Fakir Yakıt Karışımı Hatası Nedir Çözümü Nasıldır?

Yazar Yorum Yap 8.943 views
Fakir Yakıt Karışımı Hatası Nedir Çözümü Nasıldır?

Fakit karışım çözümü, nedenleri ve hava – yakıt karışımı oranları hakkındaki gerekli bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Hava ve Yakıt Oranları Nedir?

 

Hava – Yakıt oranı aracınızdaki yakıtın ve havanın en uygun oranıdır. Yakıtın yanması için gereken havanın en ideal şekilde sağlanmasıdır. Bu oran 1 kg yakıt için yaklaşık 15 kg (14,7 kg) olarak bilinmektedir. 1 litre yakıt için 10 litre hava olarak da düşünülebilir. Aracınızda uygun hava – yakıt oranının sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek için Stokiyometrik (bir çeşit ölçü)  oranı ile Lambda (Oksijen sensörü) oranını kullanmanız gerekmektedir. Lambda oranınızın durumuna göre havanızın ideal hava ve yakıt akışını sağlayıp sağlamadığını öğrenebilirsiniz.

 

Fakir Karışım Nedir?

 

Fakir karışım, hava – yakıt oranlarında sağlanan bir dengesizliğin göstergesidir. Yani fakir karışım nedenleri olarak; aracınız doğru yakıt ve hava karışımını sağlayamıyordur ve hava ile yakıtı karıştıramıyordur. Fakir karışım zararları ise; motora zarar verme, yağ oranlarında sorun yaşatması ve yakıt tüketimindeki oransızlıktır. Fakir karışıma ait hata numarası P0171 olarak geçmektedir.

 

Fakir karışım oranı nasıl hesaplanır? Fakir karışım oranını hesaplamak isteyenler öncelikle hava – yakıt oranını bulmalıdır. Hava – yakıt oranı; hava miktarının yakıt miktarına olaran oranıdır. Elde edilen hava – yakıt oranı’nın stokiyometrik orana olan durumu size Lambda oranını vermektedir. İdeal hava ve yakıt geçişi için Lambda oranı 1 olmalıdır. Lambda oranı 1’den büyükse aracınızda fakir karışım var demektir.

 

Örnek hesap:

 

Yakıt miktarı: 0,5 kg

Hava miktarı: 14 kg

Stokiyometrik oran: 14,7 (Sabit orandır)

 

Hava – Yakıt oranı: 14/0,5= 28

Lambda oranı: 28/14,7= 1,90

Lambda oranı 1,90 çıktı. Bu oran 1’den büyük olduğu için araçta fakir karışım bulunmaktadır. Yakıtın fazla, havanın az olduğu bir hata türü olan zengin karışım hatası yaşanan araçlarda ise Lambda oranı 1’in altında olmaktadır.

 

Fakir Karışımı Anlamak:

Fakir karışım nasıl anlaşılır? Aracınızda fakir karışımın olduğunu anlamak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu seçenekler:

 

  • Aracın normalden daha fazla yakıt yakması,
  • Aracın hızlanması gereken zamanda yavaşlaması,
  • Araç tam gaz yaptığında yakıttan çok havanın girmesidir.

Fakir karışım hatası benzin ve LPG araçlarında görülmektedir.

 

Fakir Karışım Çözümü:

 

Fakir karışım nasıl düzelir? Fakir karışımın düzelmesi için aracınızın bilgisayar ortamında bulunan ayarlarının düzeltilmesi gerekmektedir. Bu ayarlar için Lambdanızı aldığınız markanın bayisine gidebilirsiniz. Aracınızı götürdüğünüzde yapılması gereken ilk şey bilgisayara bağlanıp duran aracın ayarlarına bakılmasıdır. Durmuş halde olan araçta görülen sorunlar düzeltildikten sonra bu sefer aracın içinden bilgisayara bağlanma işlemi yapılır. Sonra hareket eden araç içerisinde kontroller yapılır. Bu kontroller sonucunda da çıkan sorunlar düzeltildiği takdirde aracınızın fakir karışım hatasından kurtulmuş olur. Bu işlemler sırasında enjektörlerin açık kalma süreleri de ayarlanmaktadır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba