Avans Ayarı Bozuksa Ne Olur?

Yazar 6 Yorum 28.116 views
Avans Ayarı Bozuksa Ne Olur?

Motorun aracı hareket ettirmesi için bir dizi hareket bulunmaktadır. Avans ayarı da bu hareketlerin düzenli işleyebilmesi için gerekli ayardır. Motora gelen yakıt ve hava karışımı pistonları sıkıştıracaktır bu sıkışmanın son noktasına kör nokta denmektedir işte avans ayarı bu ölü noktanın mesafesidir.

Ateşleme işlemi genelde kör noktaya kısa mesafe kalınca olmaktadır. Bunun sonucunda ise sıkıştırma oranını basit olarak ayarlayamazsınız. Devir saatinin düşük ya da yüksek olduğunda sıkıştırma az olacağı için erken ateşleme olacaktır buna ise ateşleme avansı denilmektedir. Bu kadar sistemi kontrol eden avans ayarı bozuksa ne olur? Diyorsanız bu bilgileri sizler içi kaleme alacağız.

Avans
 • Avans iki kolda incelenmektedir bunlardan ilki dinamik avanstır.
 • Dinamik avans sisteminde araç hareket halindedir bundan dolayı devir saatindeki değişimler vakum avans sistemini, mekanik avans sistemi ve elektronik avans sistemini otomatik olarak devreye alınmasını sağlayacaktır.
 • Statik avans bu iki koldan ikincisidir. Statik avans sisteminde araç hareket halinde değildir rölanti olarak çalışmaktadır. Avans ayarı ise bu rölanti işleminin düzgün bir şekilde devam edebilmesi için motorun devrini çevirecektir. Bu işlem sayesinde motor ömrünüz uzayacaktır.

Avans ayarları yapılırken elle ayar yapıyorum diyenlerin çoğu bu işi becerememektedir. Genellikle elle yapılan avans ayarlarında hatalar bulunmaktadır ve bu işlemlerin sonucunda aracınıza ciddi zararlar verebilirsiniz. Avans ayarını yaparken ve Kontrol ederken kesinlikle avans tabancası kullanılmalıdır. Bu cihazın kullanırken sıfır hata ile yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Avans Ayarı bozulursa ne olur sorusunun cevabını avans ayarının öneminde kaleme alacağız.

AVANS AYARININ ÖNEMİ

Ateşleme için yapılan yapılan avans ayarında bozukluk bulunuyor ise ateşleme zamanı gecikebilir ve bunun sonucunda yüksek derecede yanma basıncı oluşabilmektedir. Bu işlem böyle devam eder ise silindirlerin içerisindeki basınç düşecektir ve bu düşmenin sonucunda motor gücü azalacak haliyle performansınız düşecek ve fazla yakıt tüketmenize sebebiyet verecektir.

Ateşleme zamanında avans ayarı çok yüksek olursa ateşleme sonrasında gelecek yakıtın tekrar patlaması ile vuruntular olacaktır. Zamanlamada olacak bozukluk sonucunda aracınızda ciddi arızalar oluşabilir.

Yakıt kendiliğinden yanması sonucunda yakıt tüketimi performans almadan artacaktır. Bunların hepsinin dışında bu işlem motora büyük zararlar verecektir bu zararlar ise subapların yanması ve bununla birlikte pistonların yanması olarak bilinmektedir.

AVANS AYARI NASIL YAPILIR?

Avans ayarı yapmadan önce motoru bir süre çalıştırın ve normal ilerleme sıcaklığına getirin bu işlemin sonrasında eğer motorunuzun rölanti ayarında bozukluk var ise onu ayarlayın. Bu işlemlerden sonra vakum avans tertibatı bulunuyor ise hortumunu sökün fakat bu hortumu söktükten sonra karbüratöre hava gitmemesi için söktüğünüz hortumun ucunu kapatmanız gerekmektedir.

Avans ayarında en önemli kullanılacak ürün Avans tabancasıdır, bunun kullanılışı ise mavi renkli ucunu birinci silindirin ucuna bağlayın ve kırmızı ucunu akünün artı olan kısmına bağlayın sonrasında siyah ucunu ise aküde bulunan negatif kutup başlığına bağlayın. Motor rölanti ayarında çalışırken avans tabancasını kullanmalısınız bu işlemi yaparken avans tabancasında ışık bulunmaktadır bu ışık yandığında motor üzerindeki avans işaretleri üst üste gelmelidir. Rölantide çalışan motor da bu ışıkları net olarak göreceksiniz.

Avans ayarınız bozuk ise bu ışıklar üst üste gelmeyecektir. Bunun sonucunda ise avans ayarını yapmanız gerekmektedir. Avans ayarında ise distribütör alt kısmında sabitleme somunu bulunmaktadır bunu gevşetmeniz yeterli olacaktır.

 Avans ayarı bozulduğunda bu somonu çevirerek ayarını yapabilirsiniz bu ayarı yaparken somonu her çevirdiğinizde avans tabancasının ışıkları ile motor ışıklarının üst üste gelmesini kontrol edeceksiniz. Bu ışıklar üst üste geldiğinde avans ayarı yapılmış olacaktır ve sabitleme somonunu artık sıkacaksınız. Aracınız yüksek devirli bir avans ayarına sahip ise araç kılavuzundan bu değerleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Aynı araçlar için bile modeller arasında ki farklılık avans değerleri arasında farklılığa neden olmaktadır bundan dolayı her araç için ayrı ayrı kontrol etmelisiniz. Motor üzerinde bulunan avans parçalarının kontrolü avans ayarı yapıldıktan sonra tek tek kontrol edilmelidir.

 

Not: Konuyla ilgili tüm sorunlarınızı yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

 

 

Etiketler

6 Yorum

 1. 2003 model ford transit aracımda sabah ilk çalıştırmada araç çalışıyor bazen çalışmıyor çalışınca araçta sarsıntı var 5 10 sn kadar sebebi ne olabilir?
  Arabada kızdırma bujisinin bir tanesi çalışmıyor bundan

 2. Selamlar benim uno ie 98 model aracim var sorun şu tevzi makarasi nı kiriyor iki günde kırıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim kapak ta değişti fark etmedi Teşekkürler

 3. 2003 model transit’im kışın soğuk havalarda ilk çalışmada titreme yapıyor sebebi ne olabilir? Kızdırmaların biri çalışmıyor…

 4. Hava girisi fazla diye avans verdi ustam bu ayrdan snra yakit tuketimi iki katina cikti cozum ne dir acaba 🙋🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

 5. Öncelikle iyi günler. Aracim 1994 model opel vectra gls 2.0 yeni aldım. Daha öncede bu aracı kullanmıştık. Sorun 5. Viteste 105 km de 2500 devirde olması. Bu aracin 105 km hizda 2100 devirde olması gerekiyor. Aynı araçtan bi arkadaşım da kullanıyor 105 km ile giderken 2000 devirde. Oda 115 beygir benimkide. Motor ayniyken benim 105 kmde aracimin devri neden yüksek oluyor

 6. Avatar Muhammer baydar

  İyi günler
  Fiyatı uygun yazılmış bir Toyota Avensis araç avans kaçırdığı için uygun fiyat yazılmış
  Bu araç alınabilir mi o şekilde uzun yol gider mi İstanbul dan orduya kadar
  Ve maliyetli bir seymi avans kaçağı
  Teşekkürler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza