden kabloya bağladım fandanda şaseye gidiyo zatan ama bu defada hiç çalışmıyo sıcaklık 90 oluyo ama tık yok şimdi sorun nerede birtürlü anlayamadım

 4. Mrb ford escort98 cli aracım var. Soğutma fanı hararet göstergesinde aynı yerde açmıyor. Bazen o da bazen m a arasında açıyor stop ettiğimde gösterge çubuğu sol tarafta dibe oturuyor budurumda arızalı olan parça acaba hangisidir. Hararet müşürümü yada göstergemi. Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Hararet 90 ‘in üstüne çıkıyor sonlara gelmiyor. Conta yanmis olamaz demi ? Fan arızalı diye düşünüyorum. Cevaplarsanız sevinirim

 6. aracım 2014 model dizel focus aracımda hararet normal seviyeye çıktığı zaman kaloriferi açtığımda ve araç normal rolanti ye düştüğünde hararet göstergesi hızla düşüyor yolda normal giderken sorun yok ayrıca kış ayında olmamıza rağmen ve hararet normal olmasına rağmen bi kaç kezdir fan açıyor yine kalotiferin derecesini yükseltince fan duruyor servise götürdüm bulamadılar termostatı değiştirdim yine sorun çözülmedi

 7. Opel Astra 2006 yarı otomatik 3km gittikten sonra trafikte durkalk yaparken stop ediyor çalıştırıyorum bostayken sıkıntı yok videse geçiyorum zıplayıp tekrar stop ediyor birde fan 95 ve 115 arası açıyor araçta LPG YOK bilgi verebilirsiniz ne yapmalıyım teşekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba