Araç Kaloriferi Isıtmıyor, Neden Olur Ve Çözümü ?

Yazar Yorum Yap 560 views
Araç Kaloriferi Isıtmıyor, Neden Olur Ve Çözümü ?

Hiç şüphesiz özellikle kışın olmak üzere araçların en önemli bileşenleri arasında aracın kalorifer sistemleri yer almaktadır. Kışın çok büyük bir öneme sahip olan kaloriferler bazen sürücüleri ve araç içindeki yolcuları zor durumda bırakabilmektedir. Çünkü aracın kalorifer sistemi bazen bazı sebeplerden dolayı çalışmamakta ya da yanlış çalışarak işlevini yerine getirmemektedir. Bu sebeple yapılan araştırmalara göre araçların kalorifer sisteminin çalışmamasına sebep olan bazı etmenler ve çözümleri artık rahatlıkla bilinmektedir.

Öncelikle araçlarda yer alan kalorifer sistemi hakkında ufak bilgilendirmelerde bulunmakta fayda var. Araçlardaki kalorifer sistemleri motor soğutma suyu yardımı ile çalışmaktadır. Motor çalışır iken yanma sonucu ortaya çıkmakta olan ısı enerjisi ile motor bloğundaki kanallar arasında gezen soğutucu sıvıya aktarılır. Soğutma sıvısı da depoladığı motor ısısını aracın radyatör bölümündeki çıkıştan dışarı atar. Genellikle bu prensipte çalışan araçlarda iki adet radyatör yer almaktadır. Bu radyatörlerden biri motor kısmında bulunur ve diğerinden daha büyüktür. Bir diğer ise aracın içinde bulunur ve sürücü kısmını ısıtmak amacıyla kullanılır. Araçların kalorifer sisteminin çalıştırılarak aracı ısıtması da bu radyatörler içerisinden geçen sıcak su ile sağlanır.

Araçlardaki kaloriferlerin ısıtma sorunu yaşama sebepleri ise şunlar olarak gösterilebilir: araçlarındaki kaloriferleri ısınmayan ve aracı ısıtmayan araçlar incelendiğinde genellikle sorunun kalorifer vanasında veya da kontrol ekipmanlarında olduğu anlaşılır. Bu aksamlar genellikle arızalandığı için böyle bir sorun teşkil eder. Bir sonraki sebep ise kalorifer radyatörüne gelen hava borularının, kanallarının çeşitli sebepler nedeniyle tıkalı olmasıdır. Bu iki sebebin dışında araçlara bilinçsiz olarak yapılan LPG montajında, montaj sırasında kalorifer kanallarının zarar görmüş olması sebebi de bulunmaktadır.

Yine de araçlardaki kalorifer ısıtmamasının temel sebebi, başlıca sebebi tıkanmış kalorifer radyatörleri olarak gösterilebilir. Bu sorun ile genellikle yeni yapım araçlarda karşılaşılmaz. Daha çok eski model araçlarda bu sorun karşımıza çıkar. Bu sorunun asıl sebebi de radyatör kanalları içerisinde sadece soğuk su kullanılmasıdır. Bu kanallar içerisindeki delik tıkayıcılar, pas ve değişik kir çökeltiler olmaktadır genelde. Bu sorunun kesin çözümü de aracın soğutma sisteminde çeşme suyu yerine saf su kullanılması olmalıdır. Ayrıca bu akşamlara sürekli kaliteli antifriz de katılmalıdır.

Peki, araçlardaki tıkanmış kalorifer radyatörü nasıl açılır? Araçlarda yer alan kalorifer radyatörünün açmanın iki yolu bulunmaktadır. Bu yollardan ilki motor soğutma suyu içerisine bu amaçla üretilen kimyasallardan alarak, katmaktır. Katılan kimyasallar sayesinde kısa süre içinde tıkalı kalorifer radyatörü açılacaktır. İkinci yol ise aracın ilgili aksamları sökülerek yapılır. Sökülen akşamlara kimyasal açıcı karşım uygulanır. Bu işlemi radyatör açıcı cihazla yapmaktadır. Fakat unutulmaması gerekilen önemli bir nokta bulunmaktadır. Bu işlem sırasında aracın kalorifer radyatörünün delinme ve kaçak yapma riski bulunmaktadır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba