Egzozdan Su Damlaması yada Püskürmesi Neden Olur

Yazar 1 Yorum 658 views


Sponsorlu Bağlantılar


Egzozdan Su Çıkması durumu birçok araç sahibinin kafasını karıştıran, araçlarında bir sorun olup olmadığını araştırmaya iten bir durum. Bazen gaza yüklendiğinizde su püskürmesi şeklinde dahi çıkabiliyor.

Egzozdan Su gelmesi durumunun birçok nedeni olabileceği gibi bazıları onarım gerektiren durumlar olup bazıları ise normal ve korkulmayacak durumlardır. Aşağıda Tüm durumlara ait incelemeler mevcuttur.


Sponsorlu Bağlantılar


Egzozdan Su Damlaması yada Püskürmesi Neden Olur

  • Neden 1 : Yoğuşma Nedeni İle Su Damlaması : Bu duruma söyle bir örnek verebiliriz. Soğuk bir havada elinize sıcak hava üflediğinizde bir zaman sora eliniz sırılsıklam su içinde kalabilir. Sanki ağzınızdan su fışkırıyor gibi eliniz ıslanacaktır. Aynı durum araçlarda farklı şekilde gerçekleşir. Egzozdan atılan sıcak gazlar. Soguk egzoz borularında nemlenmelere neden olmaktadır. Bu durumun devam etmesi durumunda egzozdan su gelmesi ve damlaması gibi durumları ortaya çıkartır. Sorunsuz ve gayet normal bir durumdur. Birçok araçta meydana gelebilir. Genellikle Kışın, soğuk havalarda egzozdan su gelmesi daha çok görülür. Yazın egzozdan su gelmesi olasılığı düşüktür.
    Yoğunlaşma Nedeni İle Olduğunu Nasıl Anlarım ; Genelikle aracı uzun süre kullanımdan sonra kesilecektir. Ayrıca sadece kış aylarında, sabahları ilk çalıştırmada su gelmesi durumu bunun en bariz kanıtıdır. Yine de kontrol için ustaya danışmanızı tavsiye ederim.
  • Neden 2 : Silindir Kapak Contası Nedeni İle : Bazı araçlarda ise egzozdan su çıkıyor ise sorumlusu üst kapak contası olabilir. Araç kapak contası motor içindeki su ve yağı birbirinden ayrıtan bir görev üstlenir. Söz konusu conta yıpranma, aşınma yada aşırı sıcağa maruz kalma gibi nedenler ile işlevini kaybettiği zaman motor yağını ve diğer aksamlara su karışabilmektedir. Bu gibi durumlarda araç egzozsundan su çıkmasına neden olacaktır. Egzozdan su gelmesi ne anlama gelir en iyi ustanız teyit edecektir fakat yine de sizin de anlayabileceğiniz ipıçları ;
  • Canta Yüzünden Su Geldiği Nasıl Kesinleşir ; Bu tip arızalarda araç genelde su eksiltir. Eğer motor antifiriz haznesinde su eksikliği oluryor ise contayı kontrol ettirin. Ayrıca suya yağ karışması yada yağa su karışması gibi nedenlerde buna işarettir. Su bidonunuzun içindeki suyu kontrol edin ve içine yağ karışıp karışmadığını öğrenin. Ayrıca conta yanığı, araçta performans kaybı, rolantide bozukluklar, tekleme ve çekiş düşüklüğü gibi etkileri de beraberinde getirir. Eğer böyle bir durumunuz var ise vakit kaybetmeden söz konusu arızanızı tamir ettirmeniz önerilir.
  • Neden 3 : LPG/Matot Yada Benzinin Kalitesi : Yanma odasında yanan hava yakıt karışımı bir sonucu gerçekleşen yanmada bir miktar su açığa çıkabilir fakat bu miktar çok az ve göze görünmeyen miktarlarda olmalıdır. LPG’li araçlarda daha sık görülmekle birlikte belki de sorununuz kullandığınız yakıtla alakalı olabilir. Bu durum dizel araçlarda daha az görülür fakat bu gibi durumdan şüphelendiğinizde yakıt aldığınız benzinliği yada markayı değiştirmeniz önerilebilir. Sorunun hala devam etmesi durumunda ise ustaya göstermek şarttır.

Bize Sorun!

Duman atma, egzozdan su atma neden olur, nasıl düzelir gibi sorulara ek olarak motor, mekanik, elektirik ve ön takım gibi tüm bakım onarım ve servis konularında aklınıza takılan sorular var ise editötrlerimiz cevaplamaktadır. Bize Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirler. Sorularınız editörlerimiz tarafından genellikle aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.


Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Mehmet aydoğdu HATAY /iskenderun

    Selamun aleyküm benim 2017 1.4 benzinli bir opel corsa aracım var altına herhalde yüksek bir yerlere vurdum orta eksoz ve eksoz boruları baya ezilmişti yeni boru eklettim eksozcu da o günden beri aracım da motor arıza lambası yanıyor kime gösterdiysekte arızayı teşhis edemedik acaba katalizör mü tıkandı yardımcı olma imkanınız var mı aracım

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba