Benzin Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Yazar 1 Yorum 6.040 views
Benzin Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Enjektör araç içerisinde bulunan bir aksamdır ve yine araçlarda bulunmakta olan yanma odalarındaki yakıtı püskürtme eylemini gerçekleştirmekle görevlidir. Benzin enjektörü olarak da bilinen enjektörün herhangi bir şekilde arıza gösterip işlevini kaybetmesi istenilen bir durum değildir. Her arızanın anlaşılmasının bazı yolları olduğu gibi enjektör arızasının da nasıl anlaşılacağına dair bilinen yollar bulunmaktadır.

Enjektör arızalarının bilinen en büyük ve en önemli belirtileri arasında hiç şüphesiz araçta meydana gelen performans düşüklüğü gösterilebilir. Tabi ki bu performans düşüklüğünün altında yatan daha farklı sebeplerde bulunmaktadır. Misal araçların yüksek devir yaptığı esnada yakıtını tam olarak içeri hapsedememesi ve de kullanamaması bir nedendir.

Enjektör arızalarında bilinen bir diğer önemli belirti ise aracın hareket esnasında tekleme veya da dur kalk diye tabir edilen hareketlerde bulunmasıdır. Özellikle bu durum ile araç kalkış esnasında iken daha çok rastlanılır. Bir diğer enjektör arızası belirtisi ise araçlarda yer alan silindirler ile kurulan bağlantının kopması ve bu sebeple yakıtın istenilen bölgelere ulaştırılmamasıdır.

Aracınızı çalıştırırken aracınızın durumuna bakarak da herhangi bir enjektör arızasının olup olmadığını kestirebilirsiniz. Eğer sizlerde aracınızı çalıştırırken aracınız normalden geç çalıştığını fark ettiyseniz ve araç çalıştığı esnada güçlü bir ses çıkardı ise enjektör arızası ile karşı karşıya kaldığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer motorda da bir dalgalanma sorunu tespit ederseniz bu da enjektörünüzde bir sıkıntının olduğunun habercisidir.

Tabi daha profesyonel bir arıza tespiti isteyebilirsiniz. Bunun için arıza tespit sistemlerini kullanabilir, ve bilgisayar destekli kontroller sayesinde aracınızın sorununu daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Aracın yakıt pompasına da çok dikkat edilmelidir çünkü aracın yakıt pompasında meydana gelen sızmalar her geçen gün ile artarak enjektör arızasının oluşmasına sebebiyet verebilirsiniz. Yazının başında enjektör arızasının belirtileri olarak başrolde performans düşüklüğünü göstermiştik. Eğer aracın çekim gücünde de gözle görülür elle tutulur bir sorun yaşamaya başlamış iseniz kesinlikle enjektör sorunu yaşadığınızdan emin olabilirsiniz. Aracın çekiş gücünün azalması, tekleme sorunu yaşaması da benzin enjektörü sorunu belirtileri arasında ki yerini almaktadır.

Yine basınç dengelemek ile görevli olan araç valfınız ile yaşayacağınız sorun da benzin enjektöründe meydana gelen arızanın belirtileri arasındaki yerini almaktadır. Bu arıza aracınızın valfını değiştirmeniz dahi zorunlu kılmaktadır.

İşte bu sebeplerden dolayı aracınız fazla yakmaya başlayacaktır, istediğiniz performansı alamayacak ve belli bir süre sonra aracınızı hiç kullanmayacak bir duruma gelmesine sebebiyet vereceksinizdir. Bu sebeple benzin enjektörünün arızalandığını gösteren belirtiler ile karşılaşmanız durumunda aracınızı derhal yetkili servislere emanet etmelisiniz. Sorunun düzeltilmesi adına daha geç bir tarih asla beklenilmemelidir. Çünkü bu sorun sürücünün ve yolcunun yolculuk yaptığı esnada can ve mal kaybı yaşamasına kadar sebebiyet verecek önemli ve büyük bir sorundur.

Etiketler

1 Yorum

  1. Aracım hyundai accent admire camları açınca gelen benzin kokusu var kaçak yok gibi bide benzinde kalkarlen pırpır yapma gaz yememe var toparladımı gidiyor düşük devirde yapıyor ısınıp gaza geçince sorun kalmıyor ama koku devam ediyor

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba