EGR Valfi Nedir, Ne İşe Yarar

Yazar 10 Yorum 203 views


Sponsorlu Bağlantılar


Egr valfi, modern araçlarda yakıt ve hava sisteminin stabil ve düzenli çalışmasını sağlamak için emme manifolduna monteli elektronik bir parçadır. Söz konusu parça motor kontrol ünitesi (ECU)’nden aldığı verilerle çalışma şekli belirlenir.

Bu yazımızda EGR Valfi Ne İşe Yarar, Egr Valfi Nedir gibi sorular için detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

EGR Valfi Nedir?

EGR Valfi, Aracın emme manifoltundan aldığı temiz ve bol oksijenli havanın içerisine, motorun gereksinimine göre egzoz gazı karıştırılmasını sağlayan bir parçadır. Elektronik kontrol ünitesi ve bir valf parçasından oluşmaktadır.

Söz Konusu Parçanın Üstlendiği Görevler:

 • Emme manifoltundan emilen havanın eksijen miktarını düşürerek kontrollü yanma sağlar
 • Oksijen miktarı düşen hava Yakıt yanma esnasındaki yüksek ısıyı kontrol altına alır.
 • Normal devirlerde düşük egzoz emilsyon salınımına yardımcı olur
 • Normal kullanımda yakıt tasarrufu sağlar.

EGR Valfi Ne İşe Yarar

EGR valfi yukarıdaki belirtilen işlemler ile aracın daha stabil çalışmasını, yanma sıcaklıklarının azalmasını, en önemlileri ise egzoz emilsyonunu azaltarak yakıt tasarrufuna yardımcı olmasını sağlamaktadır.

EGR Valfi Belli Devirlerde Çalışır

Tam gaz ve yükte sanılanın aksine egr valfi açık değildir. Bunun nedeni performans için daha fazla oksijen ve yakıt gerekeceği için bu gibi durumlarda egr sisteminden emme manifoltuna aktarılan egzoz gazı çok azalır yada tamamen kesilir.

EGR Arızası

Egr valfi egzoz sistemi ile direkt olarak bağlantılı olduğu için fazlaca tıkanma sorunları yaşanabilmektedir. Kimi zaman da elektronik valf arızaları da görülebilir. Bu gibi arızalar durumunda aracın çalışma şeklinde belirgin farklılıklar göze çarpacaktır.


Sponsorlu Bağlantılar


 • İlk olarak aracın çalışması değişir. Tekleme ve rölanti bozuklukları görülür
 • Fazla yakıt tüketimi sorunları başlar
 • Sarsıntılı çalışan motorun titreşimi kokpitten dahi hissedilecek noktaya ulaşabilir.
 • Araç hiç Çalışmayabilir, Yanma gerçekleşemeyebilir
 • Aracın performansı düşer. Çekişi hissedilir derecede azalır

Bu sorunlar ortaya çıktığında egr valfi için bir sorun olma ihtimali var denilebilir. Eğer bu sorunlardan biri yada birkaçı aracınızda görülüyor ise ihmal etmeden egr valfi temizliği ve elektro valf kontrolü yaptırmanız tavsiye edilir. Aksi halde farklı parçalara da zarar verme olasılığı bulunduğu için ciddiye alınması gerekmektedir.

EGR Valfi Türleri

Araçlarda tek tip egr valfi bulunmaz, Genelde her araç markasında farklı egr valf tipleri görülebilir. Hatta Egr valfinin 6 farklı çeşidi olduğunu söyleyebilir. Bu çeşitleri EGR vanası türleri tablosunda (Aşağı Kısımda) görebilirsiniz. Aracınızda hangi tip vana bulunduğuna dair bilginiz yok ise yetkili yada özel servisinizden, araç satış bayisinden yada aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorabilirsiniz.

Farklı EGR Vanaları Türleri
Vakum kontrollü EGR vanası
Geri basınçlı EGR vanası
Elektronik vakum kontrollü EGR vanası
Dijital EGR vanası
EGR jeti (EGR valfi yerine)

Bize Sorun Cevaplayalım

Benzinli ve Turbo Dizel Araçlarda Egr valfi , Aracınızda yaşadığınız Turbo egr arızası ile ilgili olarak merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sorar iken araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız.

Kaynaklar:
Symptoms of a Bad EGR Valve
WHAT ARE THE SIGNS OF A BAD EGR VALVE


Etiketler

10 Yorum

 1. Avatar ilhami yıldırım

  merhabalar aracımın boğaz kelebeği değişti yeni gelen kelebekte egr girişi bulunmamaktaydı ustalar egr hortumuna körleme yaptılar bundan sonra başlayan bi sorun oluştu araba yüksek devirde iken vites boşa çekildiğinde devir de ani düşme ardından hemen toplama geliyor bu sorunun egr ile ilgili bi sorunmudur boğaz kelebegi bilgisayarda herhangi bi arıza vermiyor

 2. vw golf 6 tdı aracımda egr valfı arıza yaptı ve ne tıp egr vardır bu araçlarda ogrenebılırmıyız

 3. Avatar Musa Karayakupoğlu

  Aracım 2008 model Mıtsıbıshı L200 4*2pikap araçta motor arıza ikaz lambası yandı motor rölantıda tekleme yapıyor ve yolda giderken 2000deviri geçmiyor eski ataklığı gitti acaba egr den olabilirmi yoksa başka arızamı var egr valfını söküp spreyle temizledim ama düzelmedi.yardimınız için şimdiden teşekkür ediyorum

 4. Merhabalar, bmw e60 kasa 2006 model 520 dizel aracım motor ışığı yanıyor. Programa bağlayı arıza aradığımda ise “4501-DDE: egzoz gazı geri besleme ayarı” adı altında bir arıza verdiğini görmekteyim. Bu arızanın sebebi sizce nedir? Ben EGR ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 5. Meraba. Citroën c3 var bende ama 2004 model. Aracımda ara sıra motor arıza ışığı yanıyor yanınca 3bin deviri geçmiyor araç. Çekişte sıkıntı var performansı iyi değil kalkarken titreme fln yapıyor. Nedeni nedir sizce

 6. merhabalar hocam opel corsa 1.3 dizel aracım var . aracım 120 ye kadar yururunde bir sıkıntı yok. ama 3 bin devri geçmiyor araba. ustayla görüştüğümde egr yi iptal edersek sorun ortadan kalkar dedi. egr iptal araca ne gibi bir zararı dokunur ve muayeneden geçer mi ? şimdiden teşekkür ederim

 7. Slm Abi benim 2013 Opel astra j 1.7 11o ch araba rölantide gaz alip veriyor ve beyaz duman geliyor eksozdan bana turbo dediler degistirdik ayni sorun yine var acaba Neyden olabilir bu sorun ?

 8. Hyundai getz benzinli 1.3 sohc motor 2006 eski kasa 198000 kmde araç sahibiyim aracımda egr valfi veya çeşitleri bulunuyorum teşekkür ederim

 9. Aracım 1.9 dizel Opel Vectra egr arızası var bu arıza havalar soğuk olduğu zaman motorun çalışmamasına neden olurmu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba