Benzin Filtresi Tıkanırsa Ne Olur Nasıl Anlaşılır ?

Yazar Yorum Yap 19.842 views
Benzin Filtresi Tıkanırsa Ne Olur Nasıl Anlaşılır ?

Benzin filtresi araç motorunun temiz bir yakıtla beslenebilmesi ve daha iyi çalışabilmesi açısından aracın en önemli parçalarından biridir. Yakıt içerisinde bulunan kirleri ve parçacıkları süzüp daha sonra bu yakıtın daha temiz ve düzgün bir şekilde motora gitmesini sağlayan parçadır. Yakıt sistemindeki toz, kir, parçacıklar ve pas artıkları yakıt istasyonundan alınan pis yakıtın yada belirli bir zaman sonra yakıt deposunun içinde oluşmaktan kaynaklanır.

Yeni model araçlarda hem benzin hem de dizel araçlarda direkt enjeksiyonlu yakıt sistemiyle, yakıt enjektörleri ve yüksek basınç yakıt pompası kullanılmaktadır. Özellikle enjektörler ve yakıt pompaları çok küçük yakıtın geçmesini sağlayan kanallar bulunmaktadır ve tolerans boşlukları genel olarak çok düşük olmaktadır. Bu nedenden dolayı yakıtın kirli olması ciddi derecede yakıt sisteminde arızalara sebep olabilir. Benzin filtresi periyodik yapılan düzenli bakımlarda kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gereklidir. Benzin filtresinin kaç bin km de değişeceğini aracın model ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 30 bin km de bir benzin filtresi değiştirilmektedir. Örnek olarak volkswagen marka araç 15 bin km de bir periyodik bakım yapmaktadır. 2 periyodik bakımda benzin filtresi değiştirilmektedir.

Enjeksiyon bulunan araçlarda benzin filtresi 10 ve 50 mikrondan büyük parçaları rahatlıkla süzmektedir. En çok olarak kullanılan benzin filtreleri 3- 5 mikron hassasiyetin de olmaktadır. Bununla birlikte 1 mikron hassasiyeti filtreme yapabilen benzin filtreleri de bulunmaktadır. En çok olarak kullanılan benzin filtresi tipi kağıt elemanlı olanındandır. Kağıt elemanlı, metal elemanlı, keçe elemanlı, pamuk  elyaf ve bez elemanlı gibi benzin yakıt filtresi çeşitleri olmaktadır.

Benzin Filtresi Tıkanırsa Ne Olur

Benzin filtresi takınması aracın en küçük parçacıkları aracın elektronik enjeksiyon sistemine ve motoruna ciddi derece de bir aşınmaya sebep olabilir. Benzin filtresi tıkanma sonucunda olanlar:

  1. Araç motorunun gücünü kaybetmesi yaşanabilir

2.Yakıt pompasının sorunlu olarak çalışır yada kısa devre bile yapabilir

  1. Daha kesintili ve düşük yakıt beslenmesi olur
  2. Motorda daha fazla aşınmaya sebep olur
  3. Araç rölanti devri dalgalı olarak çalışır
  4. Araç motoru zor çalışır
  5. Aracın performansında düşüklük yaşanabilir

Bunlar benzin filtresi tıkandıktan sonra oluşabilecek sorunlardır. Benzin filtresi alırken markasının iyi olmasına dikkat edilmesi araç için sağlıklı olacaktır.

Filtrenin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır

Benzin filtresinin tıkanması aracın çekişinde sizin rahatça anlayabileceğiniz derece düşüklük yaşatır. Ayrıca aracın çalışması zor olabilir. Araç vitesini boşa atınca araç stop edebilir, stop etmeden öncede araç sarsıntılı bir şekilde çalışıp stop etmesine yol açabilir.  Eğer böyle durumlarla karşılaşıyorsanız büyük ihtimalle benzin filtresinde bir tıkanma vardır. Benzin filtresi çok önemli bir parça olmasından dolayı hemen yetkili servise götürüp baktırmanız gerekmektedir.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba