EDC Şanzıman Arızaları

Yazar 1 Yorum 2.438 views
EDC Şanzıman Arızaları

Günümüzde teknolojiyle birlikte hızla gelişen otomobil sektörü araç üretimi yaparken araç kullanıcıların istek ve beklentilerini değerlendirerek, ekonomik araçlar üretmeye çalışmaktadır. Araç üretimi sırasında araçlarda yer alan bir çok aksama önem verilirken, şanzıman aksamına ve bakımına da aynı oranda önem vermektedir. Otomobil sektöründe yer alan üreticilerin üretmiş olduğu şanzıman tiplerinden biri de EDC şanzıman tipidir. EDC, Efficient Dual Clutch kelimesinin baş harelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Bu sistem genellikle halk arasında çift kavramalı veyahut da çift debriyajlı şanzıman adını da almaktadır.

Bu sistemin yani EDC şanzımanın kullanıcılara bazı sorunlar çıkardığı da bilinmektedir. Yani EDC şanzıman sisteminin karşılaşılabilen bazı arızaları bulunmaktadır. Çift kavramalı otomatik şanzıman sistemine göre çalışan EDC şanzımanlar sürücü sürüş esnasındayken aracın hız ve yavaşlı lığını kontrol altında tutar ve de bir önceki veya sonraki vitesi hazır konumda bekletir. Bu sistem araç kullanım esnasında kullanıcılara büyük konfor sağladığından dolayı sıkça tercih edilir. Şu da bilinmeli ki bu sistemde vites geçişleri manuel vites sistemlerine göre daha rahat daha yumuşak bir şekilde gerçekleşmektedir. EDC şanzıman sistemi bir çok markanın sistemlerine de benzerlik göstermektedir. Bu benzerlik kimi markaya göre özelliklerde kimi markalara göre de kullanım da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu sistemde bir kullanıcı için inkar edilemeyecek oranlarda yakıt tasarrufu sağlanmakta ve bu da bu sistemin tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

Belirttiğimiz bazı EDC şanzıman arızalarına gelecek olursak şunu belirtmekte fayda vardır ki oluşan arızalar genellikle belli bir km’den sonra meydana gelmektedir. Oluşan arızaların belirtisi aracın vuruntu yapması ve kendini kilitlemesi şeklinde karşınıza çıkar. Yapılan araştırmalara göre genellikle mekanik arızaların oluşum sebebi aşınmalar olarak gösterilmiştir. Bu arızalar disklerin veyahut da kavramaların aşınarak zarar görmesi neticesi ile ortaya çıkmaktadır ve buna bağlı olarak da EDC şanzıman sistemi görevini yerine getirememektedir.

Özet bir şekilde da EDC şanzıman sisteminin en çok karşılaştığı sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

– Viteslerde geçiş kararsızlığı yapması ( 1-2 vitesler ile 5-6 viteslerde meydana gelir )

– Araçtaki baskı yüzeyini çeşitli sebeplerden dolayı yakması, eritmesi; input ve output şaftların arızalanması ve yahut da şaft keçelerinin yağ kaçırması durumu.

Bu yukarıda yer alan EDC şanzıman arızalara en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir. Çünkü bilinmelidir ki bu arızalara müdahale edilmesi arızalı aksamlar aracın diğer aksamlarına da zarar vererek belli bir zamandan sonra aracın tümüyle çalışmamasına sebebiyet verecektir. Unutulmamalıdır ki EDC şanzıman sistemi mekanik, hidrolik ve yazınsal ve donanımsal nedenlerden dolayı arıza oluşturur. Bu nedenlerden en önemlisi yazınsal ve donanımsal olan nedenlerdir. Çünkü yazınsal ve donanımsal sorunların meydana getirdiği olan arızalar arızalar içerisinde en ciddi ve en tehlikeli olanlarıdır.

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar BestReinaldo

    I have noticed you don’t monetize otoarizasi.com, don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month with new monetization method.
    This is the best adsense alternative for any type of
    website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle:
    murgrabia’s tools

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba