Araçta Su Eksiltme Nedenleri Nelerdir

Yazar 1 Yorum 5.496 views
Araçta Su Eksiltme Nedenleri Nelerdir

Motor Soğutma suyu, aracın ısıtılması için kalorifere, Araç Yakıt sisteminin ısıtılması için regilatöre (LPG) ve motorun soğutulması için motor bloğu içerisine pompolanan ve sürekli devir daim halinde olan bir sıvı soğutma sistemi. Neredeyse aracı örümcek ağır gibi saran bu sistemde olası kaçak sorunlarını bulmak bazen çok zor olabiliyor. Bunun nedeni suyun sıcak olması ve araç çalışırken motor ve çevresinin de sıcak olması sebebi ile yağ kaçaklarının aksine hızlıca buharlaşıp kaçak yerlerinin görünümünü zorlaştırmasıdır.

Bu yazımızda motor soğutma suyu eksilmesi ile ilgili olarak nedenleri ve bakılması gereken en sık kaçak gerçekleşen noktaları sizler için delerdik. Bu konumuzdan tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Araçta Su Eksiltme Nedenleri Nelerdir.

Öncelikle çok uzun zaman zarfında yaşanan ufak eksilmeler normal olarak kabul edilebilir. Örnek vermek gerekir ise araç bakımları ortalama 10,000 Km’de yapılıyor. Eğer bakımdan bakıma az miktar eksilmeler var ise bu suyun fazla kısmının tahliye edilmesi yada buharlaşma şeklinde yok olması sebebi ile olabilir. Bizim için önemli olan kısa zaman zarfında gerçekleşen belirgin su eksiltme sorunlarıdır. Bu sorunların kaynakları ve önleme yolları ise başlıklar halinde verilmiştir.

  1. LPG’li Araç Su Eksiltmesi Regilatörden Olabilir.: Bilindiği gibi LPG dönüşümü yapılmış araçlarda, lpg beyni olan regilatör motor suyu ile çalışmaktadır. Bu sebeple regilatöre bir kaynak su hortumu birde tahliye su hortumu bağlıdır. LPG’ regilatörü hortumlarının dip kısmında kelepçelerden su kaçırması son derece olası bir durumdur. Eğer aracınız lpg’li ise ilk bakmanız gereken yer gaz regilatörü olsun.
  2. Radyatör Kaçakları : Radyatör soğutma sistemine de iki farklı hortumla su devir daimi sağlanmaktadır. Bu hortumlar araç motor bloğuna bağlıdır. Bağlantı ayağı olan termostat gövdesinden kaçaklar genellikle en sık karşılaşılan kaçaklar olmaktadır. Her araçta farklı yerlerde olan termostat, genellikle Antifiriz Neden Azalır sorusunda en sık karşılaşılan arızalı parçalardandır. Genellikle eskimiş ve sıcaktan yıpranmış contalar sebebi ile kaçırmaktadır. Bazende Rayatör Kapağı Tam Kapanmamış Olabilmektedir.
  3. Motor Blogu Tapalarından Kaçaklar : Antifiriz Neden eksilir sorununa bir diğer sebep motor bloğu çatlağı ve  su tapalarıdır. Bu tapalar genellikle sabit tapalardır fakat basınç ve yıpranmaya bağlı olarak söz konusu tapadan kaçaklar meydana gelebilir. Motor ısısı sebebi ile gözle görülemeyen bu kaçaklar motor stop halinde soğuduktan sonra daha görünür hale gelirler.
  4. Silindir Kapak Contası Problemleri : Motor üst silindir kapak contası motor suyu ve yağlama için motor yağı ayrı ayrı kanallardan geçer. Bir conta yardımı ile söz konusu sıvılar birbirinden ayrılır. Özellikle aşırı ısıya maruz kalma durumlarında üst kapak contası eriyebilir yada genleşerek mevcut bölğesinden küçülebilir. bu gibi durumlarda motor suyunun bir kısmı yağa karışabilmektedir. Bu sebepten araçta su eksiltme sorunları başlar. Bunu anlamanın dışarıdan bakılarak bir yolu yoktur. Tek yöntem motor soğutma suyu haznesinin içerisinde yağ var mı yokmu kontrol etmektir. Ayrıca motor soğutma suyuna basınç ve kompresör kaçıyor ise bu da conta problemlerinin delili olarak gösterilebilir. Bu sorunu iyi bir ustanın teşhis etmesi çok daha sağlıklı olacaktır.
  5. Klima Sisteminde Kaçaklar : Klimanın ısıtma sisteminde bilindiği gibi motor suyu kullanılır. Klima gereksinimi için araç fanın da bulunan sıcak su radyatörüne iki adet hortum ile sıcak su gönderilerek sürekli devir daim halinde tutulur. Bu hortumlarda yada direkt olarak klimanın haznesinde meydana gelen kaçaklar sürekli olarak radyatör su eksiltmesi nedeni olarak gösterilebilir. Bu sorunun sadece hortum kısmını kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Motorun arka kısmında ön camın altından içeriye doğru giren bir su hortumu görürseniz çevresinde kaçak var mı kontrol ettirin. Fakat klimanın haznesi için komple göğüs dahi söküle bilmektedir. Bu sebeple bu tip bir kontrol mutlaka uzman bir serviste gerçekleştirilmelidir.

Sonuç Olarak ; motor suyu eksilten bir araçta, siz farkında olmadan motor suyunun kritik seviyenin altına düşmesi, aracın motor sısınının çok fazla yükselmesine ve buna bağlı olarak silindir, yatak piston ve sekmanlara hasar verebilmektedir. Bunun sonucunda ise motor komple yeniden yapılması gerekebilir. Bu denli ciddi bir sorun olarak antifiriz eksiltmesi sorununu ciddiye alarak kısa sürede onarımını yaptırmanız oldukça önemli

Bize Sorun!

Antifiriz Neden Azalır, Antifiriz Neden Eksilir, Radyatör Neden Su Eksiltir, Radyatör Su Eksiltiyor gibi konularda aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Günlük olarak sorulan sorular cevapla maktadır. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler.

Etiketler

1 Yorum

  1. Merhaba aracım 2001 clio 1.4 benzinli lpg li aracımın hararetı göstergesi normal seviyede yani orta da devamlı hiç yükselmedi şimdiye kadar bu gün bir arkadaşım aracı almak istedi bir ustaya götürdük yedek su deposunu actı suyu azalmıştı biraz su ekledi sonra kapak açıkken gaz verdi sonra yedek su deposundan su fokurdamaya ve taşmaya başladı usta comtanın yanmış olduğunu söyledi ama benim aracım bı güne kadar hiç hararet yapmadı ve yükselmedi sonradan aracımı ben denedim suyu normal seviyede ekledim biraz kullandım sonra su kapağını açtık fokurdayarak su boşalmaya başladı acaba antifiriz hiç olmayısındanmı kaynaklı yoksa contamı yaktı aracım ama hiç hararet yapmadı aracım şimdiye kadar yardımcı olurmusımuz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba