Araç Vitese Geçmiyor Yada Zor Geçiyor İse Çözümü

Yazar 9 Yorum 2.673 views


Sponsorlu Bağlantılar


Araçlarda kimi zaman çok basit ve masrafsız nedenlerden dolayı, kimi zamanda oldukça ciddi sorunlar nedeni ile vitese zor geçme yada hiç geçmeme gibi arızalar yaşanabilmekte. Sorunun Çözümünü Bilmek Sizi Fazla Masraftan Kurtarabilir.

Bu yazımızda Araç Vitese Zor Geçiyor yada hiç geçmiyor ise olası arıza nedenleri ve çözümleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.


Sponsorlu Bağlantılar


Araç Vitese Zor Geçiyor Yada Hiç Geçmiyor İse

Eğer Aracınız Sadece Belirli Viteslere Geçmiyo İse 

 • Araç 1. Vitese Geçmiyor yada Zor Geçiyor İse : Senkromeç Arızası : Senkromeç, vites kolundan aldığı hareketler vites dişlileri arasında geçişi sağlayan parçalardır. Bu parçalardan vites sayısı kadar bulunur. Yani hepsinin aynı anda arızalanması düşük bir ihtimaldir. Genellikle arızalanan dişilde ki vites geçişinde zorlanma yada cartlama sorunları görülür. Örneğin 1. Vites senkromeçi arızalı ise araç 1. vitese zor geçiyor olacaktır. bu durum 2. 3. 4. ve 5. Vitese geçişlerde de yaşanabilir.
 • Araç Geri Vitese Geçmiyor Yada Zor Geçiyor İse : Geri vitese geçişlerde aynı 1. vitese geçişte olduğu gibi senkromeç sorunu olabileceği gibi geri vitese özel düz dişli sorunu da olabilir. Normalde vites dişlileri eğimli bir yapıdadır. Fakat geri vites dişlisi düz ve eğimsizdir. Bu nedenle en fazla zorlanma yaşanan viteslerden birisidir.
 • Dişli Arızaları : Aracınız sadece belirli vitese hiç geçmiyor ise dişli arızası oluşmuş olabilir. Herhangi bir vites dişlisin de oluşan sorun aracın o vitese geçişini engelleyecektir.

Sorunun Çözümü İçin

Genellikle şenkromeç, yada dişli arızaları onarımı en pahalı olan arızalardır. Şanzıman açılarak tamir edilmesi gerekir. Baskı balata yada debriyaj çatalı gibi sorunlar biraz daha az maliyetlidir. Şanzıman açılması gerekmez. Kısmi olarak dışarı alınarak değiştirilir. Hem daha hızlıdır hem de daha az maliyetlidir. Umarız ki sorununuz yağınızın eksik olmasından kaynaklıdır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Soru sormadan önce bu konu ile ilgili  manüel şanzıman vites geçişleri ile ilgili  yazımızı burayı tıklayarak okuyunuz

Harici olarak aklınıza takılanlar var ise bize sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı sorabilirsiniz.


9 Yorum

 1. Avatar Dinçer Uygun

  Merhaba,

  2010 model manuel honda civic aracım var. Araç genelde 1. ve 2. vitese geçişlerde zorlanıyor. Zorlanma olduğu zamanlarda araç yüklüyken yokuşlarda özellikle kalkarken titreme yapıyor. Bazen de enteresan şekilde hiçbir sorun olmuyor ama genelde sorun var.

  Debriyaja basıp 1. vitese atarken zor geçiyor, debriyajdan ayağımı çekmeden boşa alıp tekrar 1. vitese attığımda kolay geçiyor. Ancak debriyajı bırakıp tekrar basarsam o zaman yine 1. vitese zor geçiyor.

  Hareket halindeyken 3. vitesten 2. vitese, 2. vitesten 1. vitese geçmek ise zulüm oluyor.

  Bu sorunun nedeni sizce ne olabilir?

  Teşekkürler.

  İyi çalışmalar.

  • Buna benzer birinde daha sorun olmuştu yazmıştım yorum kısmından dönüş olmadı henüz. Baskı balata durumunuz iyiyse sekromençlere baktırabilirsiniz. Şanzuman ile ilgili dişlilerden de yapabilir. Bununla ilgili bir çok sebep bulunuyor, ustaya gösterdiniz mi?

 2. Öncelikle selamün aleyküm 2013 model 1.25 trend marka aracım var aracımda oyle bir sıkıntı varki yaklaşık 10 usta çözemdi aracım debriyajda ayağım fazla kaldığında yaklaşık 10 saniye 15 saniyede aracımda daa çok kalkarken vites 1 yada 2 ye atamıyorum 2 elimle zorla atıyorum 5 saniye sonra normale dönüyor günde yaklaşık 3-5 defa oluyor yardımcı olursanız sevinirim

 3. 2004 ford fusion yaz kış farketmeksizin 1. vitesten 2 ye geçerken vites çok sertleşiyor bazen sık sık bazen hiç yapmıyor herhengi bir cirtlama yok bazen geri vitese girmiyor cok ustaya sordum kesin çözüm sunmadılar hep deneme yanılma yöntemi bende denettirmedim şanzıman yağı 1 yıl önce değişti sorun çözülmedi bir usta baskı balata %80 oranında bitmiş dedi.ne önerirsiniz balata mı? şanzımanı komple indirmek mi ??

 4. 2004 model seat gordba arcim otmatik benzinli arc şu anda melmekteyim arac calişyo ama vites değişmiyor ne yapmam gerkyo burda servisi yok lutfen yardimci olun neden ola bilir vites ara getrdigimde degişyo servisle gotrcem 170 km yol gidcem arca zarar verirmi

 5. Aracım bir süre çalıştıktan sonra vitese zor geçiyor başta hiçbirşey yok ama yarın saat çalıştıktan sonra geri vites, 1,2 vitesler geçişte zorluyor

 6. Merhaba usta. Benim araç 2008 model 1.000 motor yarı otomatik Toyota yaris. Aracım yeni çalışmaya başladığında vitesi sorunsuz bir şekilde ve gerektiğinde yükseltip düşürüyor fakat daha sonra 3. vitesten 4. vitese manuel de bile bir türlü geçmiyor. Bulunduğum şehirde bu sorunu anlayan bir usta da yok. Bu durumun sebebi ne olabilir? Teşekkürler iyi çalışmalar

 7. 2011 toyota corolla dizel aracında bazen yüksek vitesten örneğin 3 ten 2 ye indigimde 2 vitese zor geçiyor ama bazen. Diğer vites geçişlerinde hicbirsey yok Teşekkürler şimdiden ilginiz icin

 8. Selaminaleykum 1.3 hundai getz var 2005 model 3. Vitese hem zor geçiyor sonrada geri atıyor vitesten diğer bütün viteslerde hicbir sıkıntı yok sadece 3. Vites

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba