Dizel Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Yazar 3 Yorum 7.479 views
Dizel Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Dizel araçların en çok tercih edilmesinin nedenleri arasında yüksek performansı düşük yakıt tüketimi ile vermesidir bundan dolayı dizel arabanın çekişi neden düşer sorusuna birçok kişi cevap aramaktadır. Aracınız tam performans verdiği zaman hem konfora hem de düşük yakıt tüketimine ulaşmış olursunuz ve asıl sürüş zevki bu durumda başlayacaktır. Aracınızın çekişi düştüğü zaman bu durum hem aracınızda problem var demektir hem de aracınız zorlanacağı için yakıt tüketimini arttıracaktır ve bunların sonucunda da cebinizde paralar çıkacaktır. Dizel araçların motor bakımı önemlidir bundan dolayı aracınızın motorunun sağlığını düşünmelisiniz ve böyle durumlarda kesinlikle ustasına götürmeniz gerekmektedir. Dizel arabanın çekişinin düşmesinde birçok etken bulunmaktadır.

Aracınız güç kaybı yaşıyor ise bu anlamanız mümkündür araç güç kaybettiğinde gürültülü sesler çıkaracaktır. Bu tarz gürültüler araçtan soğumanıza sebebiyet verecektir genellikle araç içerisinde büyük uğultular çıkar ve buda sürücüyü fiziksel ve psikolojik olarak etkiler bunun sonucunda ise aracı artık sürmek istemezsiniz. Motorunuz çok ses çıkarıyorsa bunun bir belirtisi de yakıt tüketiminin artmasıdır. Ses çıkaran motorların yakıt tüketimleri de sesleri gibi artacaktır. Dizel araçlar zaten sesli çalışan araçlardır fakat daha fazla sesin çıkması sizlere daha fazla zarar verecektir bu olayın bir çok nedeni bulunmaktadır ve bu nedenler aracın çekişinin düşmesine de neden olmaktadır. Dizel Araçlarda Çekişin Düşmesinin Nedenlerini sizler için kaleme alacağız.

Dizel Araçlarda Çekişin Düşmesinin Nedenleri

 • İlk olarak aracınızın düzenli bakımlarını yaptırmıyorsanız bu kaçınılmaz bir durum oluyor.
 • Buji ile Buji kablosunun düzenli periyotlar ile değişmesi gerekmektedir bu işlemi gerçekleştirmezseniz çekiş düşmesi kaçınılmazdır.
 • Aracınız rampada giderken devriniz yükseliyorsa ve yüksek ses çıkartıyorsa bununla birlikte hareket etmiyorsa baskı balata bitmiş demektir ve kesinlikle çekişi etkileyecektir.
 • Motor içerisinde bir hava akışı bulunmaktadır bu akış da oluşacak bozulmalarda etkide bulunacaktır.
 • Filtrelerin düzenli olarak değişmesi gerekmektedir bununla birlikte yağ kontrollerini de düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.
 • Aracınıza aldığınız aşırı yükün sonucunda da böyle problemler ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.
 • Gaz ayarını kontrol etmeniz gerekmektedir ve benzin akışını düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir eğer bunları yapmazsanız hem yakıt tüketimi artar hem de aracın performansında azalmalar görülebilir.
 • Kullandığınız yakıta dikkat etmelisiniz aksi halde kullandığınız yakıt kalitesiz olur ise hem motora zarar verir hem de cebinize zarar verir.
 • Enjektörlerin arızalanması sonucunda aracınız bu problemleri gösterebilir.
 • Radyatörlerde oluşan kaçaklar birçok probleme neden olmaktadır bunlardan ilki aracın sık sık su eksiltmesidir ve buna bağlı olarak performans düşüklüğüdür.
 • Araçlarınızın lastik kullanımı önemlidir eğer kullandığınız lastiklerin hava basıncı düşükse veya yüksekse ve aracınıza uygun lastik kullanmıyorsanız bu problem ile karşılaşmanız muhtemeldir.
 • Katalitik konvertörün dağılması sonucunda da aracınızın çekişi düşecektir.

 

Dizel araçlarla ilgili makalelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dizel Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Dizel Arabaya Benzin Konulursa Ne Olur?

Dizel Araç Neden Siyah Duman Atar

Dizel Araba Sabahları Neden Geç Çalışır

Dizel Araba Nasıl Kullanılır. Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizel Arabaya Benzin Konulursa Ne Olur?

 

Sorunlarınız ile ilgili düşünceleriniz bize aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

3 Yorum

 1. E36 1994 3.18is uc sorum olacak
  Arac kendi kendine gaz veriyor
  Arac isininca calismiyor
  Arac motor sogukken mars almasini ragmen cok gec calisiyor

 2. 2006 model 2.0 crdi Hyundai santafe aracim, 2000 2500 devirden sonra ani gazlamalarda ve rampa cikarken gaz yemiyor, cekisten dusuyor ve siyah duman atiyor.alt devirlerde gaz yemesi ve cekisi guzel, rolantisi ve calismasinda sikinti yok, bosta iken normal gaz yiyor duman atma yok, egr iptal edilmiş. Aracta yazilim var.

 3. Avatar Emre CANTÜRK

  xc 70 2008 model 136.000 de orjinal servisten dışarı çıkmamış bir aracım var EGR VALFİ değişti gaz kelebeği değişti bütün motor komple 6-7 kez her bakımda bilgisayara bağlanarak test edildi ancak zaman zaman araç yolda normal bir şekilde giderken bir anda güç kaybına uğruyor ve çekişten düşüyor. Bununla ilgili bir tavsiyeniz var mı?…Teşekkürler.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza