Distribütör Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Yazar 162 Yorum 49.534 views
Distribütör Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Distiribütör, araçlarda bobinden aldığı elektriği, bir makara (Tevzi Makarası) vasıtası ile zamanlama sırasına uygun bir şekilde bujilere aktaran bir parçadır. Söz konusu parçada arıza baş göstermeye başladığında ateşleme sistemi düzgün çalışmayacak ve bu durum araç sürücüsüne oldukça belirgin belirtiler verecektir. Bu yazımızda Distiribütör arızası nasıl anlaşılır detaylıca öğrenebilirsiniz. Not : Distribütör Kapağı Arızası Nasıl anlaşılır yazının en altında bulunmaktadır.

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır

Yukarıda da belirtildiği gibi arıza baş gösterdiğinde araçta radikal değişimler olacaktır. Bu değişimleri iyi takip ederek arızalı parçanın tespitini yapabilirsiniz. Araç sahipleri için ortaya çıkabilecek belirtiler aşağıda listelenmiştir.

Distribütör Arızası Belirtileri Nelerdir?

Araçta ateşleme sırası bozulabilir bu durum tekleme, gaz yememe ve stop etme sorunlarına neden olur
• Araçta LPG var ise hem benzinde hem de lpg’de sorunlar aynı anda görülecektir.
• Hava filtresine geri tepme şeklinde ufak parlamalar görülür (Hava Patlaması)
• Araç Çiğ Yanmamış Yakıtı Egzozdan Atacak ve Bu durum Egzozda Patlamalara Neden Olacaktır
• Araç Yüksek Devirlere Çıkarken Zorlanır
• Performans Düşer
• Yakıt Sarfiyatı Artar
• Tamamen Arızalandığında Araç Hiç Çalışmayacaktır
• İçerdeki Tevzi Makarısı Arızası ve Kırılması Sorunları Yaşanabilir
• Egzoz Emilsyon Değerleri Yükselir
• Benzin Kokusu Görülebilir
• Motor Sarsıntılı ve gürültülü Çalışabilir.

Bu belirtiler arazanın durumuna ve çeşitine göre farklı olarak görülebilir. Örneğin, bazı durumlarda araç sadece tekleme ve gaz yememe sorunları görülürken başka bir durumda araç tamamen çalışmayabilir. Bu distiribütörde meydana gelen arızanın çeşitine göre değişmektedir.

distributor arizasi1

Araçta en belirgin belirti ateşleme sırası ve zamanlamasının bozulmasına bağlı tekleme gaz yememe ve stop etme sorunlarıdır. Tamamen arızalanma durumunda ise araç hiçbir şekilde çalışmaz.

Sorunun belirtileri uyuyor ise distribütörden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespiti için bujilere gelen akım kontrol edilir. Ateşleme sırası ve zamanlamaları kontrol edilir. Bir sorun var ise tamir yada parça değişimi ile sorun giderilmeye çalışılır.

Distribütör Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır

Distribütör Kapağı Çatlarsa Ne Olur ? : Bu durumda elektrik tevzi makarasından buji kablolarına aktarılmasında anlık yada sürekli hatalar ortaya çıkar ve ateşleme sistemi bozulur. Bu gibi durumlarda distiribütör sağlam iken sadece kapağı nedeni ile ateşleme kesilir. yukarıda verilen belirtiler ve Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır maddeleri bu arızada da aynen görülecektir.

Distribütör Kapağı Tam Kapanmazsa Yada Yamuk Kalırsa Ne Olur : Distiribütör

kapağının içinde, araç egzantirik (kam) miline bağlı şekilde dönen tevzi makarası bulunur. Bu parça yüksek devirlerde hareket etmektedir. Bu nedenle kapağın tam kapatılmaması, yanlış kapatılması yada yamuk kalması gibi durumlarda söz konusu makara dönerken kapağa temas ederek kırılacaktır. Bu durum ateşlemenin tamamen kesilmesine neden olarak aracınızın hiçbir şekilde çalışmamasına neden olur. Çözümü için ise sadece tevzi makarası değiştirilerek kapak doğru bir şekilde takılmalıdır.
Birçok distribütör kağağı arızası durumlarında genellikle yetkisiz yada usta olmayan kişilerce açıldıktan sonra düzgün kapatılamayan yada kapatılırken zorlanan ve kırılan parçalara sıklıkla rast gelinmektedir. Bu nedenle eğer bir tecrübeniz yok ise söz konusu parçaya hiçbir müdahale yapmamalı bir servise aracı çektirmelisiniz. Aksi halde farklı parçalara da zarar gelebilir ve maliyetiniz artabilir.

Sonuç Olarak ;

Tüm bu belirtiler farklı markalara ve modellere göre çeşitlenmekte ve her araçta farklı etkiler otaya çıkarabilmekte. Bu nedenle bu belirtiler ile birlikte distribütörden şüphe ediyor iseniz öncelikle bir usta tarafından kontrol ederek arızalı olduğu onaylandıktan sonra parça değişimi yapılması gerekmektedir.

 

♦ Kesinlikle Okumanız Gerekenler


 

♦ Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

♦ Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır, Yanlış Takılırsa Ne Olur?

♦ Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor, Isıtmıyor (Çözümlü)

♦ Araç Performansı Nasıl Arttırılır ? Yöntemleri Nelerdir

♦ Km Düşürme Nasıl Yapılır

♦ Akü Neden Biter ve Boşalır (Çözümlü)

♦ Hasar Kaydı Nasıl Silinir, Pert Kaydı Sildirme ?

♦ Akü Takviyesi Hangi Araçlara Yapılmaz

♦ Vernik Yanığı Giderme ve Tamiri Nasıl Yapılır ?

♦ Kaza Yapınca Aracın Sigorta Primi Ne Kadar Artar?

 

Bize Sorun Cevaplayalım

Araçlarda Distribütör Arızası Belirtileri nelerdir. Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır konumuza istinaden çatlama arızalanma tamiri ve maliyeti gibi aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorabilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevap verilmektedir.

Etiketler

162 Yorum

 1. Aracımin motorunu yikattiktan sonra aracim calismadi aradan 10 15 saat saat gcmesine ragmen calismadi . Bi kere aldi onda da gaz yememeye basladi calisirken allah canini aliyor . Ne yapmam gerekir tecrubesi olan veya anlayan arkadaslar varsa yardimci olabilirler mi ?

  • Distiribitör ve bobin gibi aksamla, motor yıkanırken iyi bir şekilde izole edilmesi gerekir. ve Genelde benzinli araçlarda motorun yıkanması yerine özel uçucu sıvılarda temizlenmesi önerilir. Sudan kaynaklı bir problem gibi duruyor. Bobin, distiribütör kablolar, gibi tüm elektronik aksamı kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun

 2. slm benim aracim 92 model 1.6 enjeksiyonlu distribütör e enerji geliyor ama cikis vermiyor bunun hangi parcasi degisirse calisiir elektironik atesleme sistemi var benim dusuncem atesleme modulu degisirse calisirmi cevap verirseniz sevinirim

 3. Avatar Muhammed Ali

  Merhaba; 94 model Toyota Corona aracım. LPG’de tekleme yapıyordu ilk zamanlar. Yokuş çıkarken ya da düşük devirlerde tekleme devam diyordu. Sonrasında benzinde de yapmaya başladı. Motor arıza lambası yandı. Zengin karışım yapmaya başladı. Beyin arızası deyip tamir ettiler. Baya pahalı malum. Enjektörlerden olması muhtemel diye Würth temizleyici ile ararbayı benzinde kullandım 1000 km kadar. Tevzi makarasının kırık olduğu anlaşılmıştı önceden onu da değiştirmişti usta. Şimdi anlayamıyoruz neden olduğunu? MAF sensörünün kablosunu çıkarsamda arıza lambası da yanmıyor eskiden yanardı. Beyin tamirinde iptal mi ettiler anlamadım. Araba düzensiz çalışıyor sizce ateşlemeden olabilir mi?

  • map sensörünün soketini çektiğinizde çalışmada farklılık var mı yoksa aynı mı oluyor ?

   • Avatar Muhammed Ali

    Map sensörünü değiştirdim. Değişiklik oluyor evet. Rolanti dengesizliği oluyor.

    • o zaman bu sensörde problem yoktur. Aracı obd cihazına bağladığınızda hangi hata kodlarını veriyor acaba

     • Avatar Muhammed Ali

      Arıza kodu vermiyor beyin tamirinden sonra hepsi gitti. Zengin karışımda gitti. Ama hala titremeye devam ediyor. Buji kablolarının değişmesinden sonra hareket halindeyken zıplaması kesildi. Fakat rolantide ya da yolda giderken hala titreyerek çalışıyor araba. (Buji+buji kabloları değişti). Distribitör arızası olabilir mi sizce?

 4. Araç 93 slx ilk çalışmada çok sarsıntı yapıyor aradan 1saat geçiyor tekrar çalıştırıyor gene sarsıntı yapıyor sizce dispiritor olabilirmi ısınınca sorun yok

 5. Sayin ustam mrb Aracım 90 model taunus çalışmasında bı sikinti yok motorda hafif bir şekilde sarsıntı var ama yağ ykma,dumanlı üfleme veya eksoz dan siyah,mavi duman atma olayı yok yakıt yönünden de güzel hem benzin hemde gazda aktif çalışıyor lakin ilk çalışmada beş on dakika kadar çok sessiz ve performans çok iyi,motor sogukken fısır fısır ısınınca şikirti yapıyor sibob ayari yapildi,bobin değişti,ama bu şikirti yı kesemedik usta 4. Buji nin kablosunu çıkarınca motor tepki vermiyor ve o silindirin sibobu çalışmıyor dedi
  Buji yı ve kablosunu değiştirdim, ateşleme bujiye geliyor kontrol ettim ,sürat olarak 1,6 motor ama tüpte 160 a rahat çıkıyor yanlız çok dik rampalarda baya bi bayılma oluyor
  Bunlara dayanarak sizin değerli fikirlerinizi almak istedim biraz uzun oldu ama kusura bakmayın hayırlı geceler
  Saygılar..

  • kaç numara yağ koyuyorsunuz, geelde ince yağ (0 ,30 ,, 5 ,30 ) kullanıldığı zaman da böyle şıkırtı sorunları ortaya çıkabiliyor. eğer motorda birşey yok ise (kontrol etmeden öneri yapamıyorum maalesef) yağı 10* 60 gibi bir yağ ile değiştirmeyi deneyin. Tabi sorun başka birşeyden de olabilir. Bu nedenle ilk olarak aracı kontrol eden ustadan tavsiye almanızı öneririm. Geçmiş olsun

 6. merhaba; Aracım 1,6 94model opel vectra. araçta teklemeyle beraber çekiş düştü. bu sorunu hem lpg de hem benzinde yapıyor. motorda sarsıntılı bir çalışma söz konusu değil. bor yıl önce disrubutor kapağını buji ve buji kablolarını degistirmistim. sorun bunlardan kaynaklı mıdır acaba

  • Olabilir de olmayabilir de. Bu tip arızalar genellikle birçok ateşleme öğesinden kaynaklı olabilir. Bu nedenle kontrol edilmeden bir kanıya varılmaz

 7. Selamun aleykum ustam 94 dogan s var dispiratore parca sorun çıkardı degistirdim. Araba lpg de hiç gaz yemiyor ama benzinde yiyor bu sefer stop edip duruyor 2 sefer basmam da zor aliyor neden olabilir..

  • Avatar Muhittin SERDAR

   Distiribütör olsa hem benzinde hem gazda sorun olması gerekirdi, İçinde sorun oluştu dediniz tevzi makarası sorunu mu oldu?

 8. Merhaba ustam bende 97 polo otomatik var benzin lpg seyir halindeyken gazdan ayagımı cektigimde devir saati 1500 e inince 1500 1800 arası devir saati gidip geliyor araba kendini ileri ileri atıyor sanki gaza basıyormusum gibi bogaz kelebegini temizlettirip bilgisayar ayarını yaptırtım ama sorun devam ediyor Distiriburatör den kaynaklanacagın söylediler.Sizin yorumunuz ne olur..Sayglarımla

 9. Merhaba, 95 Model Şahin aracım ara sıra LPG de kullanırken stop ediyor aracı bir kaç kez stop edip çalıştırdıktan sonra sorun çözülüyor LPG diyaframı değiştirdim ancak sorun yine çözülmedi özellikle 5.vites de giderken ayağımı debriyaja bastığımda stop ediyor sorun nereden kaynaklanıyor olabilir.

 10. Slm 97 model sahin s aracim var araci calistirdigim anda patirtili calisiyor rolantide calisinca tekliyor gibi sanki elektirik kesilip geri geliyomus gibi viteste gittigim zaman kakiliyor bi duruyo bi gidiyo

  • Avatar Muhittin SERDAR

   buji, buji kablosu, bobin gibi birçok nedenden bu sorun kaynaklanabilir. öncelikle buji ve buji kablolarını kontrol ettirin. bujilere akım geliyor mu bakın.

 11. Selamun aleyküm 1998 mazda 323familia otomatik vites aracımın motorunu yaptırdım ama araçda rölanti bozukluğu vardı araç bir hafta kadar tamircide motor yapıldıktan sonra kontrol amaclı kalmıştı ve bana aracın işi bittiğini alabileceğimi söylediler bi arkadaşım almıştı işimin yoğun olması sebebiyle araç otomatik olduğu icin vitese alınca stop ediyordu bende ustayı aradım ve durumu anlattım aracı götürmemi gaz ayarı yapacağını söyledi ve iş çıkışı gittim ve ne yaptıysa aracın gazını ayarlayamadı ve bu arada benzin bitti benzin getirdik bu seferde akü bitti aksilik üstüne aksilik saatte geç olmuştu ve usta ertesi gün bakacağına geç olması sebebiyle ben ayrıldım iş yerinden ertesi gün gittiğimde ise aracı calistiramadiklarini söylediler elektiriksel bi sorun olduğunu söyleyerek elektirkciye gittik tesisatını beynini a z ye her tarafını kontrol ettirsin ve şuan araç elektirikcinin işyerinde yatıyor distribütör sıkıntılı denildi iki adet farklı yerlerden distribütör getirttim ilkini taktik 5 dakika kadar çalıştığını stop etti 2.yi taktılar ondada aynısını yaptı üzerindeki orjinali takıyorlar ateşleme var benzin pompası benzini basıyor buji yeni kabloları iyi dediler sizce neden olabilir gazkelebeginden yapma gibi bir durumu varmı aceba bir fikrinizi almak isterim vereceğiniz bilgi icin şimdiden teşekkür ederim

 12. selamınaleykum ustam arac 2000 civic aracım normal çalışırken aksam parkettık sabah tekrar işe gitmek için calıştırmaya calıstım fakat arac calışmadı. cekıcı ıle aracı sanayıye götürdum distiribütör e bakıldı sanayıde usta araba ateşlemeyı kesmıs dedı söktü içinde bi kabloyu cıkardu tekrar taktı sonra ınce bı zımpıra yaptı taktık araba calıştı gun içinde sıkıntı yok tekrar aksam ewe geldım bıraktım sabah yıne aynı sorunla karslaştım. acab sorun tam olarak nedır. cevabınızı beklıyıorum teşekkurler

 13. Merhaba aracim 96 model toyota corolla enjeksiyonku modeli.araba rampalarda performans kaybi oluyordu. Motor durumum cok iyi siboplar felan kontrol edildi araliklar tölerabs dahilinde buji ve kablolari yeni.gecen gun bi test yaptim buji kablolarini arac calisirken her silindirden tek tek cekerek ucuna plastik sapli bir tornavida takarak motorun kurbrator kapagina yaklastirarak kivilcimina baktim 1-2-3 sirasiyla hepsinin kicilcimi yaklasik 2 cm den kesintisiz mavi kivilcim atiyor. Ama en sondaki yani 4.buji kablosunu cektip denedigimde kesintili bazen kesik kesik kivilcim attigini gorsum ve 1 cm den zor atti bazen hic atmadi. Ben tevzi makarasi ve disbtr kapagindan suphelendim. Kapak icindeki 4 tane diyot curuf baglamis ve dipleri erimiş ben bunlari temizledim ama birsey degismedi.sizce problem kapak ve tevzidemi yoksa baska yerden yapabilirmi.tavsiyeniz ne olur.

 14. Yanı hocam içinde bi parmak boyu kadar cif li kablo var aradaki akım geçişini sağlıyor galiba . Birde platin ucu galiba onu.zimparaladik ama bir gün sona. Yine aynı sknti oldu araç çalışmıyor . Şimdi. Sıfır takacam.ama kafam karışıyor taktıktan so ra yine olursa.diye hocam

 15. Avatar vahdet seyhan

  usta merhaba,,bende 1990 model opel corsa 1.4 platinli distribütör aracımda ,hareket halin de iken ansızın aşırı sert silkeleme gaz yememe patlatma ve stop etme oluyor bazen de gün boyu ne çalışmasın da nede gidişin de sorun olmuyor ama bazen de gün için de ard arda bu silkelemeyi yapıyor. buji ve kablolar,tevzi makarası ve kapağı,bobinde sorun görünmüyor. ancak distribütör tevzii milin de biraz boşluk var bu platini bozuyor olabilirmi,platini yeniliyoruz yine yapıyor. araç silkelemeyi yaptığın da aracı durdurup 5 dakika bekledikten sonra çalıştırıyorum sorun kalmıyor ama ne zaman da bu silkelemeyi yapacağını da belli etmiyor. sorunum ne olabilir teşekkür ederim…

  • Avatar Muhittin SERDAR

   hem benzinde hem lpg’de oluyor mu kontrol ettiniz mi

   • Avatar vahdet seyhan

    benzin de bu sirkele sçok fazla stop etme sirkeleme bir anda gaz yemesi bir anda gaz kesmesi var evet lpg de ise sürekli yapmıyor arada bir yapıyor

 16. Usta benim araba tipo karbüratörlü 1.6 97 model 150_200 mt gitti boğularak stop etti tekrar tekrar denedim çalışır gibi oldu çalışmadı gaza aldım çalışır gidi oldu çalışmadı ortaya aldım yine denedim çalışır gibi oldu çalışmadı usta getirdim hava hortumu benzin hortumu gaz hortumu hepsine baktı deyişen bi şey olmadı ateşleme digiplex soketini çıkarıp taktı dispiretör kapağını açıp baktı bunlarla uğraşırken bujilere gelen elektirik te gitti

 17. Hacam mrb.benim arac 97 model uno enjeksiyonlu.araba 1.viteste kalkista sarsintili kalkiyor.bunu sadece arac isisninca yapiyor.baski balata degisti.termostat arizaliydi arac hep 50 60 hararette kaliyordu hic bi sıkinti yoktu.termostat degisti simdi arac duzgun 90 derecede sabit.fakat sadece 1.viteste kalkislarda sarsinti ve titreme var sebebi ne olabilir.

  • Sitemizde bugün bir kişi daha aynı durumdan yaşadığını iletti aynısını size iletiyorum.
   Ön akslar dan veya aks başları olabilir
   Motor takozlarından gelebilir
   Baskı balata tek taraflı olarak aşınma yapmış olabilir, bunun sebebi de baskı balatanın bastığı aynadır.

 18. Aracim seyir halinde stop etti. Mars aliyor kisa sure sonra kendiliginde veya gaza dokundugum anda stop ediyor. Neden olabilir

  • Avatar Oto Arıza

   Detaylı yazarmısınız araç tüplü mü ?

   • bende aynı sorunu yaşıyorum aracım tüplü ama araç benzindeykende aynısını yapıyor

    • sorun halloldu aracıma tüpte çalışırken benzin kesici koymamışlar onun yüzünden motora hem benzin hem gaz gidiyormuş 60 tl karşılığında benzin kesici role taktırdım sorun kalktı ortadan

  • Merhaba selçuk bey sorunu çözdünüzmü bende aynı sorunu yaşıyorum. rolatide çalışıyor ama gaza dokundugum anda yani basmak değil parmağımın ucuyla dokunayım yeter direk stop ediyor.
   Bu siteyi çok beğendim ilk defa rastladım bundan sonra bende buranın bir parçasyım

 19. Merhaba hocam bnde dogan 93 slx var arabanin buji kablolarini distributor kapagini degistirdim araba yurur halde gazdan ayagimi cektigimde egzoz patlatiyor acaba distiriborden mi kaynakli yarfimci olursaniz sevinirim.

 20. 1993 corolla 1.3 efsane aracıma sıfır lpg taktırdım aracımı tüpte kullanırken çok nadir sert bir şekilde tekleme yapıyo ve ufak bir patlama sesi geliyo ve tekleme kesilip anlık yola devam ediyorum hızım 70 üstü ise ve hiç bir sıkıntı yok benzinde böyle bir sorun asla olmuyo Aracm yap gibi akıp gidi yo sizce neden

 21. Selamlar 1999 Model Tofaş Doğan S aracımın bujilerini bosch marka kabloları opar marka distribütör kapağını da mako marka olarak kaliteli parçalar ile ustaya değiştirttim arabam lpg de nadir benzinde ise devamlı patlatma yapıyor bazen egzos tarafından yakıt kokusu alıyorum yakıt sarfiyatı çok çok arttı yakıt dayanmıyor artık 2 gündür arabamla gezemiyorum birsürü yere götürdüm karbüratör hava alıyor diyen var bujiler bu arabaya göre değil diyen var gaz ayarı yada subap ayarı yaptır düzelir diyen var en son gittiğim yer ise distribütörün içi dağılmış ateşlemeyi dağıtamıyor dedi daha 3 günlük bujinin altı simsiyah olmuş denemediğim ayar kalmadı hepsi yapıldı avans ayarı lpg ayarı sente ayarı hiç düzelme olmadı bazen devir dengesiz oluyor çekiş bile düştü aracı kullanasım dahi gelmiyor artık bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim

  • Tayfun bey, şimdi bu kadar usta gördükleri halde neler söylemiş ben görmeden ne söyleyebilirim. Ama arızaya neden bujiler olabilir.

 22. Merhabalar,aracım 95 şahin s araç ilk çalıştığında soğukken sarsıntılı çalışıyor hatta stop ediyor.ama ısınınca problem yok.gaz ayarı ve bujiler ve diğer bakımları yeni.yakıt tüketimi de fazla .bide ditribütörün içindeki plastik bir parçada ufak bi delik var. Acaba sorun nerede🤔

 23. Sayın ustam kafayı yemek uzereyım aracdan sogudum 2,0 honda accord vtech motor 2000 model aracım ıle 160 km ye kadar sorun yok lakın sonrasıda yok gecmıyor tum bakımları tam bujı yag filitre motor testıne soktum komperasyon 160-160-150-150 cıktı devırsaatı gıbı olcerden bır yenılemedıgım havafılıtresı kaldı onuda 6 ay oldu dıyebılırım fazla arac kullanan bırı degılım temız duruyor aracımda ıse rolantıde ıken devır saatı 9 da olmasına ve hıc oynamamasına ragmen sarsıntı var hareket halınde hıc bırsekılde sorun tıtreme yok takı tamamen ısıklardaa durana denk arac uzun yolda vardıgım yere gelınce tıtreme yok denecek kadar azalmakta takozlara baktırdım subab yanıgı dendı yapıldı gaz kelebek temızlendı arazcım otomatık dıstırıbıtor arızası benım duruma uyuyor lakın bılgınıze ve tecrubelerınızden yardım beklerım…

  • Okan bey, ben yazdıklarınızdan bir şey anlamadım. Araç rölantide titreme ve uzun yolda ki olayı anlamadım. Sorunu siz anlayacağınız şekilde yazmışsınız Okan bey 🙂 Sizden ricam biraz daha durumu açabilir misiniz. Kısa özetleyebilirsiniz.

 24. kusura bakmayın 2,0 honda accord vtech motor 2000 model benzin-lpgli tam otomatik aracım var aldığımdan beri yaklaşık 3 yıl oldu rolantide iken sarsıntılı bir şekilde titreme var 4 uncu bujı tepkimesiz olunca subap yanıgından dendi komple subablar değişti olmadı subap ayarı yaptır dedi yine olmadı motor takozları kontrol ettirdim sorun yok gaz kelebek temızlıgı dendı yaptırdım aynı şekilde titreme benzinde ve lpg de devam ediyor honda motor ustası bu titremenin normal olduğunu söyledi alışmaya çalıştım bu zamana kadar aracımla hıc 160 km hızı geçmemiş iken su 6 aydır aracı test ediyorum ne yapsam benzin ile de lpg ile de 160 km hızı üstüne aracım çıkmıyor motoru buji yuvasından komperasyon testi yapıldı 160-160-150-150 değerler cıktı bujiler de yanık görüldü değişti tüm bakımları tam olan 147 beygir aracın 160 kmh geçmemesi sınır bozucu distiribütör arızası benim duruma uyuyor lakin bilginize ve tecrübelerinizden yardım beklerim…

 25. Ustam bende 91 Tempra var ama arızayı bir şekilde gideremedik seyir halindeyken yüke bindiğinde yani belli bir devire geldiğimde silkeleme yapıyor yakıtta çok aşırı sarfiyat var hem LPG hemde benzinde yapıyor ikisinde de aynı şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 26. bende 94 model mazda 323 var aracım patlatarak çalışıyor sarsıntılı ve gürültülü bir şekilde bi kaç usta gezdim her kafadan farklı ses çıktı yok siboptan yok knraktan yok gömlekten en son gösterdiğim usta bujileri kontrol edip değiştirdi ilk bir kaç dakika çalışması düzeldi sonra gene aynı şekil çalışmaya devam etti bu sorun olmadan evvelde arka camı açtığım da falan çok fazla çiğ lpg kokusu alıyordum distribütörden olabilir mi

 27. Avatar menteş şah

  merhablar. aracım 2001 model mazda demio. aracım sarsıntılı çalışıyor ve distribütörün içinden çıt çıt diğe ses geliyor acaba sıkıntı distribütördemi ve bu arızayı oto tamircisine yoksa oto elektrikçisine mi yaptırmam gerek?

 28. Aracım BMW e36 1994 Model 3.20 Vanossuz Motor.
  Aracımın Altta Üstte En Ufak Üfleme Yok. Motoru Saat gibi. Fakat Aracım Mavi Duman Yani Yağ Yakıyor. Motor Soğukken Daha Fazla Motor Isınınca Azalıp Siyahla Maviye Dönüşüyor. Yanık Yağ Kokusunu İçerye Veriyor. Su Eksiltmeside Fazla Ama Yağa Su Karıştırma Yok. 10/60 Ve Bor Power Koyduk Ama Dumanı Kesemedik Sorun Sizce Nedir.? Yeterli bilgiye sahip ustamız Yok Cevaplarsanız Çok Sevinirim..

 29. İlk önce selamün aleyküm 1996 model Broadway arabam var arabamı svyrm bir tek sorunu yağmurlu havalarda LPG ve benzin ilk marş çok zor alıyor zorla marş altırdıktan sonra vuruntulu bir şekilde çalışıyor baya bekliyorum vuruntu gecsin die vuruntu olduğunda gaza ani bastığında stop ediyor, ısıntıktan sonra vuruntu geçiyor
  Sadece yağmurlu havalarda yapıyor…
  YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR.

  • Merhaba 1995 skoda felicia var bendede ayni anlattiginiz sorun var bir turlu cozemedim ustalar sorunu bulamadi siz yaptirdinizmi acaba

 30. İyi günler aracim 93 lada samara mars yaparken bazen hiç enerji yokmuş gibi mars basmıyor kontak aç kapa yapıyorum çalışıyor mars kesmesi oluyor mars motoruna baktirdim sorun yok distribütör yeniledim yine aynı sorun var

 31. İyi günler arkadaşlar aracim94şahin aynı yazılanlar gibi aracim bundan2 ay öncesi bi patlama sesi geldi gazdan düştü gaz yememeye başladı usta değiştirdi distribütör kapağını düzeldi bugün yine aynı sorun oldu patlama sesi geldi gazdan düştü gaz yememeye başladı sizlere sorum yine aynı sorunla karşılaştım

 32. Merhaba!
  Aracım 99 Civic seyir halindeyken yaklaşık 3 bin devirde anlık yakıt kesmeler meydana geliyor
  Dururken hiç sorun yok hatta çalıştığını bile anlamak güç yani hiç sarsıntı Yok ama seyir halinde sürekli yapıyor
  Disbiritörden olabilirmi
  Ayrıca bi kere avans ayarı yaptırdım iki gün boyunca sıkıntı olmadı hatta çekişi düzeldi ama sonra tekrar yapmaya başladı
  Kesinlikle disbiritör den olduğuna emin olsam yenisini alacam ama emin değilim

  • Çekiş oldukça düşük ve silkeleme olduğunda vites değiştirince anlık düzeliyor ama yine aynı devire geldiğinde tekrar silkeliyor

   • kandemir kardeşim bende aynı sorunu yaşıyorum honda civic 1993 si var zamanla vitesi değiştirincede sorun kalkmamaya başlıyor ve 2000 devire kadar düşüyor zamanla bu sorun ve stop etmeye başlıyor sürekli, admin kardeşimin müsadesi olursa telefon numrası ve e-posta adresini yazıyorum sorun hakkında iletişim kurup birbirimize fikir alışverişinde bulunmak isterim.
    fatihaktas058@hotmail.com
    05362743558

    • sorunu çözdüm distiribütörün içindeki tevzi makarasını değiştirdim 200, 200 devam 😀

 33. 95 model tipo s karbüratörlü aracı çalıştırdığımda. Devır ınıp ınıp cıkıyor. Araç hareket halide veya vites değiştirdiğimde gaz kesıyor arac 20. 30 km yol yaptığında çekişi düşüyor sizce sebebi ne olabilir buji ve kabloları yenı. Karburatör bakımını 4 ay önce yaptırdım.

 34. 98 brodway rn aracım var akşam bıraktığında yağmur yağdıysa yada çiğ bile yağsa sabah bastığında zor çalışıyor ve gaz yemiyor benzine alıyorum aynı sorun oluyor kalkışta zor titreme oluyor 3 ve ya 4 km sonra düzeliyor normal günlerde sıkıntı yok ne yapmalıyım tşk

 35. Hocam merhaba 1985 brodvay var.Aracim bazi zaman ilk calistirmamda titreme ve sonrasina teklemeye ve sonrasinda stop ediyor.ve 4 yada 5 saat sonra tekrar mars bastigimda kibrit gibi çakıyor.sicak havalarda sıkıntı yapmiyor.yardiminiz için şimdiden teşekürler.

 36. selamlar. aracım 2002 fabia araçta yağmurlu havada yada yıkadığım zamanlarda sanki motor su alıyorda kuruyasıya kadar olan zamanda tekleme gaz yememe aşırı çekiş düşüklüğü sallantı titrememe gibi ama 10 dakika gibi bir sürede sanki kuruyor düzeliyor .aklıma gelen disbiritör kapağı ama bilmiyorum.

 37. Ustam Merhaba 95 model 70s karbüratörlü uno var motor soğuk olduğunda özellikle sabah araç ateşleme yapıyor çalışıyor fakat çok kısa sürede stop ediyor hem lpg de hem benzinde cikle Çekili olduğu halde bu durum 6 defa marş etmeye kadar gidiyor aracın motoru ısındıktan sonra sorun bitiyor ama biraz tekleme yapıyor sizce distribütör arızası mıdır ilginize tşkler

 38. İyi akşamlar öncelikle,Aracım 2001 Honda Civic 1.6 ies.Aracımda Distribütörün içinden yağ geliyor.2 defa yağ kepçesinin değiştirdik.Yinede yağ geliyor, distribütörün içinin bir kısmı yağlanıyor.Önerilerizi bekliyorum,selamlar.

 39. Arcim bozuk yolda gider gibi titriyor asiri derece yavaslarken daha cok yapiyor cvb niz icin simdiden tesekkurler

 40. Merhabalar benim aracım fiat uno 70s aracimda 2 3 gun once devir saatinde kesilmeler oluyordu, dusup cikiyordu, tekliyordu arac. Yolda giderken stop eder gibi olup tekrar devam ediyordu çalışmaya sabah giderken yine aynisini araci okudugum universitenin otoparkina biraktim ve derse girdim ciktigimda arac 10 sn kadar calisip tekrar stop etti 4 5 kez calistirmaya calistim yine aynısını yapti. suan marş basıyor fakat araba calismiyor.arac okulun otoparkinda suan kendi imkanlarimla nasil tamir edebilirim. daha once buna benzer arizalar olmustu disbirutor soğutucusunu (modül) degistirdim sorun duzelmisti acaba tekrar ayni yerden midir sorun ?

 41. 1995 honda civic arabam birden stop etti sanayiye çektik sorunun tevze makarasında dedi 3 tane tevze makarası aldım olmadı şimdi araba eski tevzi makarasıyla arada bi çalışıyor fakat egzozdan çok gürültü geliyor ve devir saati çalışmıyor sizce sorun nerden olabilir şimdiden teşekkürler.

 42. Aracim 96 model sahin calisiyor hic sorun yok taki motor isinanakadar motor isininca giderken durdugunda bosta farketmiyor gazda kesmiyor devir saati kapanip acilirgibi oluyo ateslemeyi kesiyo araci beklettikten sonra sogusun calisiyoe ama isininca gene ayni diatiributor sogutucusu modulu arizali dediler dogrumudur sizce

  • Evt modül arizali aksatilmayacak bir ariza tam bozulunca yolda kalirsin orjinal modülle değiş eskiyide sakla yenisi bozulup yolda ne kalirsan 5 dk da değişirsin sanayiye kadar gidersin yenisini alirsin

 43. Ustam toyota corolla 1.6 gli aracımin hem benzinde hemde gazda ilk kalkış ani veya vitesi 2 de kullanmak gereken yerde kullandığımda hafiften gaza bastığımda sarsılıyor araç ve bu olay 1-2 vites de yapıyor

 44. Merhaba ustalar proton 415 kullaniyorum arac 1 2 viteste sabit gidemiyorum kerkinme yapiyor hızlı gittiğim zaman belli etmiyor neden yapar teşekkürker

 45. Ustam selamın aleyküm. 1.5 honda cıvıc ex aracım var. İlk başlarda araç kesik kesik çalışmaya başladı belli bi devir e geldiğinde tamamen kesiyodu düşük devirde sıkıntısız kullanıyordum. Sonrasında düşük devirdede kesmeye hatta stop etmeye başladı ustaya götürdüm bujiler buji kobloları hatta gaz beynine kadar değiştirdik fakat yine aynı drvam etti. Benzinde denedik yine aynı. Sonrasında dispiratör ü söktüğümüzde içerisinde çok az miktarda yağlanma farkettik. Temiz bi bezle yağını silip 2 adet fiş gibi kablonun girişlerini temizleyip dispiratör kapağınıda temizledikten sonra yerine taktık ve araç sıkıntısız hale geldi. Ama 2 gün kullandıktan sonra yine aynı sorunu yaratmaya kesik kesik çalışmaya başladı. Sorun tam olarak ne olabilir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • S.a mete bey benim 97 model polo aracım var bende de aynı sıkıntı var aracın arasını buldunuz mu biz bulamadık disbiritördenmi kaynaklanıyor muş telefonum 0507 504 8461 bu bu numaradan birbirimize yardımcı olabiliriz şaterseniz

 46. selamin aleykum hocam benim 99 s motor sahinim var benzin lpg farketmeksizin aracin rolanti 1000 devirdeyken kontağı kapatip tekrar mars yapinca 500 devirde başlıyor sonra yavaş yavaş 700 lere cikip duruyor tekrar 1000 devire ayarlıyorum kapatip açıyorum tekrar 500 de duruyor salliyor distribütörün icini açtım tevzi makarasi sağa sola yarim santim kadar oynuyor bundan olabilirmi platin yok elektronik atesleme

 47. slm benim şahin s 95 model aracım var bundan 1 hafta önde ateşleme modülünü değiştitdirdim ve tam 1 hafta sonra araç aynı arızayı yaptı bu modül neden arıza yapar yardımcı olurmusunuz

 48. Selamün aleyküm abi 97kartal S var aracım yolda giderken hızlı yavaş fark etmiyor stop ediyor sonra marşa basınca yeniden çalışıyor neden stop eder şimdiden teşekkürler

 49. 91 model civic 2 buji ateşlemeyapıyor iki tanesi yapmıyor distribütör den iki buji için elektrik çıkışı olmuyor sebebi ne olabilir

 50. Ustam kolay gelsin
  95 model şahin var 4 kere distribütör modülü değiştirdik orijinal yan sanayi hepsinde de modül yaktı 15 günde bir yaptı neredeyse herseyine bakıldı arac çalışıyordu sabah marşa bastım herşey faal son ateşlemeyi yapmıyordu modül değişince tık aldı değişen parçalar uyum sağlanıyor olabilir denildi komple yenilersek sorun çözülecek diye belirttiler ama orijinal mi yan sanayimi alsam diye düşünüyorum orijinal 300 yan sanayi 200 orijinal almak istiyorum ama tekrar yaparsa diye boş yere parada vermek istemiyorum acaba arıza tam olarak bumu ve sizce yan sanayimi orijinalmi almalıyım araç şahin sonuçta gözüyle bakiyirumda teşekkür ederim sağolun

 51. Ustam ayrıca aracın motoru oynanmış az hız bakımından manifolt karbüratör felan değişik. Bu distiribitorlerde güçlendirilmiş olarak satilanlari var aralarında ne fark vardır hangisini tavsiye edersiniz teşekkürler

 52. selam un aleyküm ustam benim 1.6 motor 87 model ford taunus um var arabam motor sogukken çalışıyor çok sık olmasada ara sıra istop ediyor.Marşa bastığımda çalışmıyor 10 yada 15 dakika bekleyince marşa bastığımda alıyor.bazende daha fazla beklemem gerekiyor bu dispirotör arızasımı acaba araçta gaz kokusu da var

 53. iyi günler 98 corsa b 1,4 16v aracım var. ilki araç marş alırken gaz vermediğim sürece çalışmıyor ama ilk marşı aldıktan sonra sıkıntısız sonra ilk marşta çalışıyor. ikincisi araç benzinde ve lpg de 1500 devirde silkeleme yapıyor. üçüncüsü araç sesli çalışıyor ve egzos küçük küçük patlamalı kesik kesik sesli çalışıyor.
  yapılan işlemler:
  gaz kelebeği temizlendi.
  buji değişti
  buji kabloları değişilip denendi
  bobin denendi
  motor detaylı temziliği usta tarafından yapıldı ve sonucunda ben hata bulamadım dendi.
  yardımcı olursanız çok sevinirim.

 54. Bobinden gelen kabloda arada elwktirik gelmiyo gelmedi zaman aracım calişmiyo arada calişiyo bazende calişmiyo. Bu sıkıntı Disbirotöre mi baglı acaba.

 55. S. A ustam 97 model polo 6n 1.6 enjeksiyonu aracım var genellikle motor soğuk olduğunda veya bir kaç saat çalışmamışsa sıralı tüplü araç ilk benzinde çalıştığında araba tekleme yapıyor sonra istop ediyor sonra tüpe geçtiğinde sorun kalmıyor ama her sabah ilk çalışmada çok tekliyor ve genelde istop ediyor sorun disbiritördenmi kaynaklanıyor acaba

 56. Avatar Tofiq İsmayilov

  Selam. Lutfen sorumu cevaplandirin.Ben Azerbaycandan size yaziyorum. Benim aracim Nissan Pathfinder R50 1999 VG33E motor. Araba cok fazla yakit yakiyor. 100 km şehir ici 25-26 litre. Bilgisayara baglandiginda yalniz vuruntu sensoru arizasi geliyordu.
  Vuruntu sensorunu degistirdim. Yakit yine normalin cox ustunde. Araba duzgun calisiyor. Fakat 90 ve uzeri hizlarda motorda titreme hiss ediyorum. Arabanin eqzozundan cok kotu koku geliyor. Arabada yerinde calistigi zaman qaza basinca egzozdan patlama sesi geliyor ara sira. Bu sorunlara distributor kapagi ve ya rotor neden ola bilirmi? Cok tesekkur ederim .

 57. S.a ustam 94 slx aracimin distribitör modülü sürekli bozuluyor en son orjinal mako taktik oda 6 ay gibi bi süre gitti . Sürekli tekrarlanan bu sorunun neden kaynaklana bilir teşekkürler

 58. Slm benim arac 1.6 motor 16 valf proton waja benzin ve lpg li hocam distribitor ikinci göze elektrik vermiyor sebebi ne olabilir.Bundan 5 ay kadar önce üçüncü göz bujiyi patlatti yerinden cikartti üst kapaga yeniden dis acilarak buji taktik. Ama aracin motoru o günden beri titremeli calisiyor gaz benzin kokusu geliyor ve devirden düşüyor. Distribütöru değiştirmeden tamirini icindeki arizali parca degisimini saglayabilirmiyiz.Yada içinde hangi parca zarar görmüş olabilir.

 59. Selam hocam arac 1.6 motor 16 valf benzin+lpg li proton waja. Distribütör ikinci göze elektrik vermiyor bunun sebebi ne olabilir distrübütörun icindeki hangi parcadan kaynaklaniyor icindeki arizali parcayi bulup degisimini yapabilirmiyiz yada distribütör tamirini yaptrabilirmiyiz yoksa komple degismesi mi lazim.Bundan 5 ay once üçüncü göz buji patlatti ust kapaktaki yuvasini siyirdi cikti.Yeniden yuva actirdik buji yi taktik ama o gün den beri arac titremeli calisiyor gaz benzin kokusu geliyor cekisten düşüyor simdide yukarida yazdigim gibi ikinci göze elektrik gelmiyor bu distribütöre nasil bir islem yapalim hocam saygilar.

 60. Avatar Serkan keskin

  Ustam 94 model 1.6 tipo SX aracım soğukken gazda hiç çalışmıyor, benzindede zor çalışıyor. Motor biraz ısınınca bir sorun kalmıyor. Sorun nedir sizce?

 61. Avatar Mustafa yilmaz

  93 doganslx birden arac istop ettti ve calismadi lpg benzinli ne yapsam calisnadi usta geldi buyuk ihtimal dispiritor dedi kople degistirdi fiyati 500 tl.fakat simdi internetten bakiyom ateşleme sogutusu var mnyetik olan bolumler parca parca satiliyor ariza onlardan birinde olabilirmiydi..tskrr

 62. S.a benim aracım yolda giderken istop etti tamirciye görürdüm elektrikçilik işi dedi elektrikçi baktı elektrik geliyo dispretor tamircinin işi dedi tamirci bobini değiştirdi olmadı soketi değiştirdi olmadı parçaları aldım hala aracım olmadı beyinden dedi sonra arıza tespit cihazına takacaklar kafam karıştı lütfen yardimm

 63. İyi akşamlar aracım 2000 model1.6 polo benzin lpg ara cımda hem benzin de ve lpg de devir Sati yükselip düşüyor bazende istop ediyor ilk çalışmasında sorun yok motor ısınmaya başlayınca yapıyor cevabınızı bekliyorum sayğılar

 64. Reno 12 var araba sarsıntılı çalışıyor 3. Buji komplosunu çıkardım arabanın sesi iç değişmiyor şehirlerini çıkarttığım zaman araba istop edecek gibi oluyor 3.4 bujilerini yer degistirdim sonuç aynı ne uapabililirm

 65. Avatar Yılmaz karaköse

  Selamınaleyküm usta aracım 1990 model kartal ateşleme sistemi bobinli platin meksefeli distribütör.elektrik arızası var.bobin kablosun girişi oksitlenmiş temizledim gelen kabloyu değiştirdim araç çalışıyor ama randımanlı değil sürüş esnasında distribütorden geçen elektrik bujilere aktarımı düzgün birşekilde yapamıyor araba tekliyor.buji kablolarını konturol ettim rölantide çalışırken çıkarıp taktığımda tepki veriyor.bu durumda arıza distribütörün kapağındamı yoksa tevzi makarasındamı.

 66. S.a hocam 97 model kia sephia 1.6 gtx araç seyir halindeyken bi anda istop etti ve bida çalışmadı ustaya baktirdim bobine kadar elektirk geliyor ama marsa basınca bobinden elektirk çıkmıyor bujilere de elektrik gelmiyor disribütör ve bobin ikisinide almam gerekiyor arza hangisinde karar veremedik

 67. Ustam selamlar. 94 Piç motor şahinim geceden tekleme yaptı ertesi gün hiç çalışmadı. çekici ile sanayi yolunu tuttuk. marş motorunu elden geçirdik sıfır distribütör ve buji kabloları, bobin, tetikleyici taktık ne yaptılarsa maalesef arabayı çalıştıramadık. Bi defa çalıştı onda da araba yürüyünce patlama yapıp gene stop etti distribütor arızalı olabilir diye 2 farklı sıfır distrübutor tak tık ama ne yapsak nafile bir türlü çalıştıramadık 3 ayrı elektrikçi 3 motor ustası maalesef yapamadılar sizce sorun nedir? teşekkürler

 68. Ustam aracim 94 toyota 16 xli aracim 1.5 ile 20 bin devire geldimi aracta bi yekinme oluyo bu titreme her fiteste oluyo ayrica benzindede oluyo neden yapar cozumu

 69. Avatar Mustafa şahin

  Ustam kolay gelsin
  Aracım 97 model reno 9 broadway
  Aracım çalıştıktan sonra bir süre sonra gaza balınca tekleme yapıyor Arteşle distirtörünü söktüğümde kapakta nem görüyorum nemi silince düzeliyor
  Asıl konu alttaki conranın orada yağ olması şaflt tan yukarı yağ gelirmi bir bakım gerektirirmi yoksa parça değişimi mi olacak kolay gelsin

 70. Toyota corolla 1.6 1997 model usta arızanın distribitör ‘den kaynaklandığını söyledi, bu dürüm ekranda motor arıza lambasının yanmasına sebeb olurmu lütfen beni bilgilendirirmisiniz

 71. Aracim 200 1.3 hundai yumurta kasa.
  Tekleme yapiyodu buji degstm kesti. Iki gun sonra yine basladi simdi distributor den elektrk atiyo calsir haldeykn napmalym

 72. S.a 93 corolla aracim patlama yapiyor buji kablosu bir hafta gibi kisa bi surede ateslemeyi az vermeye basliyor distribtor cikisini kontrol ediyoruz atesleme iyi kablodan bujiye az akim oluyo 3 kere kablolari degistirdim 1 hafta sikinti yok sonra devam orjinal kabloda taktim ayni sorun bobin veya distirubutor mudur acaba

 73. Distbüratör kapagı ve tevzi makarasını degiştirdim ama yüke bindiğinde sanki araçta devir düşüyor ve sarsıntılı çalışıyor seyir halindeyken. Distbüratör kapagının içinde yağ var sıkıntı nerden kaynaklanıyordur. Yardımcı olabilirsiniz sevinirim.

 74. Ustam bende 1993 model lada samara var ara ara araç zor çalışıp gaz yememe yokuşta bayılma titreme sorunu yapıyor bazan yarım kontakta bazanda zorla çalısıyor kolay çalıştığında hic sorunsuz yokus iniş var zor çalıştığında ise yokuşta bayılma titreme yapıyor sorun ne olabilir gazdada benzindede aynı.teşekkür ederim.

 75. Ustam 93 model broadway aracim motor sogukken cok gec calisiyor. Ilk marsta aliyor fakat 20 sn yakin kontagi tutuyorum. Mars motoruda zorlanmadan calisiyor. Acaba dispirator kapagindan mi kaynaklanir. Daha sonradan motor isininca cok rahat mars aliyor.

 76. 2000 model enjeksiyonlu sahinim var bosta stop ediyor stopran sonra calistirmaya calistigim zaman patirti yapiyor patlama oluyor zor calisiyor

 77. Merhaba benim araci reno19 1.4 98 model aracim mars basiyor ama calismiyor bujiler yeni krank sensoru yeni ama yinede calismiyor

 78. Aracım 91 model mazda 323 1.6 LPG ve benzinde tekleme yapıyor. Rampada daha çok yapıyor. Distpiretör kapağı, tevzi makarasını, bobin ve buji ve kaplolarını değiştirdim yine tekleme var.

 79. Aracım mazda 323 91 model 1.6 aracında tekleme var. Rampada aracımın çekişi düşüyor.Buji ve buji kaploları,distpürötör kapağı,tevzi makarası,bobin yeni değiştim.Hala tekleme var.Rampada tekleme daha fazla yapıyor.Beyden olabilir?

 80. Avatar Ömer karaarslan

  Selamün aleyküm ustam benim 93 model Lada Samara aracım patlama dan dolayı distribütörün yağlandigi ve temizlendiği söylendi ama 1ay sonra tekrar aynı arızayı vermeye başladı ne yapmam gerekiyor.ustayami götüreyim yenimi alayım yoksa kendimi temizleyin…

 81. Hayırlı işler ustam.1 ay önce disbiritör kapağı çatlak olduğundan değiştirdim. 2 3 gündür araç tekleyince tekrar söküp baktım bu seferde çatlak yok ama kapağın içi yağlanmış.Bu yağ nerden ve nasıl disbiritörün içine girer çözümü nedir?Şimdiden teşekkürler. Hayırlı işler.

 82. Hayırlı işler ustam.92 mod.1.6 şahin 1 ay önce disbiritör kapağı çatlak olduğundan değiştirdim. 2-3 gündür araç tekleyince tekrar söküp baktım bu seferde çatlak yok ama kapağın içi yağlanmış.Bu yağ nerden ve nasıl disbiritörün içine girer çözümü nedir?Şimdiden teşekkürler. Hayırlı işler.

 83. Avatar ERHAN TABAR

  MERHABA USTAM BENDE 1998 MODEL 1.6 HONDA CİVİC EURO İES VAR BENİM SORUNUM ARAÇ SABAH İLK ÇALIŞMADA HİÇ BİR SORUN BULUNMUYOR KONTAĞI ÇEVİRDİĞİMDE TEK SEFERDE ARAÇ ÇALIŞIYOR ARACI STOP ETTİKTEN SONRA TAHMİNİ 15-20 DK SONRA BAZEN ARAÇ MARŞ BASIYOR AMA ARAÇ ÇALIŞMIYOR VURDURMAK SURETİYLE ÇALIŞIYOR(BU ARIZAYI HER ZAMAN YAPMIYOR) DİĞER ZAMANLARDA GENELLİKLE MARŞA BASIYORUM ARAÇ GEÇ ÇALIŞIYOR LPG USTASINA, MOTOR USTASINA, ELEKTRİK USTASINA GİTTİM ÇÖZÜM BULUNAMADI.ARIZA TESPİTİ İÇİN ARAÇTA ARIZA SOKETİ BULUNAMADIĞI İÇİN CİHAZA BAĞLANAMADI EN SON DİSTRİBÜTÖR ARIZASI OLABİLECEĞİ BELİRTİLDİ O DA NET DEĞİL

 84. Avatar sedat adgu

  Berhaba ben Sedat
  1999 model polo hb aee motor aracım da disbiratör kapağından 1. buji kablosunu söktüğümde kaçak oluşuyor. buji kablosu takılı iken de sökük halde de tekleme yapıyor. başka kapakda denedim yine aynı sorun var yardımcı olursanız sevinirim.(distbiratör yan sanayi orjinal bulamadım)

 85. selam cok bunalımdayım araç çalışır durumda ıken ıstop ettı ve daha çalışmadı sente ayarı yapıldı araç çalıştı ve eve gıııttım sabah yıne hıcbır sekılde çalısmadı
  nedenı ne olabılır

 86. Arac anormal yakıt sarfiyatı var lpgde 60 kuruş civari yakıyor rampada çekiş hiç çok zayıf arac 100 km hızı geçmiyor benzindede arac aynı şekilde çekiş zayif

 87. Merhabalar arkadaşlar şöyle sorum olcak Toyota Corolla 1998 gli marka var araç akşamları işten geliyorum sabah arabanın yanına indiğimde bujiye giden kabloyu çıkarıyorum ateşleme olmadığını görüyorum arıza neden kaynaklanabilir

 88. Merhabalar, 98 model 1.4S TİPO aracım var, komple motor yaptırdım araca 3000 km oldu. 2 hafta önce çekiş düşüklüğü ve yakıt sarfiyatı yüzünden motoru yapan ustaya subap ayarlarını kontrol etmesi için gönderdim. Subapların 0.5 sıkı olduğunu onu hallettiğini ancak çalışır vaziyette giden aracın distribitörü arızalı olduğu için çalışmadığını söyledi, bunun üzerine 350 TL ye yeni distribitör alıp taktı. Sorunlarım devam ettiği ve rolantideki bozukluk araçta hafif tekleme nedeniyle farklı ustaya götürdüm. Eski distribitörü diğer ustadan temin ettik taktık çalıştı ve daha düzgün oldu. Yeni parçayı parçacı iade aldı sağ olsun. Şimdi kapağın içindeki kıvılcımları gece açtığımda görüyorum ve bazen değişik sesler çıkıyor distribitörden mi geliyor anlayamadım da. Çalışmada çekişte herhangi bir sorun yon muhtemelen avans ayarını güzel yaptı. Çırağa takarken tevzi makarası hangi yöne bakıyordu diye sordu, şüphe uyandırdı bu bende. Bu kapak içinde akşam görünen kıvılcım sorun yaratır mı? Bir de bu seslerden kaynaklı bir sorun yaşar mıyım endişelenmem gerekir mi? Seslerin şarj dinamosundan geldiğini söyledi usta. Eskidende vardı ama bu kadar fazla değildi bu ses. Çekiş tekleme sorunum yok şuan. Bu arada önceki usta ısrarla hala distribiötrün arızalı olduğunu söylüyor yakıt ve çekişte göreceksin dedi. Arızalı olsa böyle kullanabilir miyim herkes farklı bir şey söylüyor bıktım artık. Subap ayarı için gitti distribitörü değiştirdi. Teşekkürler.

 89. Avatar Uğur Altıner

  Selamın aleyküm ustam bnm sıkıntım şöyle Aracım 98 doğan s karbüratörlü yakın zamanda distribütör arızalandı yeni orjinal distribütör aldım taktırdım avans ayarı yaptırdım. Sabah motor soğukken basınca patlama yapıyor ısınınca hiç bir sıkıntı yok eski distribütör de ben bu sorunu hiç yaşamadım değiştirince ayar tutmadı hiç motor soğukken tek marjta alıyordu değiştirince patlama yapmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim iyi geceler

 90. Selamun aleyküm benim 95 slx var 2 defa distribütör yandı sebebi ne acaba yakasim geliyor arabayi

 91. 1974 model 1303 volkswagen beetle günümüz dilince vosvos marka aracım var araç daha önceler de distürübitör arızası olarak meksefe ve platini değişti araçta meksefe sorunu olduğunda aracı göndermiyor birden ileri doğru atıyodu yani gaz yemiyodu meksefe değişince bu problem çözüldü ancak araba bi ara çalışmıyodu meksefesi değişildi çalışmama sorunu ortadan kalkmıştı ama yine aynı şekilde marş motoru görevini yapıyor ama araba çalışmıyor yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim

 92. Merhaba aracım 98 model UNO 70lik aracım isindiginda fazla yol yaptığımda dewirden düşüyor ve duruyo marşa bastigimda almıyor ses var ama ateslemiyor bir saat yada ikisaat sonra tekrar çalıştırdığı da alıyor neden olabilir dispörötor olabilirmi

 93. Selamın aleyküm Tofaş Şahin s Arabam iki ay önce distribütör değişti değiştikten sonra başta anlamadım sonra farkettim ki yokuşlarda çekmemeye başladı gaz ayarı yapıldı avanz ayarı da yapıldı ama problem çözülmedi neden çekiş düşmüş olabilir cevaplarsanız sevinirim

 94. Avatar Serhat ÖZDEMİR

  Selamın aleyküm Tofaş Şahin s Arabam iki ay önce distribütör değişti değiştikten sonra başta anlamadım sonra farkettim ki yokuşlarda çekmemeye başladı gaz ayarı yapıldı avanz ayarı da yapıldı ama problem çözülmedi neden çekiş düşmüş olabilir cevaplarsanız sevinirim

 95. Merhaba hocam bende cok can sikintili bir durum var arac hall verici arizasi veriyor avans yapilirken aracin degeri 60olmasi lazim ama pc de bu degere getirmek icin ayarladigimda 60.30.60.30 olarak aliyorum yani tamamen 60olarak devam etmiyor orjinal cikma aldim ondada ayni sekilde 2deger herzaman 30alti oluyor digerinden o parcada arizali cikma itimali varmi bilmiyorum beyinden boyle bir sikinti cikarmi siboplari yaptirdim sibop kaynakli olurmu neden kaynaklanir bana ariza su sekilde yansiyor arac 100bg ama cok hantal pc bagladimda resetledigimde kontak kapatmadan yola ciktigimda gidisi super ama kontagi kapattigimda hersey yine ayni surekli hTali sinyal hall arizasi veriyor

 96. Benim Nissan primera 2000 model 1.6 motor aracım var. Yolda seyir halindeyken aracın LPG si bitti. LPG aldık uzun süre geçmeden kırmızı ışıkta durdum. araç istop etti Bi dahada çalıştıramadım. Aracın a rızasının disbitörden olup olmadığını nereden anlarız.

 97. Merhabalar 1998 merhaba model hidrolik unom var yolda giderken kendiliğinden istop etti mars basıyorum giivvvvvv sesi geliyor kayış sağlam biseyyok yağ su var vitese verinceye almiyor

 98. Aracım honda civic 2000 model 1.6 ies
  Aracımda son zamanlarda 2400 devirlerde ufak bir vibrasyon oluşmaya başladı bobini değiştim gitmedi subap ayarı yaptırdım gitmedi buji ve buji kabloları değişirim gitmedi neyden kaynaklandın bulamadım aklıma distribütörü kople değiştirmek geliyor ama sorun duzelecek mi belli değil..
  Benzinde gazda fark etmiyor 2400 devirde bu vibrasyon oluyor devir yükselirken de düşerken de oluyor ama sadece 2400 devirde

 99. 99 model honda civic aracımda distribütör kapağının vidaların 2 tanesi yalama olduğu için tel ve cırt ile tutturdum Bi sıkıntı olurmu

 100. SELAMLAR 1996 TİPO S ARABAM VAR. YOLDA SEYİR HALİNDE GİDERKEN ARABAM STOP EDİYOR. 6-7 DAKİKA SONRA ÇALIŞIYOR (6-7 DAK. İÇİNDE SÜREKLİ MARŞA BASIYORUM ÇALIŞMIYOR) MODÜLÜ DEĞİŞTİRDİM 2 AY SONRA TEKRAR AYNI HATAYI YAPTI. TEKRAR MODÜL DEĞİŞTİ. BİR MÜDDET SONRA SONUÇ AYNI 2 GÜNDÜR YİNE YOLLARDA KALA KALA İŞE GİDİP GELİYORUM NEDEN SÜREKLİ MODÜL ARIZASI ALIYORUM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

 101. Merhaba 92 cıvıc aracımda motordan ufaktan bir şıkırtı geliyodu karbüratör cüye götürdüm distribütör üstündeki hava giriş hortumunu çıkartıp bir vida ile onu kapattı distribütör de gevşeterek el ile ayarladı ilk başlarda sıkıntı yoktu ama şimdi araç devir almaya başlarken patlama yapıyor ve bir müddet gaz yemiyor bunu sık yapmaya başladı bunun için ne yapmam gerekiyor hava akışını düzenlemek için distribütör içinde bir deyişek parça varmı yoksa kompile yeni distribütör mü alacaz şimdiden teşekkürler

 102. Avatar Muslum gönül

  Slm ustam kolay gelsin,arabam,98 model Honda Civic i,LPG li, distribütör den yağ geliyor du, distribütör kecesini ve oringini soktuk değişti rdik,sonra araba yüksek devirde çalışmaya başladı, onu düzeldi ama bu seferde araba sicakken stop ettiğinde ,4,5 marşta alıyor ,alırken de marş basıyor patirdiyor zor alıyor ,ama her zaman yapmıyor bazen 1 bazen de ikinci haftada yapıyor,sizce ne olabilir tevzi makarası baya eski duruyor,zimparaladim ,taktım yine aynı yapıyor,yardımcı olursanız sevinirim

 103. Aracim seyir halindeyken istop ediyor 3.5 dakika sonra kontaga bastigimda calisiyor seyir halindeyken tekleyerek gidiyo cig gazda atiyo yardinci olursaniz sevinirim

 104. 99 Honda civic 1.6 ies aracım giderken stop ediyor bir süre bekledikten sonra 15 /20 saniye çalışıyor sonra stop ediyor sebebi nedir

 105. Wolksvagen golf 3 otomatik distribütör tevzi makarası birkaç kez parçalandı sebebi ne olabilir acaba

 106. Benim reno 19 bro var distribitor kapagim 15 gun gecmeden ariza veriyor tevzi makarasi da oyle sebep neden dir acaba yardimci olursaniz sevinirim

 107. s.a ustat 316i aracımda marş basıyor distribütörden bobine takılan yere hiç elektrik gelmiyor acaba krank sensöründen yaparmı degiştim gene elektrik alamadım neden yapar bir blginiz varmıdır acaba tesisatı elden geçirdim herhangi bir sorun yoktur benzin roleleride çalişiyor system roleside çalişiyor ana role enjektörlerde püskürtüyor ama elektirik gelmiyor bujilere bakmadıgım yer kalmadı ölçmedigim gözden kaçan bi ufak bişey varda benmmi aklıma gelmiyor sizce ne olabilir

 108. Avatar Mehmet ergen

  Merhaba 70s uno m var arabamla önden kaza yaptım kazadan sonra araç düzensiz çalışmaya başladı kazada disbörötür kapağı değişti tevzi makarası da ama düzelmedi

  • Merhaba, kaza için geçmiş olsun. Fİat arabaları için çok bilinmeyenli denklemler yok. Düzensiz çalışmadan kastınız nedir. Detaylarıyla açıklarsınız belki bir fikir ortaya atabiliriz.

 109. Avatar Murat çalışkan

  Slm ii akşamlar dilerim benim araç Fiat uno karbürötörlü araç hem benzinde hem tüpde ışıklarda durunca debriyaja basınca akü ışığı yanıyor araç stop ediyo ama benzinde pek nadir tüpde göre ama her iki yakıt tada rolanti dalgalanması war

 110. Iyi gunler 94 model dogan slx aracimin motorunu yikattim arac teklemeye basladi sabahlari rolantide zor calisiyor gaza yuklendigimde tekleme silkeleme oluyor insanin piskolojosi bozuluyor buji kablosunu disburutor kapagini tevzi makarasini hepsini degistim duzelmedi sadece bujilerle bobin kaldi degistirmedigim acaba platin veya da meksefeden yapabilirmi

 111. Slm ustam benim 93 1.6 karbüratörlü toyotam var ateşleme yapmıyor elektrikçi geldi elektrik var ama ateşleme yapmiyo.usta baktı distribütör bozuk değişecek diyor.yardimci olurmusun

 112. 99 model nissan primera tekleme sorunu buji kablo bobin bütün ateşleme sistemi değişti araç ısınca tekliyor modül den yapma imkanı varmı

 113. Mrb 1990model honda civic cift karbirotorlu bir aracim var arac marsa bastigimda almiyor alirsada cok gec aliyor bazen genelde birkac kez bastigimda akuyu bitiriyor aku yeni oldugu halde ustaya gituruyorum dispirotor kaynakli diyor dispirotor degistiriyoruz degisen birsey yok ayni busefer de uymuyor dispirotor diyor sizce ne dir bunun sorunu araci rampada 10metre salip salistiriyorum bir sikittisi yok cok guzel cakisiyor gidiyor

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba