Araç Klima Gazı Ne Kadar Gider, Kaç Yılda Biter

Yazar 2 Yorum 12.418 views
Araç Klima Gazı Ne Kadar Gider, Kaç Yılda Biter

Araç klima gazı, bir kere doldurulduğunda bir kaçak olmaması durumunda onlarca yıl azalmayacak olarak düşünülür. Fakat durum hiç de öyle değil.

Bu yazımızda Araç Klima Gazı Kaç yılda biter hiç değiştirmeden yada eksiğini doldurmadan klima gazı ne kadar gider öğrenebilirsiniz.

Araç Klima Gazı Kaç Yılda Biter

Klima Gazı, Sisteme basıldıktan ve %100 Dolduktan sonra, ortalama olarak yıllık %5 ila 15 aralığında azalmaktadır. Bu değer aracın klima sisteminin ne kadar bakımlı olduğuna göre değişmektedir.

Bu nedenle klima gazı ne kadar gider sorusunun cevabı : Her 2-3 yılda bir fark edilir düzeyde azalarak soğutma performansını düşürür, Her 5-7 yıl arasında ise tamamen biter. Bu durum bakımlı ve yeni araçlarda daha uzundur. Klima gazı bakımları tam bir araçta 4-5 yıl performans kaybetmeden çalışır ve bakımları devam ettiği sürece 10 yıla kadar dayanabilir. Önemli İpucu : Eğer bu sürelerden daha kısa sürede klima gazı bitmesi yada soğutma performansının düşmesi problemleriniz var ise Klima Gazı ile ilgilli diğer sayfamıza burayı tıklayarak göz atabilirsiniz.

Klima Gazının Daha Uzun Süre Gitmesi İçin

Klima sistemi, genellikle 4-5 aylık soğuk havaların etkili olduğu kış döneminde hiç kullanılmaz. Bu nedenle klima kompresöründe performans azalışı görülebilir. üretici firmaların önerdiği ise kış aylarında olsa dahi her hafta 5-10 dakika kadar bir süre klimanın açılmasıdır.  Bu şekilde hem klima sisteminde biriken bakteri ve mantar oluşumları önlenir hem klima gazı kullanım süresi uzar hem de klima kompresörü arızası ihtimali en düşük seviyelere çekilmiş olur.

Ayrıca klima sistemini yazın kullanırken yapılan hatalar da bu sürenin kısalmasına neden olabilmektedir. En sık yapılan hata araca biner binmez hiç cam açmadan direkt olarak klimayı açmaktadır. Bu durumda araç içinde saatlerce ısınan havayı soğutmak için klima kompresörüne fazladan yük binecek ayrıca araç yakıt sarfiyatı da artacaktır. İçeride biriken hava sirküle edilmediği için de bakteri oluşumu artacaktır. Önerilen ise aracın birkaç dakika camların açılarak yeni ve nispeten soğuk havanın araç içine girdikten sonra klimanın açılmasıdır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Araç klima sistemi yada klima gazı ile ilgili olarak aklınıza takılanları bize sorabilisiniz. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı yazabilirsiniz. Sorulan tüm sorulara aynı gün içinde cevap verilmektedir.

Etiketler

2 Yorum

  1. 2011 kia sportage şehir içi normal kullanımda klima soğutuyor. uzun yoldaki gibi çok iyi olmasa da. ancak kırmızı ışıklarda durduğumda yada rölantide çalışırken hiç soğutmuyor. sıcak hava yada dışarının sıcak havasını üflüyor. sizce neden olabilir?

  2. Kolay gelsin benim araç 2012 model rönaltide çalışırken sürtme sesi gibi ses geliyor ama hareket edince ses kayboluyor bu neden olabilir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba