Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder

Yazar 18 Yorum 4.374 views
Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder

Birçok araç kullanıcısı, Sigortadan perte çıkan araçlarında ödeme konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunların yaşanmaması için sigorta şirketinin aracınızın değerini nasıl belirlediğini ve kaskoda yazan araç bedelinin ne ödemi olduğunu bilmeniz, olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için son derece önemli.

Eğer aracınız perte çıkma sürecinde ise, Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Başlıklar halinde araç perte çıkarsa sigorta kaç para öder konumuza başlayalım

Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder

Kasko Değeri Ne Anlama Geliyor.

Kasko değeri, hazine müsteşarlığınca belirlenen, araçların kasko yapılırken baz aldığı bir rayiç bedeldir. Çoğu araç sahibi aracı perte çıktığında kendisine bu tutarın ödeneceğini düşünür. Kasko değeri, size ödenecek tutar değildir. Sadece kasko firmasının, kasko pirimini ayarlamasında baz aldığı bir rakamdan ibarettir. Bu sebeple o rakama takılma malısınız.

O Halde Ödenecek Para Nasıl Belirleniyor

Ödenecek tutar aracınızın özellikleri ve durumuna göre eksperler ve sigorta şirketleri tarafından araştırılarak hazırlanan ikinci el bedeli doğrultusunda belirlenir.

Bunu Bir Örnekle Açıklayarak Konuyu Açalım;

 • Örnek Olarak : 2014 Honda Civic Sahibisiniz diyelim. Aracınız 100,000 Km ‘de 3 parçasında boya vardı. Bir başka kişinin de aynı aynı marka ve modelde olan aracı perte çıkıyor. Onun ise aracı daha 2,000 Km’de ve degişensiz, boyasız yani orjinal. Her iki araç sahibine de kasko değeri yani aynı ücret ödense, haksızlık olmuş olmaz mı. İşte bu sebeple aracınızın ikinci el bedeli belirlenerek sigortalıya bu bedel ödenir. Kasko değeri ödenmez. Araç Hasar aldığı günden önce oluşan hasarlar , değişen durumu, boya durumu, aracın kilometresi , rengi gibi birçok özelliği dikkate alarak eksperler aracın ikinci el değerini araştırarak size bir teklif sunar. Bu teklifi birçok kullanıcı beğenmez. Aslında bunun nedeni herkes kaskodan yüksek para almak ister. Aslında 2. El olarak satsa 50,000TL’ye bırakacağı araçı, pert olunca bir anda 55,000 ödeme almak isteriz. Bunu okurken hayır ben öyle değilim deyip inkar etmeyin. Bu hemen hemen her insanda görülen bir durum.
 • Kaskosuz Araç Pert Olursa Ne Olur: Kaskodan perte çıkan araç için de trafik sigortasından perte çıkan araç için de prosedür hemen hemen aynıdır.
  Aracınız Sıfır ve İlk Yılı İse Durum Farklı

Sadece sıfır araçlara özel bir durum kaskolar da söz konusu. Kaskoda Sıfır bir araca ilk defa kasko yaparken yeni değer klozu eklenir. Bu kloz şu anlama gelmektedir. Araç ilk sene içinde tam ziya yani ağır hasarlı olma durumu ile karşı karşıya kalır ise ikinci el bedeli ve özellikleri göz önüne alınmadan anahtar teslim bedeli sigortalıya ödenir. Bu sadece sıfır araçlara özgü bir durumdur. Eğer aracınız sıfır ise ve kaskonuzda yeni değer klozu dahil edilmiş ise aracınızın anahtar teslim ödemesini alacaksınız demektir.

Bedele İtiraz Edilebilir mi? Nasıl Edilir

Araç Perte Çıkarsa Sigorta Ne Kadar Öder konusunda aracınızın değerinden daha aşşağıda bir rakam ile karşılaşır iseniz itiraz etme hakkınız bulunuyor. Bu fiyat size bir ibraname yolu ile bildirilir ve imzalayarak onaylamanız istenir. Eğer imzalamaz ve itiraz ederseniz dosyanız sigorta şirketi tarafından incelenerek size yeni bir fiyat teklif edilir yada aynı fiyatı kabul etmeniz yada aracın onarılması opsiyonları ile ibraname size geri gönderilir. Eğer fiyatı yükseltirler ise başarılı oldunuz ve alacağınız para arttı demektir. Fakat eğer aynı fiyat gelirse ve siz bu fiyatı kabul etmez iseniz, aracı perte çıkaramayan sigorta şirketi onarımını yapmaya karar verebilir. Bu aşamada iki tercih şansızın var demektir. Ya bu ücreti kabul edeceksiniz. Yada aracınız onarılacak.

Bize Sorun!

Pert araç de ödemeleri konusunda çok yüzeysel ve ayrıntıya girmeden bir konu hazırladık. Bunun debebi tüm teknik detayları ile yazılması sayfalarca yazı ve karmaşık terimler sebebi ile daha zor anlaşılır bir duruma gelebilir. Bu sebeple aklınıza takılan yada merak ettikleriniz var ise bizlere sorarak cevaplar alabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevaplar vermektedir. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler.

18 Yorum

 1. 2006 model aracım pert oldu piyasa değeri 25 bin 27 bin arasi fakat Tsb rayic bedel listesinde 22bin tl gösteriyor.Kazada karşı taraf kusurlu tamamen onların zorunlu trafik sigortası ödeme yapacak. Benim alacağım bedel nasıl belirlenir Tsbye göremi düşük teklif verdiklerinde itiraz etsem rakam bu 22 bin üstüne cikar mi? Şirket onarım teklif eder mi bilmiyorum ama servis yapılacak onarılacak gibi değil dedi .Cevaplarsanız sevinirim.

  • öncelikle aracınızın sovtaj ve rayiç bedel çalışması yapılır. bu aşamada kasko değeri değil rayiç bedeli tyani piyasa bedeli ödenir.

 2. merhaba araç rayiç bedeli 65000 tl 75000 tl dir km 350000 de %25 kusurluyum araç masrafı 45000 tl civarı kasko yoktur 2 tarafta da zorunlu trafik sğortası ne kadar ödeme çıkarır sizce

 3. iyi günler,
  10.01.2018 tarihinde motosikletim ile kaza yaptım. aracım pert oldu.
  kaza olayı aşağıdaki gibidir,
  A aracı (Otomobil) bir anda park etmiş bir aracın arkasından çıkarak tali yoldan(oto park çıkışı) ana yola giriş yapıp yine ana yoldaki adaya giriş yapma niyetinde bulundu.
  B aracı (motosiklet) duramayarak ana yola giriş yapan A aracına çarptı.
  bu kaza tutanağında,
  B aracına adaya yaklaşırken yavaşlamadı kusuru kaza tutanağında verildi.
  A aracınada ana yola hatalı giriş kusuru verildi.
  bu kazadan ötürü şu anda aşağıda belirteceğim sorunları yaşamaktayım.konu ile ilgili yardımlarınızı talep ediyorum. vakit ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Sorun 1- kaza raporunda belirtilen kusurdan ötürü B aracı sürücü “yani motosikletimle yol alan ben” adaya gelirken yavaşlamamış kusuru işledim gözükmekte, fakat A aracı adanın içerisinde yada ana yolda ilerlerken adaya giriş yapmakta olan veya adadan çıkış yapmakta olan bir araç değildi. bir otopark tan çıkış yapan hatta ana yolun geliş yönüne ters bir açı ile çapraz giriş yapan bir araçtı
  -Bu kaza raporuna nasıl itiraz edebilirim.? itiraz hakkım varmıdır?
  Sorun 2- aracımla ilgili tramer dosyası sorgulamalarda henüz gözükmezken sigorta şirketi bu kazada beni %25 kusurlu nasıl gösterebiliyor? tramer’in yorumun beklenmelimidir?
  sorun 3-karşı tarafın trafik sigortası kazadan tam bir ay 6 gün sonra eksper firmasına e-mail ile gönderdiği pert mutabakatında aynen şu bilgiler yer almaktadır.
  “söz konusu dosya ile ilgili olarak piyasa değeri 15.000 tl sovtaj değeri 7400 tl ve ödenecek rakam ise, ÇEKME BELGELİ OLARAK 7600 TL nin %75 kusura isabet eden tutarı 5700- Tl olarak araç sahibinden yazılı mutabakat alıp raporunuzu 7600 tl pert yazarak revize ederek göndermenizi rica ederiz”.

  -bu bedeli nasıl belirliyor.aracım 2016 model 2017 7.ay trafiğe çıkışlı. yani daha 6 aylık bir araç ve
  aracın piyasa fiyatı 17500 tl ile 19000 tl arasında iken 15000 tl diyor ve sonra sovtaj bedeli 7400tl diyor daha sonra 7600 tl üzerinden hesaplama yapıyor (dikkat 7400 tl’den 7600 tl’ye çıkmış) ve %75 ine isabet eden tutarı bulup 5700 tl ödeme yapılıcak diyor.
  sigorta firmasının adını yazmıyorum. ama istenirse yazabilirim.
  bu mutabakata nasıl itiraz etmeliyim.?
  teşekkürler…

 4. MERHABA 22 NISAN 2018 tarıhınde trafık kazası geçirdım aracıma yolcu aotobusu çarptı.bunun uzerıne kendısı ve tutanaklarda 100/100 kusurlu bulundu karşı taraf ve aracı pert işlemıne alacaklarmış araç2010 model opel insignıa piyasası 55-70 arasında ben ne kadar gerı odeme alırım sıgortadan

 5. Merhabalar iyi günler bundan 20 gün önce motorumla bi KaZa geçirdim virajın içinde karşı yönden gelen kamyonu sollayan ve şerit ihlalinden kafa kafaya çarpışmak üzereyken ben o kamyonun altına girmesin diye yavaşlamaya çalıştıysayda arkadaş la carpıstık ve motorum Perte çıktı ve hala bi gelişme Yok ne para alabildim ne bişey ben motorumu 22 binliraya aldım ne kadar ödeme yaparlar acaba teşekkürler

 6. Merhaba Aracım pert oldu 100/100 karşı taraf suçlu aracım 10 aylık kasgoda yeni değer klozu var fakat benim aracın sıfırı yok ne olacak simdi bir üst kasayı mı verirler fark isterlermi

 7. Opel astra 2004 h araçlımla nette 36500 a satıyordum ama biri gelip önüme kırdı arabamı perte çıkardı % 25 bana suç werdiler %75 karşı tarafa werdiler 36 milyarlık arabama 20 bin weriyorlar %25 ben suçlu olduğum için paranın %25 kesiyorlar zararımın karşılanması için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

 8. Marhaba aracım ido arabalı vapurda üzerine yüklü kanyon devrildi aracım pert oldu kasko ve sigortam var benim hiç bi suçum yok 100/100 karşı taraf suçludur aracım 2014 model renault cilo icon paketi giri renk 70km hiç bir sorunu hasar kaydı boya kazasi yok bu durum da alacaktım ödenek ne olur piyasi 67 65 70 bin arası değişiyor

 9. Avatar necip sezgin

  slm aracım 2010 1.4 tsi tiguan 102000 binde öncesinde hasar yok… kaskom yok .. kaza yaptım polis raporlarında kırmızı ısık ihlalinden dolayı karsı taraf 100_100 suclu aracımın değeri 70 bin exper aracıma 40 bin tl hasar kaydı cıkartı ve pert olma durumu var… sürec ne olur perte cıkarsa ne kadar alırım nasıl alırım tsk ederim simdiden

  • Merhaba Necip Bey, benim durumum da sizinkine benziyor %100 karşı taraf suçlu . Benim aracımın piyasa değeri 95000 TL civarında ve 48000 TL hasar çıkardılar Pert olması halinde 77000 TL vereceklerini söylediler. Sizin durumunuz nasıl sonuçlandı , perte mi çıkardılar yoksa onarım mı yaptılar ?

 10. S.a şimdi 2 hafta oldu kaza yapalı tır çarpma sonucu yani adam kalp krizi geçirmiş ve sol taraftan zarar vererek kurtulduk yani şimdi 1 adam hasta 2 benim kaskom yok 3 tırın hem sigortası hemde kaskosu var şimdi servisin dediği laf araçta 30.000 bin tl hasar cıkardılar yanı adamın dedi perte ayrılcak gibi bişeyler söyledi bnim aracın kasko değeri 90 bin tl küsür ve daha önce kaza bela hiç sıkıntısı yok hem 2013 model ve 90 bin km idi şimdi lafın kısası ben. Eğer perte çıkarsa tahmınce nekadar bana ödeyecekler? teşekkürler

 11. Merhaba aracım 2016 model egea hatasız boyasız 61.000 km de %100 kusurlu karsı taraf kasko yok trafık sıgortası var aracım suan ıhalede perte cıkartılıcak sıgorta sırketınden ne kadar ucret alırım tesekkurler

 12. Aracım perte çikarıldı 2010 Nissan Qashqai araç günlük raic bedeli 65 78 arası çıkıyor. Şuan ihaleye sunulması bekleniyor sigorta şirketi tatafindan. %25 kusurluyum ne kadar ücret alırım.

 13. Avatar Önder yılmaz

  2011 model aracımla kavşakta bana çarptilar karsi taraf 100/100 suçlu airbegker açıldı servis pert olur diyor karşı tarafın sigortası pert e degilde tamir etmeye zorlarsa itiraz hakkım var mı? Hadi yaptirdik diyelim araç 30.000 TL diyelim kazalı olduğu için 20.000 e düşse aradaki 10.000 i talep edebiliyomuyum?

 14. Merhaba 14.07.2019 günü kaza yaptım aracıma sol on taraftan başka bi araç vurdu %100 Karşı taraf suçlu tramer sonucu cıktı fakat aracı perte cikartacaklar 90 model şahin ne kadar bi ödeme çıkar acaba

 15. merhabalar.
  kaskom yoktu ve bir araç arkadan gelip bana vurdu. lastiğim patladığı için anayolda sağa cektim ve beni görmeden arkadan vurdu. polise tutanak tutturduk fakat polis ben arka tarafa reflektör koymadığım için beni de % 50 suçlu buldu. aracımın perte çıkma durumu var. Perte çıkarsa sigorta şirketi bana nasıl ödeme yapar.

 16. Merhaba ben 31 12 2019 tarhinde kaza yaptim %75 ben kusurluyum aracin perte cikma durumu var aracin piyasa degeri 65000 75000 arasi 2016 clio sport taure ne kadar verirler saygilar acil cvp

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba