Aracım Geç Çalışıyor Neden?

Yazar Yorum Yap 11.340 views
Aracım Geç Çalışıyor Neden?

Marş basmıyor ya da marş bastığı halde geç çalışma arabalarda sık yaşanan sorunlardan biridir. Arabanızın geç çalışma nedenlerinin ayrıntılarını bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Araba Neden Geç Çalışır?

 

Aracım zor çalışıyor diyorsanız sebebi şunlardan biri olabilir:

 

  • Aracınızın yapımından kaynaklı geç çalışıyor olabilir.
  • Hava filtreniz temiz olmayabilir. Hava filtresi dolu aldığında motor hava almakta zorlanır. Bu da ilk çalışmayı zorlaştırır.
  • Buji ve / veya buji kablolarında sorun olabilir. Buji aracın ilk çalışma aşamasında önemli yere sahiptir. İlk ateşlemeler bujiler sayesinde sağlanmaktadır. Bu yüzden bujilerde oluşan herhangi bir sıkıntı aracın ilk çalışma işlevini zorlaştırır.
  • Akünün ve marş motorunun doğru çalışıp çalışılmadığı kontrol etmelidir. Eskimiş veya sorunlu akü ile marş motoru aracın ilk çalışma işlevini etkiler.
  • Yakıta göre ilk çalışmada farklılıklar gözükebilir. Örneğin; LPG’li araçlar daha zor çalışmaktadır. Bu yüzden LPG’de ilk marşta çalışmama sorunu sık görülmektedir.
  • Benzin filtreleri ve enjektörlerden birinde sorun olabilir. Benzin filtresinde yaşanan tıkanıklar aracın ilk çalışma işlevini zorlaştırabilir.
  • Benzin pompasında yaşanan sorunlar aracınızın çalışmasını etkileyebilir.
  • Distribitörde oluşan aşınmalar da aracın güçten düşmesine ve geç başlamasına neden olur.
  • Karbüratörde yaşanan tıkanıklar da ilk çalışmayı zorlaştırmaktadır.

 

 

Benzinli Araçlarda Yaşanan Geç Çalışma:

 

Benzinli araba neden geç çalışır? Benzinli arabalarda geç çalışma sık görünen sorunlardan biridir. Bu geç çalışma sorununun nedeni olarak yukarıda da belirtilen benzin pompası arızası ön plana çıkmaktadır. Benzin pompası ya da yakıt besleme pompası aracın çalışmasını sağlayan parçalardan biridir. Bu parçanın doğru çalışması için mutlaka arabanızın deposunda doğru miktar benzini bulundurmalısınız. Benzin, benzin deposunun ısınmasını engellemektedir. Eğer benzin gereken miktardan az olursa benzin deposu ısınmaya başlar. Isınmaya başlayan benzin deposu ise; arabanın çalışmasını engeller. Benzinli araçlarda buji arızası, buji tıkanıklığı, buji kablosunda sorunlar, benzin filtresi tıkanıklığı ve ateşleme sistemindeki sorunlar da geç çalışmaya sebep olmaktadır. Bu nedenlerden benzin pompası ve benzin filtresindeki tıkanıklıklar en sık görülenlerdendir. Bu yüzden her zaman deponuzda çeyrekten fazla benzin bulundurmaya dikkat ediniz.

 

 

LPG’li Araçlarda Geç Çalışma Durumu:

 

LPG’li araçlar geç çalışmanın en sık yaşandığı araçlardır. Eğer siz de LPG’li aracım sabahları çalışmıyor diyorsanız bunun sebebi enjektörleriniz olabilir. Aracı her durdurduğunuz zaman yakıtınız enjektörde yanmadan kalır. Eğer aracınızda geri kaçırma problemi mevcut ise aracınızı tekrar çalıştırmak istediğiniz zaman LPG ve benzin karışımında yanma yaşanmaktadır. Bu da aracın geç çalışmasını sağlamaktadır. İlk marşta araç çalışmasa bile ikinci marşta çalışacaktır. Bu sorundan kurtulmak isteyenler araçlarındaki enjektörleri değiştirebilir.

 

LPG’li araçlarda olan bu geç çalışma problemi günlük kullanıma etki etmemektedir. Yani, gün içerisinde arabanızı kullanırken bir sorun yaşamanıza neden olmamaktadır. Sadece arabanızın motorunu durdurup bir süre bekledikten sonra tekrar çalıştırdığınızda bu sorun yaşanmaktadır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba