Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır

Yazar 6 Yorum 6.493 views
Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır

Baskı balatanın vitesi 1 e yada 2 ye takarak hareket etmeye çalışarak durumunun anlaşıldığı bir efsane gibi tüm forumlarda yazılmakta. Fakat bu durumu bu şekilde anlayabilmek oldukça güç.

Baskı balata kaçırıyor ise araçta ne gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Baskının durumunu anlamak için neler yapılabilir daha gerçekçi bilgiler edinmek isterseniz tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır

Debriyaj balatası bitmeye başladığında bazı belirtiler verir. Bunları herkez anlayabilir ve aracı el freni çekik iken 5e takmanız felan da gerekmez. Günlük kullanımda da size bazı bulgular verecektir. Bunlardan en belirgin hissedilir olanları ise;

Baskı Balata Kaçırması Nasıl Anlaşılır

• Dur Kalk Yaparken Kalkışlarda Titremeler Başlar (İlk Belirtidir. Tam Olarak Bittiği Anlamına Gelmez)
• Rampalarda Gaz Vermenize Rağmen Hızlanma Azalır
• Gaza Basınca Araç Devri Yükselir Fakat araç hızlanması azalır.
• Son Aşamada Düz Yolda Bile Hızlanamaz Olursunuz.
• Vites Geçişleri Sertleşir
• Yakıt Sariyatı Gereksiz Şekilde Artar

Bu bulgular içinde belkide baskının bittiğini anlamanız için en iyi belirti rampa çıkarken ani gaz verme yada sollamaya çıkma esnasında araın hızlananaması durumudur. Şanzımana verilen gücün basıncı arttıkça eskiyen baskı bu denli büyük güçleri aks’lara aktarırken kaçırır. Düz yolda sakin kullanımda hissedilmez.

Debriyajı bitik olup yinede 1 2 3 . vites testini geçen arabalar olabileceği gibi bu belirtileri vermeden bir anda bitebilen durumlar da olabilir. Sonuçta bunlar sık görülen bulgulardır. Her zaman görülecek die bir şart maalesef ki yok. Ummadığınız bir anda yolda kalmanız ve bu belirtileri görmeme ihtimaliniz de vardır.

Ne Zaman Değiştirmeli

Hem yakıt sarfiyatında ki olumsuzluklar hem uzun yoldaki sollama esnasında güç kayıpları hem de yolda bırakma ihtimali göz önüne alındığında baskı balata değişimi baskı bakatanın bitmeye başladığı anlaşıldığı andan itibaren vakit kaybetmeden değiştirilmesi gerekmektedir.

Ortalama olarak standart eko sınıf araçlarda fiyatı 200-300 tl aralığındadır. İşçilik dahil edildiğinde ise 300-500 arası işçilikle berber toplam maliyet 500-800 aralıgında değişebilmektedir. Bu değişim araç marka model farklı ile parça fiyat farkından kaynaklanmaktadır. Bu durum özel servisler için geçerlidir. Yetkili servislerde maliyet işçilik fiyatlarındaki farklılıklar sebebi ile çok daha farklı olabilmektedir. Ortalama yetkili servis ücretleri 800-1500 tl aralığında değişebilmektedir.

Bu durumların da fiyatların da tamamı olasılıktır. Net fiyat için parçacıyı ve ustanızı aramanız gerekmekte,

Bize Sorun!

Aracınızda hissettiğiniz bulgular ve belirtiler ile aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz günlük olarak cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

6 Yorum

 1. Avatar aykut türkan

  1.4 polo 2011 model aracım gaza basınca 3 fiteste devir yükseliyor 3000 .4000 devir oluyo yokus yokarı ama yavas yavas hızlanıyo sorunu nedir acaba ustama soruyorum senın baskı balatayı yenı değiştirdik de ama baskı balatanın kacırdını düşünüyorum sizce sorun nedır acil cevap veren bilgili abiler varsa sevinirim .

 2. Avatar Melih Avunyalı

  Kolay gelsin 2012 symbol 1.2 benzinli kalkışta tekleme yapıyo önceden gazlayınca 1.viteste 2500 devirde 30 görüyodu şimdi 20 km hızı geçmiyo 2. Viteste de 2000 devirde 30 u görüyodu şimdi 2200 devirde 30 görüyo araçta güç kaybımı oldu bu konuda bi yardım

 3. Merhaba aracım 2005 megane 2 16.16 valfe aracım vites geçislerinde bağıriyor devir yukseliyo 2 saniye sonra normale donüyor. Bu durum baskı balatadan kaynaklaniyo olabilir mi lütfen cevap

 4. Avatar Burhan Arslan

  2005 dizel fiesta kullanmaktayım. Motor kendini bazen korumaya alıyor (özellikle ilk kalkışta bayağı gaz vermem gerekiyor çünkü tekleme yapınca moto koruma devreye girmekte) ve 3000 devri geçmiyor.3-5 km sonra düzeliyor. Korumaya geçince rampada kalkış bile yapmıyor ve eac hatası veriyor.
  Teşekkürler şimdiden…

 5. 2012 model sembol aracımın debriyajı aldığından beri yukarıda kavrıyor. Reno ve bu modellere özgü bir durum denmişti. Yukarıda kavraması sorun olmasa da, rutin bakımda ustalar debriyajın azaldığını ifade ettiler. Anlattığınız durumlar şimdilik yok. Araç kaçırmıyor fakat aklıma takılıyor. 114 bin km. Ve bendeki kullanım 45 bin km. Civarı. Arada bir uzun yola çıkıyorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba