Arabanın Aküsünün Bittiği Nasıl Anlaşılır

Yazar 1 Yorum 2.968 views
Arabanın Aküsünün Bittiği Nasıl Anlaşılır

Artık yeni nesil tüm akülerin hemen hemen hepsinde akü şarj durum göstergeleri mevcuttur. Fakat işin ironik kısmı orada yeşil renk yani “Şarjlı” ibaresi olmasına rağmen akünün bittiği durumlar sıklıkla yaşanmakta. Peki akünün bittiğini nasıl anlarız. Yada araç elektirik kesmiş olabilir mi. Bu sorunları kendi olanaklarınızla ile analamanız yada akünüzün zayıflıyor olduğunu erken anlamak için bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Bu konumuzda Kışın Akü Neden Boşalır ve Biter , Kullanılmayan Aracın Aküsü Biter Mi? , Arabanın Aküsünün Bittiği Nasıl Anlaşılır, zayıflayan aküyü tespit etmek için yöntemler ile, akünün boşalma nedenleri listelenmiştir.

Arabanın Aküsünün Bittiği Nasıl Anlaşılır

Araç aküsü, radikal sebepler haricinde bir anda bitmez. Genellikle uzun vadede yavaş yavaş zayıflamaya ve sonunda ise bitmeye başlar. Fakat bazı durumlarda ise bir anda bitebilmektedir. Aracın aküsünün bittiğini anlamak için kontrol edebileceğiniz noktalar ve yöntemler ise

• Araç Motor Kaputunu Açarak Akünüzün Şarj Durum Noktasında Şarjını Kontrol Edin. (Yeşil Renk Görünüyor Olsa Bile Bitmiş Olabilir)
• Aracınızda gösterge tablosundaki ışıkların ne kadar güçlü yandıgını izleyin. Zayıf yanıyor marş hiç basmıyor ise akü bitmiş olması kuvvetle muhtemeldir.
• Araçta hiç elektirik yok ise (kapıları açmaya dahi yetmeyecek kadar zayıf elektirik durumu) Akü olması kuvvetle muhtemeldir.
• Başka bir araçtan takviye kablosu ile şarj almayı deneyin. Eğer şarj ile araca elektirik geliyor ise akünüz bitmiş demektir. (Daha önce hiç takviye yapmadı iseniz mutlaka bilen birisine yada ustaya gidin. Akü takviyesi yanlış yapıldığında araç elektronik donanımlarına ve aküye zarar verebilmektedir. Dikkatli olmanız gerekmektedir)

Kullanılmayan Arabanın Aküsü Biter mi?

Kullanılmayan bir aracın aküsü üç farklı yolla bitebilir. Bu durumlar sırası ile ;

  1. Akü Ömrü : Her akünün belli bir kullanım ömrü vardır. Araç kullanılmadan durduğu zaman zarfında akü ömrü biteceği için akü boşalabilir. Bunun önüne Geçilmesi İmkansızdır.
  2. Olası Kaçaklar : Hemen hemen her araçta çok küçük ve zararsız elektirik kaçakları bulunmaktadır. Bu kaçaklar çok küçük ve akü ömrünü etkilemeyen kaçaklardır. Fakat bu durum düzenli kullanılan araçlar için geçerlidir. Kullamadığınız bir araçta bu zararsız ve çok küçük elektirik kaçakları zaman içerisinde akünün tüm şarjını tüketebilir. Aracınızdaki mevcut kaçakları yada kaçak miktarını ölçmek oldukça kolay, Araç aküsüne bir aletle 1-2 saniye içerisinde kaçak kontrolü birçok elektirik servislerinde ve yetkili servislerde yapılmaktadır.
  3. Bakımsızlık : Yeni model aküler, bakıma ihtiyaç duyulmayan akülerdir. Fakat hala birçok aküye yazlık ve kışlık bakımları yapılmak zorunda, akü suyu seviyeleri düzenli olarak kontrol edilmek zorundadır. Bu sebeple eğer bu tip bir akü kullanıyor iseniz bakımsızlık nedeni ile zamanla akünüz boşalabilir

Kışın Akü Neden Boşalır ve Biter

Kış aylarında aküye gereksinim oldukça artar, Arabanın aküsünün bittiği nasıl anlaşılır sorusu en çok kış aylarında bizlere sorulmaktadır. Aracın kış aylarında akü neden biter ve sebep olan durumlar ise;

• Kışın Marş İçin Gereken Elektirik Akımı İhtiyacı Artar
• Soğuk Hava Akünün Kimyasal Yapısını Etkileyerek Verimliliğini %50’lere kadar düşürebilir.
• Araç Motor Yağının Soğukta Kalınlaşarak İvme Hızını ve Direncini Arttırması
• Şanzıman Yağının Soğuk havada yoğunlaşarak ivme hızında azalma ve direncinin artması

Kış Aylarında hava sıcaklığı düştüğünde marşa basmanız için yaz aylarına oranla %100 artan bir enerjiye ihtiyacınız var. Bunu bir örnekle açıklamamız gereki ise yazın 10 volt ile çalışan marş dinamonuz kış aylarında 20 – 25 volt gibi daha yüksek akım gereksinimi duyar (voltajlar örneksel rakamlardır). Ayrıca birde akü durumu söz konusu, Akünüz 10 volt erektirik verebiliyor ise kışın eksi derecelerde 4-5 volt’a kadar düşer. Bu durumu özetlemek gerekir ise, Akım ihtiyacı artarken akünün akım gücü düşer. Bu sebeple yaz aylarında çok rahat ve sorunsuz kullandığınız bir akü, havaların soğuması ile birlikte bir anda iş göremez hale gelmesi oldukça muhtemel bir durumdur.
Bu durum haricinde motor için yağlar. Direksiyon yağı ve şanzıman yağının soğuk havada yoğunlaşarak direncinin artması da marşın daha kuvvetli olmasını zorunlu kılar. Tüm bu değişkenler birliştiğinde de zaten zayıf olan akünüzün gerçekten ne durumda olduğunu kışın fark edersiniz. Yani akü bir anda kışın bitmez. Zaten zayıf olan akünüz kendini kışın göstermeye başlar diyebiliriz.

Bize Sorun

Akü sorunları, marş ve elektrik arızaları ile tüm motor mekanik konularında merak ettiklerinizi sitemizde bulunabilirsiniz. Sitemizde yada konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Soru sorarken araç marko ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

1 Yorum

  1. Kontağı cevirdigimde akü lambası yanıyor aracı çalıştırdığınızda hemen sönüyor bakıma götürdüğünde akü sinyal veriyor dediler bı sıkıntı ölümü 2014model polo 14000km de

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba