Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı, Birden Yükseliyor ise

Yazar 10 Yorum 55.211 views
Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı, Birden Yükseliyor ise

Her araçta hemen hemen aynı tür bir soğutma sistemi kullanılır. Bir su pompası (devirdaim) bir adet vana (Termostat) Ve suyun soğutulmasını sağlayan radyatör ve fan. Bu sistem sadece araç belli ısılara ulaştığında çalışmaya başlar (Devridaim Hariç, Bu parça sürekli Çalışır)

Bu yazımızda Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı, göstergenin normalde nerede durması gereklidir gibi merak ettiklerinizi bulabilirsiniz

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı

Aracın hararet göstergesi ısındığında sabit olarak 85-90 aralığında olması normaldir. sıkışık trafikte bu değer 100 dereceyi bulabilir, Fakat bu derecelere geldiğinde tekrar 90 a düşmesi gerekir. Eğer bu işlem olmuyor sürekli 100 de çalışıyor ise radyatör fanı arızası mevcut olabilir.

Arabanın Hararet Göstergesi Birden Yükseliyor

Bu durumda ani yükselmeler bir elektriksel arıza olduğunu gösterir. Hiçbir şekilde motor içi soğutma suyu bir anda onlarca derece birden ısınamaz.

Bu arızanın en kötü tarafı aracın gerçek hararetinin kaç olduğunu hiçbir zaman net olarak bilemeyeceğinizdir. Bu nedenle de sıklıkla hararet sorunları ortaya çıkabilir.

Çözümü : Aracın bir bilgisayara bağlanarak sensörlerden alınan veriler kontrol edilmelidir. Bu verilerin gösterge paneli ile uyumlu olup olmadığına bakılır. Sonrasında ise sorunlu parça tespit edilir. Genelde sorun gösterge panelinde olabilmektedir.

Arabanın Hararet Göstergesi Yükselmiyor İse

Genelde bu durumun olası iki nedeni vardır. İlk ve en sık karşılaşılan neden termostat arızası diğer neden ise gösterge arızasıdır.

Termostat arızalı olduğunda, araç soğutma suyu motor ısısından bagımsız olarak sürekli radyatör ve motor bloğu arısında devir daim olur. Bu durum araç seyir halinde giderken suyun sürekli soğutulması anlamına gelir. Bu durumda da kalorifer sürekli soğuk üfleyecek ve araç harareti 40 dereleri geçmeyecektir Bazı durumlarda da Araba hararet göstergesi hep ortada duracaktır.. Fakat sıkışık trafikte durum değişir. Araç normal şekilde 90 derecelere çıkar. Eğer aracınızda bu gibi bir sorun var ise muhtemelen kaynağı termostat parçasıdır. Önemli İpucu :  Termostat arızasını ayrı ve detaylı olarak incelediğimiz sayfamızda çözümü için neler yapılabileceğini detaylı olarak anlattık. Söz konusu termostat arızası sayfasına burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç olarak;

Hararet göstergesinin olması gereken noktası motor ısındıktan sonra 85-90 derecelerdir. Bundan daha aşağıda durması da daha yukarıları çıkması da bir arızanın göstergesi olarak kabul edilebilir. Konu araç harareti olduğunda ihmale yer yoktur. Eğer bir sorun var ise vakit kaybetmeden onarımı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşanan arıza ve sorunlar ile çözümleri konusunda merak ettikleriniz var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için araç marka ve modeli ile benzinli dizel yada pg’li şeklinde yakıt tipi belirterek sorularınızı aşağıdaki kısıma yazabilirsiniz.

Sonraki konu »

10 Yorum

 1. S.a. Aracin gostergesi sehir ici 90 i geciyor. Farlar yanikken sinyal lambalari yanmiyor. Ama parklar yanikken sinyaller yaniyor. Arac peugeot 206 1.4 sedan benzinli. Tup yok. Tesekkur ederim simdiden

 2. merhaba 2001 clk200 kompresor aracım var. aracımın hararet göstergesi 80 ile 120 çizgisi arasındaki çizginin ( bazıları bu çizgiyi 90 derece çizgisi bazıları 100 derece çizgisi olarak açıklıyor ) bir tık altında ve bu konuma çok zorlamadıgım halde 15 dk lık bir sürüş sonrası gelip 90 dereceler gibi fan açıyor. Bu bahsettiğim aradaki çizgiyi 100 çizgisi kabul edersek sıcaklık 96 derece gibi ama bu durumdayken aracın digital klima sistemi üzerinde motor suyu sıcaklıgını ölçtüğümde 102 derece gösteriyor. 85 derecelere kadar hararet ibresi ve digital klima panelinden ölçüm doğru bir şekilde giderken buraya geldiğinde ölçümler farklılasıyor. Bu çizgiyi 90 derece çizgisi varsayarsak ibre 86 derece gösterirken digital ölçüm 102 derece oluyor ki fark daha da artıyor. ve bu değerler altına düşmediğinden araç fanı yuksek devirlerde sürekli çalısıyor. Bayram dönüşü ise ibre bahsettiğim noktalardayken birden bire 120 lere cıktı ve 3-4 sn içinde ise ibrede 90 yada 100 dediğimiz çizgiye düştü. digital ölçümde ise su sıcaklıgını 112 derece gösterdi. Aracımın termostatını orjinal 87 lik ile değiştirdim. soğutma sıvısını 3 lt antifriz ile yeniledim.
  Bu durumun sebebi ne olabilir acaba

 3. Aracim fiat palio 2000 model.aracim seyir halindeyken heraret yükselip düşuyor,cok az su eksiltiyor.200km.de,0,5litre gibi.sebebi ne olabilir teşekkürler şimdiden.

 4. Avatar Bahadır Carbaş

  Merhaba,
  Harika bir site olmuş, elinize sağlık…
  Araça Ford Focus 2006, 260.000 Km.
  Hararet yükselmiyor…
  Yazı da termostan ise kalorifer soğuk üfler demişsiniz ben de sıcak üflüyor…
  başka bir yorumunuz olur mu acaba ?

 5. Aracım 2004model Citroen 1.4,motor benzinli aracım hereket halinde giderken birden bire hareket yükseliyor ama yolla devam ediyor herhangi bir sorun göstermiyor durup bekliyorum normale dönüyor sonradan yine yükseliyor bu şekilde yolla devam ediyorum mecburen. Sorunu nedir

 6. 95 model lpg.li ford escortum var. Motor suyu el değmeyecek kadar ısındığı halde gösterge ortalarda duruyor ve ortayı az geçince fan çalışmaya başlıyor. Hararet müşürü arızalı, ya da kalitesiz diye daha pahalı müşür taktım değişen bir şey olmadı. Başka sitelerde değişik renklerdeki müşürlerden bahsediliyor. Ne yapmam gerekir, şimdiden teşekkürler?

 7. Hocam benim araç hararet yüksekmiyor.yükselmeyincede kalorifer sıcak üflemiyor.sorun ne olabilir?

 8. Hocam benim araç hararet yükselmiyor.yükselmeyincede kalorifer sıcak üflemiyor.sorun ne olabilir?

 9. Avatar Erman dolaylar

  Slm 2004 ford connect im var düz yolda giderken hiç bir şey yok her şey normal uzun süreli yokuş çıkarken hararet göstergesi artıyor gaz vermeyi kesince sağa çekip boşta çalışınca düşüyor radyatör kalorifer peteği devir daim fan müşürü trigier kayışı v kayışı enjektörler yeni değişti ne yapmalıyım teşekkürler

 10. LPG’li aracım hararet göstergesi hiç yerinden oynamıyor fan açıyor hararet müşürünü değiştirdim yinede göstergede kiprama olamadı soketine baktım 5 volt geliyor sorunu nedir kalorifer de ısıtıyor

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba