Atmosferik Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

Yazar Yorum Yap 949 views
Atmosferik Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

Birçok özellikleri sayesinde diğer motor tiplerine oranla biraz daha dezavantajlı olabilen atmosferik motor tipi bu sayede uzmanlar tarafından atmosferik motor tipi tercih edilmeden önce, atmosferik motor tipinde söz konusu olabilen olumsuz durumların göz önünde bulundurulması yönünde de uyarılarda bulunmaktadırlar. Doğrudan içten yanmalı özelliğe sahip olan silindir sistemi içerisinde bulunan, yanma mekanizmasına hava veya hava yakıt karışımını doğrudan piston sistemi tarafından gerçekleştirilen hareketlerden alarak işlev gören motor türü olan atmosferik motor tipi, bu sayede diğer motor tiplerinden farklı bir işleyiş mekanizmasına sahiptir.

Atmosferik Motor Tipi Genel Özelliklerini İse Şu Şekilde Sıralayabilmekteyiz;

  • Diğer motor tiplerinden farklı olarak yakıt tüketimi daha yüksek olmaktadır.
  • Diğer motir tiplerinden farklı olarak hacim ve beygir gücü daha yüksek düzeyde olmaktadır.
  • Diğer motor tiplerinden farklı olarak daha daha yüksek basınç ile işlev gördüğünden aışı düzeyde ısınma sorunu söz konusu olmadığından daha uzun ömürlü olmaktadır.
  • Özellikle de yeni nesil atmosferik motor tipi özellikle de benzinli sisteme sahip olanlarında, düzenli bir bakım söz konusu olması durumunda, aracın 400 kilometre üzerine ulaşması söz konusu olabilmektedir.

Atmosferik Motor Tipi Nasıl Çalışmaktadır?

Doğrudan yanma odası sisteminde yüksek basınç ve sıcaklık eylemi altında püskürtme yakıt hava ile doğrudan karışım göstermekte ve motor tipi esas alınarak dışarıdan ateşlenme ile veya kendiliğinden aktif edilerek , sonucunda yanma eylemi söz konusu olarak ve son olarak yanma eylemi meydana gelmesi neticesinde de, enerji durumu söz konusu olarak atmosferik motor tipi eyleme geçmektedir.

Atmosferik Motor Tipi Dezavantajları Nelerdir?

Bazı özellikleri sayesinde diğer motor tiplerinden farklılık teşkil eden atmosferik motor tipi, bu sayede bazı dezavantajlar sağlamaktadır. Diğer motor tiplerine oranla daha yüksek miktarda yakıt tüketimine neden olması sebebiyle, atmosferik motor tipi araç kullanıcısına daha yüksek düzeyde maliyet sunabilmektedir. Ancak, bu duruma rağmen kaliteli olması sayesinde atmosferik motor tipi birçok araç kullanıcıları tarafından tercih edilebilmektedir. Bu bakımdan, tercihiniz doğrultusunda atmosferik motor tipine sahip olan araç modeli satın alabilmektesiniz.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba